cinema.pl Artykuły

środa, 30 wrzesień 2020 10:58

BANKSTERZY już w… księgarniach!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Jeszcze się nie nauczyłeś? Bogactwo zawsze przepływa od biednych do bogatych. I lepiej być po właściwej stronie”. „Banksterzy” już w… księgarniach! Poznaj bezkompromisową powieść Adama Guza o polskich frankowiczach i kulisach największego przekrętu finansowego ostatnich dekad

 

Film na podstawie scenariusza znanego finansisty – w kinach od 16 października.

„Banksterzy”, książka cenionego finansisty Adama Guza – i jednocześnie scenarzysty do filmu, który odsłoni kulisy największego przekrętu ostatnich dekad – jest opowieścią o tym, co stało się przyczyną cierpienia kilkuset tysięcy polskich rodzin. Kiedy pragnący stabilizacji i rozwoju Polacy nie mogli pozwolić sobie na więcej, kredyt we frankach szwajcarskich z dodatkowymi zabezpieczeniami wydawał się idealną szansą na godne życie i spełnianie marzeń. W „Banksterach”, mimo fikcyjnych postaci, autor – który również jest ofiarą franków – bez lukru opisuje autentyczne, brutalne praktyki stosowane przez banki w dążeniu do jak największej sprzedaży i zysków z tytułu kredytów i polisolokat. Co kryło się za wielkimi obietnicami przedstawicieli świata finansjery? Jak po tym wszystkim dalej ufać – i jak sprawdzać – instytucje, których sekretów działań nie rozumiemy? Czy zysk usprawiedliwia skazywanie ludzi na piekło? Odpowiedź w książce Adama Guza oraz już 16 października na ekranach kin.

 

 

Poznaj „Banksterów” - powieść i emocjonującą adaptację.

Wyd. Mova 

„Po wielu latach walki kredytobiorcy wreszcie doczekali się filmu, który pokazuje bankowe bezprawie”

„Wielu z nas, kredytobiorców, odnajdzie w bohaterach siebie”

„Film ogląda się w napięciu”

Barbara Husiew, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

 

„W wielu scenach widziałam siebie i swoją rodzinę”

„Realni bohaterowie i autentyczne historie, które doskonale znamy z własnego życia”

„Wiarygodnie pokazuje rzeczywistość, z którą zmagamy się od tylu lat”

Agnieszka Bińka, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje. Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje, z dnia na dzień, wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe. Jego wspólnikiem jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów. Choć młode małżeństwo pozostaje nieufne wobec proponowanych przez banki rozwiązań, to przyparte do muru daje się wciągnąć w finansową pułapkę. Wkrótce losy bohaterów po obu stronach barykady splotą się w pętli wstrząsających wydarzeń, których przebieg ujawni szokujący mechanizm manipulacji, żerujących na potrzebach i emocjach, ale też bezwzględną i bezduszną siłę systemu bankowego. A gdy skończą się wszystkie racjonalne rozwiązania, bohaterom pozostaną już tylko najbardziej dramatyczne wybory. 

„Banksterzy” to opowieść o systemie bankowym, o mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, generujących zdarzenia mające wpływ bezpośrednio lub pośrednio na życie codzienne milionów ludzi. To także rzecz o instytucji zaufania publicznego, która perfidnie, świadomie i konsekwentnie nadużywała tego zaufania  w stosunku do swoich klientów, o totalnej bezsilności i inercji systemu nadzoru bankowego i struktur państwa, które winny dawać gwarancję stabilności i bezpieczeństwa także finansowego obywatelom, o bezwzględnych działaniach w imię partykularnych interesów zwalczających się ugrupowań politycznych. Ale nasza opowieść jest przede wszystkim o ludziach, ich namiętnościach, dążeniach, marzeniach i o pieniądzu który jest tu siłą sprawczą, wartością samą w sobie i środkiem do osiągnięcia celu.

 

Gatunek: dramat/ thriller

Produkcja: Polska 2020

Reżyseria: Marcin Ziębiński („Dublerzy”)

Scenariusz: Adam Guz, Piotr Starzak

Producent: Figaro Film

Koproducenci: Łukasz Kierus Wydawnictwo Kobiece, Votum Robin Lawyers

Film wsparty finansowo przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Katarzyna Zawadzka („Listy do M. 3”, „Chce się żyć”), Antoni Królikowski („Polityka”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Miasto 44”), Magdalena Lamparska („1800 gramów”, „Porady na zdrady”), Tomasz Karolak (seria „Planeta Singli”, „7 uczuć”, „Narzeczony na niby”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Plagi Breslau”, „Listy do M. 2”), Rafał Zawierucha („Orzeł. Ostatni patrol”, „Pewnego razu w Hollywood”), Marcin Bosak („Polityka”, „Zabawa zabawa”, „Pokot”), Maciej Nawrocki („Obywatel Jones”, „Fotograf”), Ewa Kasprzyk („Solid Gold”, „Polityka”, „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”), Mariusz Bonaszewski („Kurier”, „Autsajder”, „Powidoki”), Przemysław Bluszcz („Czarny Mercedes”, „Konwój”, „Jeziorak”)

Czytany 459 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 wrzesień 2020 11:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama