cinema.pl Artykuły

środa, 14 październik 2020 11:45

"Sekret bogini Fortuny" od piątku w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Najnowszy obraz Ferzana Özpetka jest słodko-gorzką historią o miłości, przyjaźni, rodzinie a przede wszystkim o tym, jak nieprzewidywalne jest nasze życie. Tytułowa Fortuna w mitologii rzymskiej jest bowiem boginią kierującą ludzkimi losami jako bóstwo zarazem szczęścia i nieszczęścia. Czy bohaterom filmu będzie ona sprzyjać? Główne role reżyser powierzył gwiazdom włoskiego kina: Jasmine Trince, Stefano Accorsiemu oraz Edoardowi Leo. 

 

Annamaria (w tej roli przepiękna Jasmine Trinca, która otrzymała za tę kreację nagrody David di Donatello oraz Nastri d’Argento), zawsze uśmiechnięta i optymistycznie nastawiona do życia samotna matka dwójki dzieci, cierpi na powracające silne bóle głowy. Uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie i sprawiają, że kobieta musi przejść kompleksowe badania w szpitalu.

Decyduje się na czas pobytu na obserwacji, oddać dzieci pod opiekę swoich wieloletnich przyjaciół - Artura i Alessandra (w tych rolach gwiazdy włoskiego kina Stefano Accorsi oraz Edoardo Leo). Panowie są razem od ponad piętnastu lat, ale w ich wspólne życie już dawno wkradła się rutyna i kłótnie, a po gorącym uczuciu pozostały ledwie wspomnienia. 

Kiedy wydaje się, że ich związek niechybnie zmierza ku końcowi, bohaterowie niespodziewanie dostają od losu drugą szansę. Pojawienie się pociech przyjaciółki wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami, a sytuacji nie ułatwia babcia dzieci – egoistyczna i wyniosła arystokratka, która również chce odegrać swoją rolę w ich życiu. 

W kinach od 16 pażdziernika.

 

BIOGRAM REŻYSERA

Ferzan Özpetek – urodził się w 1959 roku w Stambule. Reżyser i scenarzysta filmowy. W 1976 roku przeniósł się do Włoch, by studiować historię kina. Uczęszczał też na kursy reżyserii, aby następnie pracować jako asystent takich twórców, jak Lamberto Bava, Massimo Troisi czy Maurizio Ponzi. Samodzielnie zadebiutował w 1997 roku filmem „Hamam– łaźnia turecka”, który przyniósł mu kilkanaście nagród na całym świecie. Zrealizowana dwa lata później „Noc w haremie” pokazywana była na festiwalu filmowym w Cannes. Wielkim sukcesem okazał się film z 2003 roku „Okna”, zdobywając nie tylko – obok dwóch innych laurów – Kryształowy Glob w Karlowych Warach, ale i pięć nagród włoskiego przemysłu filmowego. Kolejne produkcje, takie jak „Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą” czy „Mine vaganti. O miłości i makaronach" potwierdziły jego mocną pozycję na mapie europejskich autorów kina.    

 

Filmografia:

2019 Sekret bogini Fortuny / La dea fortuna

2019 Ho amato tutto (kr. m.)

2017 Neapol spowity tajemnicą

2017 Istanbul Kirmizisi

2014 Zapnijcie pasy

2012 Magnifica presenza

2010 Mine vaganti. O miłości i makaronach

2009 L’Aquila 2009 – Cinque registi tra la macerie (reż. fragmentu)

2008 Un giorno perfetto

2007 Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą

2005 Święte serce

2003 Okna

2001 On, ona i on

1999 Noc w haremie

1997 Hamam– łaźnia turecka

Czytany 248 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 październik 2020 11:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama