cinema.pl Artykuły

czwartek, 15 październik 2020 12:00

Agnieszka Grochowska i jej najnowszy film na Festiwalu w Zurichu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Agnieszka Grochowska od lat konsekwentnie rozwija swoją międzynarodową karierę. Ostatni film z jej udziałem „Wanda, mein Wunder” w reżyserii Bettiny Oberli miał światową premierę na Tribeca Film Festival. 24 września 2020 otworzył zaś XVI Festiwal Filmowy w Zurichu (ZFF).

 

Aktorka wciela się w nim w rolę Wandy, opiekunki siedemdziesięcioletniego Josepha.

 

W filmie zobaczymy również (w roli Elsy - żony Josepha) Marthe Keller, polskim widzom znaną z „Maratończyka”Johna Schlesingera, w którym aktorka wcieliła się w postać partnerki Dustina Hoffmana i za którą to role nominowała była do „Złotych globów”.

Reżyserem „Wanda, mein Wunder” jest Bettina Oberli - laureatka nagrody Variety Piazza Grande za film „Z wiatrem” (2018) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Film opowiada historię urodzonej w Polsce Wandy, która w Szwajcarii opiekuję się starszym mężczyzną w jego rodzinnej willi nad jeziorem w Zurichu. Kobieta zbliża się z rodziną Josepha, pomimo tego, iż praca jest bardzo wymagająca i raczej mało płatna. Potrzebuje środków na wsparcie swojej, mieszkającej w Polsce, rodziny. Mieszkający w w domu syn starszego małżeństwa - Gregi zaczyna darzyć Wandę sympatią.

„Rodzina jest motywem, do którego często wracam w moich filmach. Ciekawi mnie co takiego jest w tym dziwnym mikrokosmosie, który sprawia, że czujemy się bezpiecznie,nawet wtedy, gdy się dusimy - wyznała w jednym z wywiadów Bettila Oberli. Zainteresowało mnie też, co się dzieje, gdy w strukturę rodziny wnika zupełnie obca osoba, w tym przypadku polska opiekunka Wanda”.

Wandę, niezwykle intymnie, zagrała Agnieszka Grochowska.

„Najpierw zachwycił mnie scenariusz. Późniejsza praca na planie potwierdziło pierwsze uczucie. Uważam, ze o trudnych sprawach świetnie jest mówić w sposób tragikomiczny. Na co dzień spotyka nas w życiu tyle absurdu. Przeniesienie go do filmu jest sprawia, że jest to bliskie prawdy. Widzowie, myślę, tego potrzebują - mówi Agnieszka Grochowska.

Aktorka znana z wybierania trudnych, wymagających ról stworzyła niezapomniane kreacje w takich filmach jak „Warszawa”, „Pręgi”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „W ciemności” czy „Obce niebo”. Regularnie nominowana do najważniejszych polskich nagród filmowych może pochwalić się m.in. zwycięstwem na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Orłem Polską Nagrodą Filmową. Jest też laureatką nagrody "Shooting Stars" Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie czy nagrodą Amanda. Doceniana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kosmorama czy Festiwalu Filmów w Ostendzie.

Grochowska od wielu lat rozwijają również karierę międzynarodową. Dotychczas zagrała w dwóch niemieckich produkcjach, polsko-szwedzkim filmie "Podróż Niny”, norweskiej komedii "Upperdog" Sary Johnsen oraz japońskim "Persona Non Grata" Cellina Glucka. Aktorka jest także odtwórczynią głównej roli w polsko-belgijskiej produkcji „Stepy”. W 2015 roku w filmie Daniela Espinosy "System" Grochowska pojawiła się u boku takich sław jak Tom Hardy i Gary Oldman. W 2018 aktorka zagrała u boku Elle Fanning w „Teen Spirit” a w 2019 roku zagrała jedną z głównych ról w szwedzkim serialu „Sanktuarium zła „wyprodukowanym przez twórców Millenium.

Oficjalny zwiastun filmu:

Czytany 402 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 październik 2020 12:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama