cinema.pl Artykuły

niedziela, 11 październik 2020 15:38

Ukazała się książka „Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Książka "Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu" po raz pierwszy i w wyczerpujący sposób porusza problem upowszechniania sztuki filmowej w kontekście przemian społecznych, kulturowych i technologicznych.

 

Na okładce projektu Szymona Zaremby widnieje obraz Rafała Olbińskiego „Ghost Train to Alabama”.

Redaktorzy naukowi pracy dr Sławomir Rogowski i dr Anna Wróblewska mówią:

Dystrybucja filmów i badania nad widownią to praktyczna dziedzina mediów. Ten obszar badawczy staje się coraz bardziej atrakcyjny. Dzięki różnym aplikacjom i programom on line pozwala na zmianę postrzegania filmu, kina i dystrybucji oraz ich roli kulturowej we współczesnym świecie. Artykuły naukowe i eksperckie podejmują następujące zagadnienia szczegółowe: dystrybucja komercyjna kinowa, dystrybucja filmu artystycznego (w tym działalność kin studyjnych), dystrybucja filmu dokumentalnego, edukacja i kultura filmowa oraz rola i wykorzystanie w dydaktyce, dystrybucja on line, VOD, merchandising, znaczenie dźwięku w dystrybucji w kinie i innych mediach, aspekty prawne.

O tych problemach piszą i dyskutują m.in.: Marcin Adamczak,  Justyna Budzik, Maria Magdalena Gierat, Maciej Gil, Roman Gutek, Krzysztof Kopczyński,  Artur Majer, Karolina Mróz, Sławomir Rogowski, Sławomir Salamon, Anna Sienkiewicz-Rogowska, Agata Sotomska,  Anna Wróblewska, Maciej Zabojszcz. Wydanie książki wsparło Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

"Książka w interesujący sposób uzupełnia lukę, która istnieje w polskiej refleksji filmo- czy medioznawczej. Rzeczywiście niewiele jest tomów, które poświęcone byłyby pogłębionemu namysłowi nad rynkiem dystrybucyjnym, szczególnie rynkiem rodzimym  - pisze recenzent, dr hab. Arkadiusz Lewicki, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego. - Wartościowym pomysłem jest połączenie refleksji naukowej z tekstami stworzonymi przez osoby związane z praktyką dystrybucyjną – z osobami prowadzącymi kina, właścicielami firm dystrybucyjnych, prawnikami zajmującymi się tą tematyką czy specjalistami z zakresu edukacji filmowej. Teksty zamieszczone w tomie pokazują problematykę rozpowszechniania dzieł audiowizualnych zarówno w ujęciu historycznym, jak i wskazując najnowsze kierunki kształtujące współczesny rynek, który nie jest już ograniczony wyłącznie do wyświetlania filmów w kinach".

Książka powstała staraniem Laboratorium Badań Telewizyjnych i Filmowych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wydanie książki wsparli:  Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Spis treści i wszystkie informacje dostępne są w sklepie internetowym Wydawnictwa Naukowego Semper: https://semper.istore.pl/pl/p/Dystrybucja-filmowa/23076334

 

Dane:

Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu. Redakcja naukowa: Sławomir Rogowski, Anna Wróblewska,  B5, s. 425, oprawa miękka, ISBN 978-83-7507-298-3

Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2020

Czytany 451 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 11 październik 2020 15:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama