cinema.pl Artykuły

czwartek, 15 październik 2020 12:35

ULTRAVIOLET 2 powraca

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na antenie kanału Polsat Seriale rozpoczynamy emisję premierowego, 2. sezonu serialu „Ultraviolet”! To serial kryminalny, w którym tajemnice i niewyjaśnione przez policję sprawy rozwiązuje tytułowa grupa o nazwie Ultraviolet, działająca w sieci i wykorzystująca do tego siłę nowych technologii. W najnowszej, drugiej serii „Ultravioletu” główna bohaterka, Ola (Marta Nieradkiewicz) musi zmierzyć się z niebezpieczeństwem, zagrażającym jej rodzinie, co sprawia, że jej zaangażowanie w śledztwa staje się bardzo osobiste.  

 

ULTRAVIOLET 2 powracaW przebojowym, 1. sezonie tego serialu trzydziestoletnia Ola Serafin (Marta Nieradkiewicz) dołączyła do grupy Ultraviolet, bo osobiste problemy zmusiły ją do opuszczenia Londynu i powrotu do rodzinnej Łodzi. Przez Internet poznała grupę ludzi, rozwiązujących sprawy, których nie jest w stanie wyjaśnić policja.  Grupa Ultraviolet składa się m.in. z: blogerek, pracownika lotniska, hakera i mężczyzny do towarzystwa. Ten niecodzienny zespół w każdym odcinku wykorzystuje swoje umiejętności zdobywania informacji do rozwiązywania kolejnych kryminalnych zagadek. 

Oglądając drugi sezon „Ultravioletu”, na ekranie w roli głównej ponownie zobaczymy Martę Nieradkiewicz (znaną z filmów: „Płynące wieżowce”, „Solid Gold”), której teraz partneruje Piotr Stramowski („Botoks”, „Kobiety mafii”, „Sługi wojny”). Wkrótce na antenie Polsatu zobaczymy ich też w miniserialu „Bez skrupułów”. Obok tej pary w drugiej serii serialu „Ultaviolet” wystąpi plejada gwiazd polskiego kina: Sebastian Fabijański („Jeziorak”, „Legiony”), Agata Kulesza („Ida”, „Zimna wojna”), Bartłomiej Topa („Drogówka”, „Wataha”), Marek Kalita („Boisko bezdomnych”, „Wszystko, co kocham”), Magdalena Czerwińska („Kret”, „Bogowie”), Michała Żurawski („Kruk. Szepty słychać po zmroku”, „Król”), Karolina Gorczyca („Miłość na wybiegu”, „Huśtawka”) oraz siostry Chapko - Paulina („Oszukane”, „Wściekłość”) i Karolina („1920. Wojna i miłość”, „Kobiety bez wstydu”). 

„Ultraviolet” to serial, stworzony na podstawie pomysłu amerykańskiej producentki, Wendy West, powstały z inspiracji książką Deborah Halber pt. „The Skeleton Crew”. Obok Wendy West (współtwórczyni tak popularnej amerykańskiej produkcji, jak „Dexter”) producentem wykonawczym tego serialu był też Barry Josephson („Kości”, „Zaczarowana”). Za produkcję ponownie odpowiadała firma Opus TV,  reprezentowana przez tak znakomitych polskich producentów filmowych, jak: Piotr Dzięcioł i Ewa Puszczyńska (uhonorowanych Oscarem za film „Ida”). Scenarzystą wiodącym 2. serii był Dominik W. Rettinger („Ekipa”, „Kamienie na szaniec”, „Układ Warszawski”). Scenariusze konsultowali również: Jonathan Collier („Detektyw Monk”, „Kości”, „Simpsonowie”) i Norman Morrill („Kamuflaż”, „Jak to się robi w Ameryce”). Poszczególne odcinki 2. sezonu „Ultravioletu” wyreżyserowali uznani twórcy polskiego kina: Bartosz Prokopowicz („Chemia”, „Narzeczony na niby”), Łukasz Kośmicki („Zimna gra”, „Druga szansa”) i Anna Jadowska („Dzikie róże”). Zdjęcia były kręcone w Łodzi, gdzie rozgrywa się akcja tego serialu, a ich autorem był Piotr Niemyjski („Pensjonat pod Różą”, „W ciemności”, „Lęk wysokości”). 

 

Opis postaci pierwszoplanowych

OLA SERAFIN Marta Nieradkiewicz

Ola ma 30 lat, wychowywała się w Łodzi, ale przez kilka lat mieszkała z mężem w Londynie. Skończyła studia, miała duże aspiracje, lecz poświęciła karierę dla życia rodzinnego. Mąż Oli, Kamil, zdradził ją, dlatego zdecydowała się na powrót do rodzinnego miasta. Dorabia jako kierowca na zasadach „car sharingu”. Aby wyjaśnić okoliczności wypadku drogowego, którego była świadkiem, dołącza do grupy Ultraviolet i razem z jej członkami rozwiązuje zagadki kryminalne. Praca z nimi daje jej dużo satysfakcji. Ola jest bardzo inteligentna, ma niebanalną urodę, przyciąga mężczyzn. Bywa także emocjonalna. Jest zauroczona Michałem, policjantem z łódzkiej komendy wojewódzkiej, który pomaga jej w rozwiązywaniu spraw kolejnych przestępstw. 

Na początku drugiego sezonu Ola jest przekonana, że stworzą z Michałem szczęśliwy związek, kiedy tylko policjant wyjdzie ze szpitala po zranieniu nożem w ostatnim odcinku pierwszej serii. Bohaterkę dosięgają też osobiste kłopoty – jej wujek zostaje zamordowany, a ona sama zostaje wciągnięta w sprawę reprywatyzacji łódzkiej kamienicy, w którą zamieszana jest jej bratowa. Ola czuje się samotna, zaczyna nadużywać alkoholu. Na nogi pomaga jej stanąć zaangażowanie w kolejne sprawy kryminalne, które rozwiązuje z grupą UV. Zbliża się też do Kuby, nowego policjanta z łódzkiej komendy. 

MICHAŁ HOLENDER Sebastian Fabijański

Michał ma 32 lata. Jest policjantem wydziału zabójstw i terroru kryminalnego komendy wojewódzkiej w Łodzi. To idealista, łagodnie usposobiony introwertyk. Jest zasadniczy i bardzo oddany swojej służbie. Realia panujące na komendzie podcinają mu skrzydła, przez co wątpi w sens swojego zaangażowania. Prywatnie życie Michała jest owiane tajemnicą. Wydaje się, że wszystko, co ma, to praca - niemal żyje na komendzie. Kiedy pojawia się Ola i grupa Ultraviolet, Michał staje przed dylematem: z jednej strony wie, że innowacyjne metody działania grupy są skuteczne i mogą być przyszłością kryminalistyki, a z drugiej stara się trzymać zasad i reguł. Ola, która wydaje się być przeciwieństwem Michała, jest bardzo spontaniczna, wylewna, emocjonalna. Działa na niego elektryzująco, budząc go tym do życia. 

W drugim sezonie, na skutek odniesionej rany, Michał bardzo się zmienił. Nie jest już pewnym siebie, odważnym policjantem. Dręczą go obawy o sprawność fizyczną i odporność psychiczną. Stara się to ukryć przed kolegami z pracy i przed Olą. Jest w niej zakochany i gotowy na związek, ale jednocześnie ma wątpliwości czy w obecnym stanie powinien wchodzić w tak poważną relację. Michał walczy ze swoimi słabościami i depresją. 

KUBA SZELĄG Piotr Stramowski

Kuba jest policjantem wydziału zabójstw i terroru kryminalnego komendy wojewódzkiej w Łodzi. Pracę w policji rozpoczął zaraz po szkole. W przeszłości został niesprawiedliwie oskarżony o współpracę z organizacją przestępczą. Kilka lat spędził w więzieniu, jednak po oczyszczeniu z zarzutów Waldemar ponownie przyjął go do pracy. W więzieniu Kuba przeszedł przemianę. Kiedyś znany był z odwagi i brawury, w młodości był blisko środowiska kibolskiego. Po powrocie na wolność zniknęła jego agresja, jest mocny psychicznie, lojalny wobec współpracowników i przyjaciół. Jest w związku z atrakcyjną prawniczką Ewą, która wspierała go, kiedy był w więzieniu. Z Olą łączy go chęć walki ze złem, odkrywania prawdy i wymierzania sprawiedliwości. Fascynacja kobietą zmienia się w uczucie, do którego początkowo Kuba nie chce się przyznać z powodu lojalności wobec Ewy. 

BEATA MISIAK Magdalena Czerwińska

Beata to detektyw z wydziału zabójstw i terroru kryminalnego komendy wojewódzkiej w Łodzi. Partneruje Michałowi Holendrowi i Kubie Szelągowi w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Jest bardzo zasadnicza i ambitna. To atrakcyjna, choć chłodna w obyciu kobieta. Nie pochwala współpracy z grupą UV, zawsze z irytacją reaguje na ich zaangażowanie w śledztwa. W drugim sezonie Beata zbliża się do Oli, choć daleko im do przyjaźni. Pielęgnuje też swoją pasję – wspinaczkę. 

HENRYK BĄK Marek Kalita

Henryk to 55-letni biegły, zajmujący się wypadkami samochodowymi. Pracuje dla firm ubezpieczeniowych. Henryk to złota rączka, ale nie odnajduje się w nowych technologiach. Ma specyficzne poczucie humoru. Pomaga Oli i grupie Ultraviolet w wyjaśnianiu spraw kryminalnych. Darzy uczuciem Annę, matkę Oli, chciałby stworzyć z nią stały związek. Od śmierci jej męża jest przyjacielem domu. W 2. sezonie Henryk musi zmierzyć się z zazdrością – najpierw wobec nowopoznanych członków rodziny Anny, a potem wobec jej dawnej miłości. Boryka się też z własnymi problemami rodzinnymi.

ANNA SERAFIN Agata Kulesza

Anna, matka Oli, w przeszłości była wykładowcą chemii na uniwersytecie. Po operacji biodra pracuje w domu, udziela korepetycji. Jej mąż zginął 20 lat wcześniej w wypadku, a Anna nie zdecydowała się na ponowne małżeństwo. Spotyka się z Henrykiem, ale nie chce wchodzić w poważny związek. Lubi go, lecz obawia się ponownego zaangażowania i ewentualnej straty. Relacja Anny z córką nie jest łatwa. Ola nie może wybaczyć matce, że tak łatwo pogodziła się ze śmiercią syna, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Anna początkowo uważa, że Ola powinna ratować swój związek z Kamilem, później jednak wspiera córkę w decyzji o rozwodzie. 

W drugim sezonie Anna staje na nogi, zarówno fizycznie jak i psychicznie. To zasługa jej determinacji i woli powrotu do aktywnego życia, ale także wsparcia zakochanego w niej Henryka, który bardzo ją wspiera. Anna wreszcie decyduje się na stały związek z Henrykiem, który wprowadza się do jej mieszkania. Kobieta angażuje się też w rozwiązywanie spraw kryminalnych. Jej wiedza chemiczna bardzo przydaje się grupie UV. Anna bardzo przeżywa śmierć kuzyna ze Stanów. To dla niej kolejna bolesna strata członka rodziny, po mężu i synu. W jednym z odcinków poznajemy bujną przeszłość Anny, która w młodości była związana ze słynnym obecnie reżyserem filmowym. Gdy ten proponuje jej wspólne życie, Anna staje przed trudnym wyborem. 

WALDEMAR KRASZEWSKI Bartłomiej Topa

Waldemar ma 55 lat. Jest komendantem wydziału zabójstw i terroru kryminalnego w wojewódzkiej komendzie w Łodzi. Zależy mu, żeby wszystkie śledztwa prowadzone przez łódzką policję przebiegały zgodnie z procedurami. To właśnie Waldemar prowadził przed laty sprawę zabójstwa brata Oli i zdaniem dziewczyny nie dołożył wystarczających starań, by dowieść prawdy. Jest przedstawicielem świata analogowego, nie pochwala sposobu, w jaki grupa Ultraviolet zdobywa informacje. Nie pochwala też ich zaangażowania w śledztwa. Kiedy przełożeni stawiają mu ultimatum – koniec współpracy z UV lub utrata stanowiska – Waldemar zakazuje swoim ludziom wszelkich kontaktów z detektywami amatorami. 

TOMEK MOLAK Michał Żurawski

Tomek jest jednym z członków Ultavioletu. Ma 30 lat, pracuje na lotnisku. To on kilka lat temu założył grupę detektywów amatorów, chcąc wyjaśnić sprawę tajemniczego morderstwa z przeszłości. Od tamtej pory żyje rozwiązywaniem kolejnych kryminalnych zagadek, których nie jest w stanie wyjaśnić policja. Chciałby być prawdziwym policjantem albo detektywem, ale jest introwertykiem i nie lubi pracować z ludźmi. Swoje marzenie stara się zatem realizować przed ekranem komputera. W 2. sezonie Tomek pochłonięty jest opieką nad swoim synkiem, którym zajmuje się po tym jak jego żona wróciła po porodzie do pracy. 

ADRIAN SZMIT Mateusz Damięcki

Adrian to mężczyzna do towarzystwa, członek grupy Ultraviolet, która rozwiązuje zagadki kryminalne. Adrian najlepiej sprawdza się w sytuacjach, w których trzeba uzyskać od kogoś informacje. Swoim urokiem potrafi otworzyć wszystkie serca: i damskie, i męskie. 

REGINA I DOROTA POLAŃSKIE Paulina i Karolina Chapko

Siostry należą do grupy Ultraviolet. Regina prowadzi własny kanał video jako Muffinka. Zna się na modzie, wizażu, udziela swoim widzom porad w zakresie dbania o urodę. Dorota wspiera siostrę, pomaga jej w prowadzeniu kanału video, nagrywa jej filmiki. Bliźniaczki mieszkają w apartamencie w Warszawie. Bardzo sprawnie poruszają się w Internecie, potrafią znaleźć tam każdą informację, dzięki czemu są dużym wsparciem dla grupy Ultraviolet w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. 

PIAST KOŁODZIEJ Viet Anh Do

Piast to najmłodszy członek grupy Ultraviolet. Jest hakerem, doskonale zna się na komputerach. Żeby zdobyć dane potrzebne do rozwiązania kryminalnych zagadek, bez problemu potrafi włamać się na konta w mediach społecznościowych, a nawet przejąć kontrolę nad systemami komputerowymi. Jest mistrzem w wyszukiwaniu informacji w Internecie. 

ILONA SERAFIN Karolina Gorczyca

Ilona była żoną brata Oli. To właśnie ją Ola oskarża o zamordowanie mężczyzny, nie wierzy w oficjalną wersję, która mówi, że Ilona zastrzeliła go w obronie własnej. Kobieta jest zamieszana w przestępczy proces reprywatyzacji kamienic, co stara się udowodnić Ola i grupa UV. Ilona jest bardzo inteligentna, atrakcyjna, z wyrachowaniem wykorzystuje swoje walory dla zrobienia kariery i zdobycia fortuny. Z pozoru jest twarda i bezwzględna, ma jednak swoje słabości. Z łatwością kłamie, jest dobrą aktorką. Potrafi przekonywać ludzi do swoich racji.  

EWA Monika Kępka

Ewa jest dziewczyną Kuby, byli parą jeszcze zanim policjant niesłusznie trafił do więzienia. Skończyła prawo, aby walczyć o sprawiedliwość, zajmuje się m.in. prawami kobiet. Jest bardzo atrakcyjna, inteligentna, ambitna. Lubi mieć wszystko pod kontrolą. Nie boi się przeciwstawiać oponentom, zwłaszcza w kwestiach zawodowych. Bardzo wspierała Kubę w trudnym dla niego okresie, wykorzystując swoje prawnicze doświadczenie. Nie rozumie, dlaczego po wszystkim co przeszedł nadal chce pracować w policji. Oczekuje, że Kuba będzie podzielał jej poglądy na życie i karierę. Nie wie, jak powinna reagować na relację Kuby i Oli. Z jednej strony rozumie, że działają razem dla większego dobra, z drugiej jest zazdrosna o partnera. 

 

Obsada aktorska

 

MARTA NIERADKIEWICZ jako Ola Serafin

Marta urodziła się w 1983 r. w Łodzi. W 2007 r. ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w swoim rodzinnym mieście i w tym samym roku na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymała Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Klarysy Hailsham-Brown w przedstawieniu Pajęcza sieć oraz Nagrodę Publiczności w kategorii „najbardziej elektryzująca rola żeńska”. 

Występowała m.in. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i Teatrze Dramatycznym w Opolu, a od roku 2013 jest aktorką Starego Teatru w Krakowie.

Za rolę Sylwii w filmie „Płynące wieżowce”, w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą na 38. Festiwalu Filmowym w Gdyni, Złotego Szczeniaka za drugoplanową kreację aktorską kobiecą na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu i nominację do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. W 2014 r. otrzymała także Nagrodę „Złota Maska” za żeńską rolę w spektaklu Bracia i siostry w reżyserii Mai Kleczewskiej, wystawianym przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W 2014 r. wystąpiła w teledysku Dawida Podsiadło do piosenki „No”, a w marcu 2016 r. zagrała w teledysku do utworu „Co jest ze mną nie tak” Pezeta i Czarnego HIFI. W 2017 roku wystąpiła z powodzeniem w filmie „Dzikie róże”, a w 2019 – „Solid Gold” i w 2020 - w miniserialu, powstałym z inspiracji tym filmem, czyli „Bez  skrupułów”.  

PIOTR STRAMOWSKI jako Kuba Szeląg

Piotr Stramowski urodził się w 1987 roku. Ukończył studia z tytułem mgr. sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na wydziale aktorskim. Jego pierwszym osiągnięciem był spektakl dyplomowy Babel 2 w reż. Mai Kleczewskiej, któremu przyznano nagrodę dla najlepszego zespołu aktorskiego na XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Po szkole współpracował z takimi teatrami jak: Teatr Na Woli, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr IMKA, Teatr Kapitol we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Łodzi i Teatr Powszechny w Warszawie. Przez ostatnie dwa lata był etatowym aktorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Obecnie pracuje nad spektaklem Wojna i Pokój w Teatrze Powszechnym w Warszawie. 

Piotra Stramowskiego można zobaczyć w takich serialach, jak: „2XL”, „To nie koniec świata”, „Komisarz Alex”, „Na dobre i na złe”, „Julka” i ostatnio w miniserialu „Bez skrupułów”. Podkładał również głos do takich bajek, jak: „Koszmarny Karolek”, „Sprytne Sprytusie”, „Power Rangers”, „Pszczółka Maja”, „Straszyceum”, „Supa-Strikas” czy „Karol Wojtyła”.

Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola „Majamiego” w serii filmów „Pitbull”, a potem role w filmach takich, jak: „Botoks” czy „Kobiety mafii”. Najnowsze produkcje filmowe z jego udziałem:  „Fighter”, „Tamtej nocy”, „Odnajdę Cię”, „Narzeczony na niby”, „Sługi wojny”, „Żmijowisko”, „Solid Gold” (2019) i miniserial „Bez skrupułów” (2020) dowodzą, że jest jednym z najbardziej zapracowanych polskich aktorów - najbardziej popularnym.  

SEBASTIAN FABIJAŃSKI jako Michał Holender

Sebastian urodził się w 1987 r. Studiował w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie, w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie i w warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończył w 2015 r. Popularność przyniosły mu seriale Tancerze i Misja Afganistan. Na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał nagrodę za najlepszy profesjonalny debiut aktorski za role w filmach Jeziorak i Miasto 44. Te produkcje przyniosły mu także nagrodę im. Andrzeja Konica podczas gali wręczenia 29. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. 

Popularność i uznanie szerokiej publiczności zapewniły mu: film „Pitbull. „Niebezpieczne kobiety” oraz seriale: „Belfer” i „Pakt”. 

Można go zobaczyć w takich produkcjach, jak: „Panie Dulskie”, „Pod mocnym aniołem”, „Misja Afganistan”, „#Wszystko Gra”. Udzielił również swojego głosu Finnowi w polskiej wersji językowej „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy”. 

Do grona najbardziej utalentowanych polskich aktorów wstąpił, gdy zagrał role pierwszoplanowe w filmach: „Jeziorak” (2014), „Kamerdyner” (2018) i „Legiony” (2019). 

MAREK KALITA jako Henryk Bąk

Marek urodził się w 1958 r. w Bytomiu. W 1981 roku ukończył Wydział Aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Na początku kariery był związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Następnie wrócił do Krakowa i grał na deskach m.in. Teatru STU i Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Występował w spektaklach wybitnych polskich reżyserów takich jak: Krystian Lupa, Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Tadeusz Bradecki czy Grzegorz Jarzyna. Spektakle z jego udziałem gościły na wielu międzynarodowych festiwalach. Za główną rolę w przedstawieniu Generał w Teatrze Imka oraz kreację w przedstawieniu Koniec w Nowym Teatrze otrzymał nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. 

Na dużym ekranie zadebiutował w 1982 roku w obrazie „Pajęczyna” Witolda Stareckiego. Później stworzył niezapomniane kreacje w: „Boisku bezdomnych” w reżyserii Kasi Adamik, „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, „Drogówce” Wojciecha Smarzowskiego, „Czerwonym Pająku” Marcina Koszałki oraz „Zaćmie” Ryszarda Bugajskiego. Kalita zajmuje się również reżyserią oraz tworzeniem scenografii w teatrze. 

MAGDALENA CZERWIŃSKA jako Beata Misiak

Magdalena urodziła się w 1978 r. w Toruniu. W 2001 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Aktorkę można było zobaczyć w epizodycznych rolach w takich serialach, jak: „Belfer”, „Na dobre i na złe” oraz „Ojciec Mateusz”. Na dużym ekranie grała m.in. w: „Bogach” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, „Pod mocnym aniołem” Wojciecha Smarzowskiego czy „Ziarnie prawdy” Borysa Lankosza. Jest aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. 

W 2009 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Torunia dla niepokornego twórcy filmowego związanego z Kujawami i Pomorzem na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Tofifest".

AGATA KULESZA jako Anna Serafin

Agata Kulesza jest jedną z najwybitniejszych polskich aktorek. Urodziła się w Szczecinie w 1971 r., a jej kariera zawodowa rozpoczęła się, gdy w 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna im. Zelwerowicza). Przez wiele lat grała na deskach Teatru Dramatycznego. Od 2011 r. jest związana na stałe z Teatrem Ateneum w Warszawie, gdzie obecnie gra w spektaklu Merylin Mongoł w reżyserii Bogusława Lindy.

Aktorkę można było zobaczyć w wielu docenionych przez widzów i krytyków rolach w filmach takich, jak: „Kilka prostych słów” w reżyserii Anny Kazejak, „Moje Pieczone Kurczaki” Iwony Siekierzyńskiej, „Sala samobójców” Jana Komasy, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy czy „Ida” Pawła Pawlikowskiego, który jako jedyny film w historii polskiej kinematografii otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.  

Agata Kulesza jest zdobywczynią kilkudziesięciu nagród za swoje kreacje filmowe i teatralne w Polsce i za granicą. Może pochwalić się m.in.: nagrodą teatralną Feliksa Warszawskiego, trzykrotnym zdobyciem nagrody Polskiej Akademii Filmowej ORŁY, nagrodą za główną rolę żeńską na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Gdynia) oraz prestiżową nagrodą dla najlepszej aktorki, przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles. Aktorka została również odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  

MICHAŁ ŻURAWSKI jako Tomek Molak

 Michał Żurawski urodził się w 1979 r. w Zabrzu. Pasję do aktorstwa odkrył w sobie w czasach licealnych podczas organizowanego przez uczniów Tygodnia Kulturalnego, kiedy brał udział w licznych przedstawieniach teatralnych. Studiował na Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 2002 roku.

Zadebiutował na małym ekranie epizodyczną rolą w serialu Na dobre i na złe. W kolejnych latach grał w popularnych produkcjach telewizyjnych, takich jak: „Samo Życie”, „Na Wspólnej”, „Kryminalni”, „Egzamin z życia”, „Ojciec Mateusz” i „Strażacy”. Na dużym ekranie można go było zobaczyć m.in. w filmach: „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland, „Kac Wawa” Łukasza Karwowskiego, „Jeziorak” Michała Otłowskiego, „Miasto 44” Jana Komasy i „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy.

W 2016 r. wziął udział w pierwszej edycji programu Azja Express, którą zwyciężył w parze z Ludwikiem Borkowskim. Najnowsza produkcja z jego udziałem, to serial historyczny „Król” (2020). 

BARTŁOMIEJ TOPA jako Waldemar Kraszewski

Bartłomiej Topa urodził się w 1967 r. w Nowym Targu. Ukończył studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w 1991 r. 

Swoją karierę rozpoczął w teatrze, gdzie za rolę w przedstawieniu Ryszard III otrzymał nagrodę na IX Ogólnopolskim Przedstawieniu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.

W latach 90. aktor pojawił się w kilku produkcjach, m.in. w głośnym filmie „Trzy kolory: Biały”. Dużą popularność zyskał, grając w serialach: „Złotopolscy”, „Trzeci Oficer” czy „Szpilki na Giewoncie”. W ostatnich latach można go było zobaczyć w takich filmach, jak: „Wesele” i „Dom zły” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Aktor nadal gra w teatrze, a także udziela swojego głosu w dubbingu. Zajmuje się również produkcją filmową - jest współzałożycielem firmy producenckiej „Film It". 

PAULINA CHAPKO jako Regina Polańska

Paulina Chapko urodziła się w 1985 r. w Nowym Sączu. Ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu w 2008 r. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Jany w przedstawieniu Zwyczajne szaleństwa na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Występowała w epizodycznych rolach na dużym i małym ekranie w takich produkcjach, jak: „Przyjaciółki”, „Ojciec Mateusz”, „Hotel 52”, „Druga szansa” i „Sala samobójców”. Jest siostrą bliźniaczką aktorki Karoliny Chapko.

KAROLINA CHAPKO jako Dorota Polańska

Karolina Chapko urodziła się w 1985 r. w Nowym Sączu. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Obecnie związana jest z dwoma krakowskimi teatrami – Bagatela i STU. Popularność zyskała dzięki serialowi „1920. Wojna i miłość”, gdzie grała Zofię Olszyńską.

Można ją było zobaczyć również w serialach – „Komisarz Alex”, „Hotel 52” czy „M jak Miłość” oraz filmach – „Yuma” w reżyserii Piotra Maluruka, „Oszukane” Marcina Solarza czy „Korowód” Jerzego Stuhra.

Jest siostrą bliźniaczką aktorki Pauliny Chapko.

KAROLINA GORCZYCA jako Ilona Serafin

Karolina Gorczyca urodziła się w 1985 roku w Biłgoraju. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeszcze na studiach na szkolnym korytarzu została dostrzeżona przez irańskiego reżysera, u którego później zagrała w filmie „The Die of Love”. Zaraz potem zadebiutowała w przedstawieniu teatralnym pt. „Biesy” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego na scenie Teatru Stu, w którym gra cyklicznie do tej pory. Aktorka zagrała w wielu filmach, takich jak: „Korowód” Jerzego Stuhra, „Ostatnia akcja” u boku Jana Machulskiego, „Pora mroku”, „Skrzydlate świnie”, „Huśtawka” i „Agnieszka”, za którą zdobyła główną nagrodę aktorską na 44. Międzynarodowym Festiwalu Studenckim w Poczdamie. Dużą rozpoznawalność przyniosła jej rola „Rudej” w serialu „Czas honoru”. Na małym ekranie można było ją zobaczyć również w: „Na dobre i na złe”, „To nie koniec świata” czy „BODO”. 

Karolina użyczyła również swojego głosu Larze Croft w kultowej grze „Tomb Raider”, a w 2013 roku wzięła udział w 6. edycji „Dancing With The Stars. Taniec z Gwiazdami”.

Twórcy serialu

WENDY WEST pomysłodawczyni serialu, producent wykonawczy 

Wendy West to scenarzystka i producentka głośnego serialu „Dexter”, za który była nominowana do nagrody Gildii Pisarzy Amerykański - w kategorii „Najlepszy serial dramatyczny”. Pracę przy piątym sezonie „Dextera” rozpoczęła już jako współproducentka wykonawcza serialu. W ostatnich latach była również współproducentem wykonawczym świetnie przyjętego przez widzów i krytyków serialu – „Czarna lista” z Jamesem Spaderem.

Wendy West ukończyła w 1994 roku Carleton College. Już podczas studiów wyreżyserowała sztukę teatralną Johna Guare'a „Sześć stopni oddalenia”. Karierę telewizyjną rozpoczęła w 1999 roku jako scenarzystka serialu „Prawo i porządek: Sekcja specjalna”. Jej talent został szybko dostrzeżony i została awansowana na współproducentkę serialu. Następnie pracowała przy tworzeniu scenariuszy dramatów sądowych - najpierw „Kancelarii adwokackiej”, a potem „For the People”. 

W czasie swojej kariery pracowała jako scenarzystka i producentka wielu znanych seriali, m.in: „Na linii ognia”, „Hawaii 5 0”, „Podkomisarz Brenda Johnson” czy „Uśpieni”.

BARRY JOSEPHSON producent wykonawczy

Barry Josephson jest producentem filmowym i menadżerem muzycznym. W latach 90. był zaangażowany w pracę przy takich filmach, jak: „Szklana pułapka 2” i „Predator 2”. Nadzorował też produkcję serialu „Opowieści z krypty”. Jako szef produkcji w Columbia Pictures był odpowiedzialny za takie kinowe hity, jak: „Na linii ognia”, „Bad Boys”, „Faceci w czerni”, „Air Force One”, „Piąty element” i „Anakonda”. Był również producentem filmu „Bardzo dziki zachód” i nominowanej do Złotego Globu – „Zaczarowanej”. Jako producent wykonawczy tworzył serial „Kości”.

W trakcie swojej wieloletniej kariery w świecie rozrywki był związany z takimi wytwórniami, jak: The Walt Disney Company, 20th Century Fox, Sony Pictures Television i AMC. Jako menadżer muzyczny współpracował m.in. z: Whoopi Goldberg, Dolly Parton i Paulą Abdul.

 

Streszczenia (2. sezon):

Odcinek 111Emisja: POLSAT SERIALE – sobota; 17.10.2020; g. 21:00

Rozpoczynamy emisję premierowego, drugiego sezonu „Ultravioletu”! To serial kryminalny, w którym tajemnice i niewyjaśnione przez policję sprawy rozwiązuje tytułowa grupa o nazwie Ultraviolet, działająca w sieci i wykorzystująca do tego siłę nowych technologii. Główna bohaterka tej  przebojowej telewizyjnej produkcji - Ola (Marta Nieradkiewicz - „Płynące wieżowce”, „Solid Gold”, „Bez skrupułów”) musi zmierzyć się z niebezpieczeństwem, zagrażającym jej rodzinie, co sprawia, że zaangażowanie bohaterki w rozwiązywane sprawy staje się bardzo osobiste. 

Ola i jej mama, Ola i Anna (Agata Kulesza – „Ida”, „Zimna wojna”) poznają Daniela (Darren Bransford), przyrodniego brata ojca Oli, który na stałe mieszka w USA. Okazuje się, że razem dziedziczą prawa własności do łódzkiej kamienicy. Kobietom nie jest dane bliżej poznać krewnego – niedługo po pierwszym spotkaniu Daniel zostaje odnaleziony powieszony w pokoju hotelowym. Michał (Sebastian Fabijański – „Jeziorak”, „Legiony”) i Beata (Magdalena Czerwińska - „Kret, „Bogowie”) stwierdzają, że było to samobójstwo, na co mógł wskazywać tryb życia Daniela. Artur Dolny (Jakub Kamieński), prawnik, który prowadzi reprywatyzację kamienicy nalega, aby Ola i Anna wystąpiły jako jedyne spadkobierczynie. Ola przekonuje przyjaciół z UV do przeprowadzenia dochodzenia, nie wierzy, że Daniel odebrał sobie życie. Z pomocą internetowych detektywów Ola udowadnia, że Daniel został zamordowany i zmusza Michała do rozpoczęcia śledztwa w tej sprawie. Gdy ten chce odsunąć ją od sprawy, rozgoryczona kobieta, w mediach oskarża policję o bezczynność. Pracę na komendzie rozpoczyna Kuba (Piotr Stramowski - „Botoks”, „Kobiety mafii”, „Sługi wojny”, „Bez skrupułów”) - policjant, który wychodzi z więzienia po oczyszczeniu z fałszywego oskarżenia o współpracę z organizacją przestępczą. Tymczasem Michał fizycznie i psychicznie nie radzi sobie ze skutkami brutalnego ataku nożem, którego był ofiarą. Stracił pewność siebie i za wszelką cenę stara się udowodnić, że nadal jest świetnym policjantem…

„Ultraviolet” to serial, stworzony na podstawie pomysłu amerykańskiej producentki, Wendy West, powstały z inspiracji książką Deborah Halber pt. „The Skeleton Crew”. Obok Wendy West (współtwórczyni tak popularnych amerykańskich produkcji, jak: „Dexter” czy „Inhumans”) producentem wykonawczym tego serialu był też Barry Josephson („Kości”, „Zaczarowana”). Za produkcję ponownie odpowiadała firma Opus TV, należąca do grupy Opus Film, a reprezentowana przez tak znakomitych polskich producentów filmowych, jak: Piotr Dzięcioł i Ewa Puszczyńska (m.in. uhonorowanych Oscarem za film „Ida”). Scenarzystą wiodącym 2. serii był Dominik W. Rettinger („Jak pies z kotem”, „Ekipa”, „Kamienie na szaniec”, „Układ Warszawski”). Scenariusze konsultowali również: Jonathan Collier („Detektyw Monk”, „Kości”, „Simpsonowie”) i Norman Morrill („Kamuflaż”, „Jak to się robi w Ameryce”, „The Cleaner”). Za reżyserię poszczególnych odcinków byli odpowiedzialni uznani twórcy młodego pokolenia polskiego kina: Bartosz Prokopowicz („Chemia”, „Narzeczony na niby”), Łukasz Kośmicki („Zimna gra”, „Druga szansa”) i Anna Jadowska („Dzikie róże”).

Odcinek 122Emisja: POLSAT SERIALE – sobota; 17.10.2020; g. 22:00

Po publikacji filmiku, w którym Ola oskarża policję o bezczynność, wybucha skandal, a Waldemar zakazuje swoim ludziom wszelkich kontaktów z UV. Fioletowi pomagają Oli w znalezieniu dowodów na to, że prawnik prowadzący sprawy reprywatyzacji łódzkich kamienic prowadzi nielegalne interesy, a współudziałowcem w podejrzanym konsorcjum jest Ilona, bratowa Oli. Wkrótce mężczyzna zostaje znaleziony martwy, a Ola jest przekonana, że zabójstwo zleciła Ilona. Policja przesłuchuje Olę i Annę, które mogły skorzystać na śmierci Daniela. 

Odcinek 133 Emisja: POLSAT SERIALE – sobota; 17.10.2020; g. 23:00

Dorota i Regina biorą udział w kongresie youtuberów w hotelu pod Łodzią. W nocy jeden z uczestników kongresu, znany prankster Stefek, zostaje znaleziony martwy w samochodzie, w który uderzył pociąg. Przypadkiem na miejscu zdarzenia znajduje się Ola. Dochodzenie prowadzą Kuba i Beata, których nadal obowiązuje zakaz współpracy z UV. Śmierć Stefka wygląda na samobójstwo, ale Ola dowodzi, że to nie zderzenie z pociągiem było przyczyną śmierci youtubera. Nagrania hotelowych kamer zostały wymazane z serwera. Podejrzanymi są Marina i Jerzyk, którzy konkurowali ze Stefkiem. 

Odcinek 144 Emisja: POLSAT SERIALE – sobota; 17.10.2020; g. 00:00 

W nowoczesnej klinice w Warszawie nagle umiera 67-letni Ludwik Kowalczuk, bardzo zamożny właściciel fabryki odzieżowej z Łodzi, który poddał się odmładniającej operacji plastycznej. Klinika należy do Roberta, brata Kuby, z którym policjant nie miał najlepszych stosunków. Robert błaga Kubę o pomoc, oskarżenie o błąd w sztuce i śmierć jego pacjenta oznaczają dla kliniki bankructwo. Twierdzi, że śmierć Kowalczuka to zabójstwo. Kuba prosi o pomoc Olę i grupę Ultraviolet, pomagają też Anna i Henryk. Podejrzenia padają na żonę i córkę biznesmena.

 

Kraj i rok produkcji: Polska, 2017 – 

2. sezon   2019

Produkcja: AXN Central Europe, Opus TV

Wendy West, Barry Josephson, Krisztina Gallo, Piotr Dzięcioł, 

Ewa Puszczyńska

Kierownictwo produkcji: Katarzyna Kania

Pomysł serii: Deborah Halber 

Scenariusz - adaptacja:Dominik W. Rettinger, Wendy West i inni

Reżyseria: Bartosz Prokopowicz (odcinki: 11-14), Łukasz Kośmicki (odcinki: 15-18),

Anna Jadowska(odcinki: 19-22)

Obsada aktorska: Marta Nieradkiewicz  jako Ola Serafin-Łozińska

Sebastian Fabijańskipolicjant Michał Holender

Piotr StramowskiJakub Szeląg

Agata KuleszaAnna Serafin, matka Oli

Marek KalitaHenryk Bąk

Bartłomiej Topainspektor Waldemar Kraszewski

Magdalena Czerwińskapolicjantka Beata Misiak

Michał ŻurawskiTomek Molak, założyciel „Ultravioletu”

Paulina ChapkoRegina Polańska, członkini „Ultravioletu”

Karolina ChapkoDorota Polańska, członkini „Ultravioletu”

Viet Anh Do„Piast Kołodziej”, członek „Ultravioletu”

Karolina GorczycaIlona Serafin, była żona Daniela

Darren BransfordDaniel Serafin, przyrodni brat Romana, ojca Oli

Jakub Kamieńskimecenas Dolny

Michał GadomskiJacek Mucha

Kacper Dziubałko„Patyk” Dziubało

Nicolas Przygoda„Mara”

Magdalena KaczmarekMania, dziewczyna Daniela

 

Serial kryminalny 

Czytany 338 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 październik 2020 12:51

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama