cinema.pl Artykuły

wtorek, 03 listopad 2020 14:29

Wojciech Chmielarz wraca do zbrodni z warszawskiego Nowolipia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już w listopadzie czołowi polscy pisarze kryminalni po raz trzeci powrócą na ekrany telewizorów w nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni”. Nowa seria programu będzie liczyła 7 odcinków – emisja w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat w piątki od 6 listopada o godz. 22:00.

 

W najnowszym sezonie programu na plan powracają czołowi polscy twórcy kryminałów znani z pierwszego sezonu: Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Małgorzata i Michał Kuźmińscy Joanna Opiat-Bojarska i Robert Małecki, który debiutuje w obsadzie programu. Tak jak w poprzednich latach, premierze nowego sezonu towarzyszyć będzie publikacja zbioru opowiadań autorstwa pisarzy biorących udział w programie, wydana nakładem Skarpy Warszawskiej oraz audiobooka na platformie Storytel, do którego głosów użyczą czołowi polscy aktorzy.

W nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni” mistrzowie polskiego kryminału analizują siedem prawdziwych spraw o morderstwo, które poruszyły polską opinię publiczną. Każdy z pisarzy otrzymał dostęp do akt sądowych,  dzięki którym mogli dogłębnie poznać szokujące zbrodnie. Podobnie jak w poprzedniej edycji programu, zdjęcia studyjne uzupełnione zostały rekonstrukcjami dramatycznych okoliczności, jakie doprowadziły do morderstw. Pisarze udało się także w miejsca kluczowe dla przebiegu zbrodni, rozmawiali z rodzinami ofiar i ekspertami zaangażowanymi w śledztwa. Wśród spraw poruszanych w najnowszych odcinkach znalazła się m.in. przerażająca zbrodnia seryjnego „Władcy Much” z Katowic, sprawa zabójstwa dwunastoletniego ministranta z Poznania oraz sprawa potrójnego zabójstwa prowadzącej agroturystykę kobiety i jej dwóch córek z Mielna, której sprawcy do dziś pozostają nieuchwytni.

 

PROWADZĄCY TRZECIEGO SEZONU:

 

•Katarzyna Bonda

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem: Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, dokumentów kryminalnych Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznika Maszyna do pisania. Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody (ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzy w Polsce) przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony, Czerwony Pająk. Prawa do wydań zagranicznych zostały dotąd sprzedane do 15 krajów, zakupiły je największe wydawnictwa na świecie.

W tym sezonie Katarzyna Bonda wraz z profilerem Bogdanem Lachem wraca do głośnej sprawy z Dąbrowy Górniczej. Latem 2013 roku osiemnastoletni Daniel znajduje swoją zamordowaną babcię Krystynę w splądrowanym mieszkaniu. Bogdan Lach tworzy profil sprawcy.

 

PREMIEROWY ODCINEK 3. SEZONU „OPOWIEM CI O ZBRODNI” Z UDZIAŁEM WOJCIECHA CHMIELARZA

KOBIETY O MIŁOŚĆ WALCZĄ... DO ŚMIERCI

Premierowa emisja pt. „Miłośc”: piątek 6 listopada o godz. 22:00 w Crime+Investigation Polsat

„Opowiem ci o zbrodni”, flagowa produkcja Crime+Investigation Polsat powraca. Już w piątek 6 listopada o godz. 22:00 jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy kryminalnych, Wojciech Chmielarz, kolejny raz zmierzy się ze zbrodnią dokonaną przez... kobietę w pierwszym odcinku nowego sezonu. Do tej tragedii doprowadziła tytułowa „Miłość”.

Wojciech Chmielarz tym razem zbada sprawę Iwony K., która pragnąc nowego życia dla siebie, odbiera je komuś innemu – ze spotkania dwóch kobiet, zakochanych w tym samym mężczyźnie, wraca tylko jedna.

Warszawa, lipiec 2012 roku. Dwudziestosześcioletnia Iwona K. przeprowadza się do stolicy z małą córeczką. Na parterze domu, w którym mieszka, mieści się studio tatuażu. Pracuje w nim Daniel, rówieśnik Iwony. Wpada jej w oko. Po tygodniu chłopak wprowadza się do młodej mamy. Miłosne uniesienie nie trwa długo – prędko okazuje się, że do Daniela wypisuje wiele kobiet. Przede wszystkim sześćdziesięcioletnia Beata, z którą Daniel pozostaje w związku od roku. Kobieta pożyczyła mu 120 tysięcy złotych na rozkręcenie biznesu. Gdy dowiaduje się, że jej partner pomieszkuje u Iwony, żąda zwrotu pożyczki. Iwona postanawia spłacić długi chłopaka. Na spotkanie z Beatą zabiera – zamiast pieniędzy –dwudziestocentymetrowy nóż...

Sprawa Iwony K. to kolejna sprawa, którą zgłębia Wojciech Chmielarz w serii „Opowiem ci o zbrodni”. Laureat nagrody „Wielkiego kalibru”, doceniony za wiele książek, przyznaje wprost, że wymyślanie historii, które są zaledwie odbiciem rzeczywistościc a mierzenie się z realną zbrodnią to wyzwania nieporównywalne. Dlatego udział w „Opowiem ci o zbrodni” jest dla niego niezwykle wymagający, ale jednocześnie daje możliwość poznania prawdziwych osób uwikłanych w zbrodnię, prawdziwych emocji czy przebiegu prawdziwego śledztwa.

– W tych aktach szuka się prawdy. I te akta są w pewnym sensie strasznym ciężarem. Ja, jako autor fabuł, rzeczy wymyślonych, (...) mam takie poczucie, że kiedy opisuję te prawdziwe historie, kiedy o nich opowiadam, muszę się trzymać jak najbliżej prawdy. Nie mogę sobie pozwolić na to, żeby tym moim opowiadaniem, czy tym, co opowiadam w czasie odcinka, kogokolwiek skrzywdzić. To się wydarzyło naprawdę. Tutaj nie mogę fantazjować. Bo każda moja fantazja, każde moje przypuszczenie, to jest potencjalne zrobienie komuś krzywdy. „Opowiem ci o zbrodni” jest zawsze ogromnym wyzwaniem i to jest ogromna, ogromna odpowiedzialność. W tym odcinku bardzo się cieszę, że udało się spojrzeć nie tylko przez pryzmat akt, ale także przez pryzmat sprawczyni – mówi Wojciech Chmielarz.

W trzecim sezonie „Opowiem Ci o zbrodni” gospodarze odcinków rozmawiają z ekspertami i osobami zaangażowanymi w sprawę, udają się także na miejsca zbrodni i uczestniczą w rekonstrukcjach wydarzeń. Wojciech Chmielarz odkryje mroczną stronę stolicy w piątek, 6 listopada o 22:00 w telewizji Crime+Investigation Polsat.

Czytany 3832 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 listopad 2020 14:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama