cinema.pl Artykuły

środa, 14 październik 2020 12:47

"Nieletni inżynierowie" - brytyjska nagroda na Dzień Nauczyciela - dla bohatera i filmu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Nieletni inżynierowie” zdobyli nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego. Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki uczący z Wejherowie i Lęborku, będący jednym z głównych bohaterów otrzymał Nagrodę Jury. Wyjątkowo, gdyż jest ona przyznawana filmom albo twórcom.

 

Nagradzając Ignacego Rejmaka, Chris Hastings, szef festiwalu stwierdził m.in.: „W filmie „Nieletni inżynierowie” był nauczyciel, jakiego chyba każdy chciałby mieć. Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy nagrodzić nikogo innego niż Ignacego Rejmaka”.

W uzasadnieniu nagrody za najlepszy film dokumentalny stwierdzono:

„Zgłoszenia na tegoroczny festiwal pokazywały, w jakim punkcie znalazł się świat. Widzieliśmy wiele nieszczęść, ponurych scen i rozpaczy. Miło mi wręczyć Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego „Nieletnim inżynierom”. Cieszę się mogąc nagrodzić coś, co było tak podnoszące na duchu, po czym wszyscy wychodzący z kina czuli się lepiej. To wspaniały, cudownie poprowadzony film”.

Satisfied Eye International Film Festival jest jednym z niewielu, który zdołał odbyć się stacjonarnie. Sama ceremonia ogłoszenia zwycięzców festiwalu musiała się jednak odbyć online.

Film dokumentalny o tym, jak spotkanie na swojej drodze odpowiednich osoby może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły – pełen charyzmy nauczyciel może zmienić się pod wpływem uczniów.

 

SYNOPSIS:

“Nieletni inżynierowie” to historia przemiany, odkrywania pasji i zdobywania wiedzy.

Naszych bohaterów, nastolatków małego polskiego miasta (Lęborka), obserwowaliśmy przez ponad trzy lata. Między 12 a 15 rokiem życia – w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. Wybraliśmy zwyczajne dzieci – tak by nasi widzowie mogli się z nimi utożsamić.

To co widzieliśmy było jednak niezwyczajne. Już na początku kompletnie niepasujący do stereotypu nauczyciel fizyki kazał im wyrzucić swoje podręczniki. Potem zrobiło się kosmicznie. Zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2 próbowali zbudować testowe modele żagli do satelity…

Obserwowaliśmy, jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia.

„Nieletni inżynierowie” to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży. Inspiracja dla młodszych widzów, a dla innych sentymentalna podróż w ich przeszłość.

„Nieletni inżynierowie” wygrali nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii: 

„”Nieletni inżynierowie” niesamowicie podnoszą na duchu. Wszyscy wychodząc z kina czują się po nim tak dobrze… Wspaniały, cudownie poprowadzony film”

Film wygrał także nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego festiwalu DELCO Film Festival w USA: 

„Co za rozweselający i intrygujący kawałek kina! Miałem uśmiech na twarzy jeszcze w trakcie napisów końcowych. Warto zobaczyć jak duży, a w tym przypadku pozytywny wpływ może mieć nauczyciel na dzieci i nie tylko”. 

Film brał też udział w festiwalu Millenium Docs Against Gravity, a także w konkursach Zlin International Film Festival oraz DEFF Film Fest w USA.

Brytyjscy widzowie i jury Satisfied Eye International Film Festival przyznali także Nagrodę Jury Ignacemu Rejmakowi, jednemu z bohaterów „Nieletnich inżynierów”:

„W filmie „Nieletni inżynierowie” był nauczyciel, jakiego chyba każdy chciałby mieć. Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy przyznać tej nagrody nikomu innemu, niż Ignacemu Rejmakowi”.

Wkrótce rusza też projekt „Fizyka dla nieletnich” w którym Ignacy Rejmak wraz z kolegą Przemysławem Rojewskim wyjaśniać zagadnienia z fizyki tak, jak tylko oni to potrafią...

 

 

O TWÓRCACH

 

REŻYSERIA

Aleksandra Skowron - dziennikarka, reżyser i scenarzysta. Studiowała dziennikarstwo na Université Libre de Bruxelles oraz na Uniwersytecie Warszawskim, a także reżyserię i operatorstwo na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Ponad 20 lat temu, jako nastolatka zaczęła pracę dziennikarki. Pracowała w różnych mediach, w tym m.in. w Télé Bruxelles, TVP, Życiu Warszawy. W latach 2002-2009 pracowała w Brukseli. „Nieletni inżynierowie” są jej debiutem dokumentalnym. W 2018 roku jej projekt „Przyszli astronauci” wygrał Nagrodę Publiczności MIPFormats w Cannes jako format telewizyjny.

 

REŻYSERIA

Hanna Polak - nominowana do Oscara reżyser i operator, absolwentka Instytutu Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGIK). Jej film dokumentalny „Dzieci z Leningradskiego” był nominowany do Oscara w 2005 roku, a także do nagród Emmy w dwóch kategoriach. Zdobył też wiele nagród w tym Międzynarodową Nagrodę Dokumentalną (IDA). Pełnometrażowy dokument „Nadejdą lepsze czasy” był nominowany do nagrody Gildii Amerykańskich Producentów Filmowych (2015). W sumie zdobył 30 nagród i nominacji na festiwalach na całym świecie, a wśród nich Specjalną Nagrodę Jury na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

 

MUZYKA

Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, muzyk i autor muzyki filmowej do wielu fabuł i dokumentów. Studiował prawo na UAM w Poznaniu. Zdobywca Oscara za oryginalną ścieżkę dźwiękową do filmu Marka Fostera „Marzyciel” w 2005 roku. Zdobywca nagrody National Board of Review, nominowany do Złotych Globów i BAFTA. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. W latach 70 związany z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, a także Teatrem Ósmego Dnia. Pod koniec lat 70 stworzył Orkiestrę Ósmego Dnia. Od 1989 roku mieszkał w Los Angeles gdzie nagrywał dla Sony Classical, Decca i wielu innych wytwórni. W 2004 roku stworzył Instytut Rozbitek. Jest także założycielem i dyrektorem Festiwalu Transatlantyk.

 

SCENARIUSZ

Aleksandra Skowron i Mirosław Skowron

PRODUKCJA

Mediolia, Aleksandra Skowron i Mirosław Skowron

BOHATEROWIE FILMU

Kacper Dąbrowa, Filip Erni, Alicja Gajda, Dobrosław Knut, Daria Kropidłowska, Kinga Kuczwalska, Klaudia Majewska, Szymon Malek, Amelia Mielewczyk, Agnieszka Miks, Emilia Negrya, Milena Nema, Agata Steciuk, Piotr Tasior, Ignacy Rejmak, Grzegorz Daszykowski

ZDJĘCIA

Magdalena Kowalczyk i Maciej Kozłowski

OPERATORZY KAMER

Armand Urbaniak, Mateusz Czuchnowski, Filip Konecki

MONTAŻ

Izabela Pająk PSM

WSPÓŁPRACA MONTAŻOWA

Agnieszka Kowalczyk, Filip Konecki

DŹWIĘK

Aleksandra Wyszyńska, Karol Szykowny, Dariusz Wancerz

UDŹWIĘKOWIENIE

Dariusz Wancerz

CYFROWA POSTPRODUKCJA OBRAZU

ORKA

PROJEKT UNDERAGE.PRO

 

Film “Nieletni inżynierowie” to część szerszej grupy projektów Underage.Pro, które zaczęliśmy tworzyć zainspirowani kreatywnością dzieci i młodzieży, a także możliwościami, jakie daje obserwowanie ich starań, pasji i umiejętności. Wszystkie działania z serii Underage.Pro pokazują, co może wyniknąć z połączenia sił i wyobraźni dwóch światów – dzieci i nastolatków z profesjonalistami. Chcemy, żeby marzenia, kreatywność i potencjał, jaki mają w sobie dzieci i młodzież, rozwijały się na oczach widzów.

Wpływ na bohaterów „Nieletnich inżynierów” wywarł nie tylko charyzmatyczny nauczyciel, a także także grupa inżynierów ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, którzy pracowali nad oryginalnym, polskim pomysłem żagla deorbitacyjnego przy satelicie PW-Sat 2 oraz naukowcy z Obserwatorium Astrogeodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu.

Underage.Pro to unikalne działania medialne (filmy dokumentalne, programy telewizyjne, wydarzenia i materiały multimedialne) przeznaczone dla dzieci i młodzieży, a także dla całych rodzin. Wśród nich można też znaleźć materiały skierowane specjalnie do nauczycieli.

 

NAGRODY

Audience Award MIP Formats Cannes 2018

Top 10 Guangzou Film Festiwal 2018

Best Documentary Award Satisfied Eye International Film Festival 2020

Jury Award Satisfied Eye International Film Festival 2020

Best Documentary Award DELCO Film Festival

Czytany 353 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 październik 2020 12:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama