cinema.pl Artykuły

niedziela, 18 październik 2020 18:06

CANAL+ prezentuje bohaterów superprodukcji „KRÓL”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Szef gangu, opiekun najbiedniejszych, warszawski ojciec chrzestny, król stołecznej ulicy z 1937 roku oraz charakterna właścicielka ekskluzywnego warszawskiego burdelu, która na salony trafiła z miejskiego bruku. Arkadiusz Jakubik jako Jan „Kum” Kaplica oraz Magdalena Boczarska jako Ryfka Kij w nowym serialu CANAL+ „KRÓL”.

RYFKA KIJ

„To co ja w życiu przeszłam, na łódzkim i warszawskim bruku, to się wam nawet w tych pruderyjnych główkach nie mieści. I ja na ten bruk wrócić nie zamierzam”. 

Silny charakter niewątpliwie pomaga jej odnaleźć się w okrutnym, męskim świecie. Ryfka ma żydowskie korzenie, wychowała ją ulica. Najpierw to nieletnia kochanka Kuma Kaplicy, potem prostytutka, areszto­wana i skazana na więzienie za zabójstwo klienta w sa­moobronie. To także była kochanka Jakuba Szapiry, z którym mia­ła burzliwy romans w latach 20. W 1937 r. prowadzi burdel pod opieką gangu Kaplicy i jak dobra matka zajmuje się najważniejszymi członkami organizacji.

Co składa się na niezwykłość projektu, w którym zdecydowała się wystąpić Magdalena Boczarska? Jak ocenia współpracę ze Szczepanem Twardochem? Czym fascynuje aktorkę Warszawa 1937? Jaka jest Ryfka Kij i czego nauczyło ją życie? Co najważniejszego aktorka widzi w swojej postaci?

 

JAN „KUM” KAPLICA

„Jak ja nie zadbam o interes klasy robotniczej stolicy, to kto zadba? Po naszemu będzie. No bo jak?” 

Każdy w stolicy mu coś zawdzięcza. Każdy też mu za coś płaci. W „KRÓLU” ten ma władzę, kto rządzi ulicą, a niewątpliwie Kaplica we władaniu ma nie tylko warszawski bruk, ale całe miasto. To bojowiec organizacji bojowej PPS, weteran walk o niepodległość Polski i zago­rzały socjalista. Wpływowy polski gangster z koneksjami na szczytach władzy. Ojciec trzech córek, szef gangu kontrolującego żydowską dzielnicę Warszawy. Rubasz­ny i groźny jednocześnie, skłonny do okrucieństwa, jed­nak niepozbawiony poczucia sprawiedliwości.

Jak Arkadiusz Jakubik odnalazł się w eleganckim stylu Kuma Kaplicy? Jakiego poświęcenia wymagało od niego przygotowanie do roli? Kim jest gangsterski król Warszawy 1937, którego postać odgrywa? Dlaczego każdy sam powinien wyrobić sobie o nim opinię? Czy serialowy Kaplica odbiega od powieściowego pierwowzoru?

„KRÓL” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego to ośmioodcinkowa serialowa superprodukcja CANAL+, ekranizacja powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Zadebiutuje już 6 listopada na kanale CANAL+ PREMIUM oraz w nowej usłudze CANAL+ telewizja przez internet.

 

O „KRÓLU”

Akcja serialu dzieje się w Warszawie w 1937 roku. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim bokser, Jakub Szapiro – obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i powód strachu wielu mężczyzn. Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.

W serialu występują: Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Adam Bobik, Adam Ferency, Lena Góra, Barbara Jonak, Andrzej Kłak, Aleksandra Konieczna, Mikołaj Kubacki, Piotr Pacek, Marcin Pempuś, Krzysztof Pieczyński, Aleksandra Pisula, Andrzej Seweryn, Andrzej Szeremeta, Bartłomiej Topa, Masza Wągrocka, Paweł Wolak oraz Piotr Żurawski. 

Reżyserem „KRÓLA” jest Jan P. Matuszyński. Twórcami koncepcji serialu są: Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch, Jan P. Matuszyński i Leszek Bodzak. Za scenariusze poszczególnych odcinków odpowiadają natomiast Łukasz M. Maciejewski (główny scenarzysta), Dana Łukasińska oraz Szczepan Twardoch, który jest również autorem dialogów postaci i pełni funkcję konsultanta produkcji. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz, montaż – Przemysław Chruścielewski, a za dźwięk – Jarosław Bajdowski, Marcin Kasiński oraz Kacper Habisiak. Scenografię przygotował duet Grzegorz Piątkowski i Katarzyna Sikora, kostiumy – Emilia Czartoryska, a charakteryzacja to dzieło Poli Guźlińskiej. Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek, kierowniczką produkcji – Dagmara Bończyk, a muzykę do serialu skomponuje Atanas Valkov. Producentem wykonawczym serialu na zlecenie CANAL+ jest Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Po dwóch sezonach Belfra i serialach KRUK. Szepty słychać po zmroku, Nielegalni, Żmijowisko oraz Mały Zgon to kolejna oryginalna produkcja CANAL+ kręcona w technologii 4K.

Czytany 458 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 październik 2020 18:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama