cinema.pl Artykuły

sobota, 26 wrzesień 2020 14:53

Film inspirowany bestsellerową powieścią Jacka Londona już w listopadzie w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser Pietro Marcello przenosi do Europy drugiej połowy XX wieku. Wcielający się w główną rolę Luca Marinelli za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji. 

Tuż przed premierą kinową na rynku pojawi się wznowienie powieści Jacka Londona, która będzie miała filmową okładkę. Książka dostępna będzie w księgarniach całej Polski od 16 listopada. 

Powieść Jacka Londona "Martin Eden" miała już wiele adaptacji filmowych. Tym razem włoski reżyser Pietro Marcello przeniósł fabułę filmu nie tylko w czasie ale też w inne miejsce. Akcja najnowszej adaptacji głośnej książki rozgrywa się w drugiej połowie XX wieku, w uwielbianym przez filmowców Neapolu. Reżyser tym samym chciał pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii napisanej w 1909 roku.

U podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej stają klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja. 

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. Postanawia dorównać jej i zdobyć wykształcenie. 

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas, od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera. 

W KINACH OD 27 LISTOPADA 2020      

 

NAGRODY I FESTIWALE

2020 – Europejskie Nagrody Filmowe – short lista 

2020 – Nagrody David di Donatello – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka

2020 – Faro Island Film Festival – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacja dla najlepszego aktora, nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego

2020 – Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne taśmy) – nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji - nagroda Arca Cinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Luca Marinelli)

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – Nagroda Platform

2019 – Europejski Festiwal Filmowy w Sewilli – nagroda za najlepszy film

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gandawie – nagroda Specjalna Jury dla najlepszego reżysera

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie

2019 – Festiwal Filmowy w Göteborgu

 

BIOGRAM REŻYSERA

Pietro Marcello – urodził się w 1976 roku w Casercie. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. Szybko jednak zainteresował się reżyserią, początkowo próbując swoich sił w krótkim metrażu. W 2007 roku jego dokument „Crossing the Line” pokazany został w sekcji Horyzonty na weneckim festiwalu filmowym. Dwa lata później za dokument o Genui – „Paszczę wilka” otrzymał nagrody na festiwalach w Berlinie i Turynie. Film ten przyniósł mu także prestiżową nagrodę David di Donatello za najlepszy dokument. Kolejne laury – w Locarno, Monachium czy Göteborgu – przyniosła mu fabuła z 2015 roku „Piękna i utracona”. Jego najnowszy film „Martin Eden” zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach, m.in. znalazł się w konkursie głównym 76. MFF w Wenecji.   

Filmografia:

2019 Martin Eden

2015 Piękna i utracona / Bella e perduta

2014 L’umile Italia (kr. m.)

2011 The Silence of Pelešjan / Il silenzio de Pelešjan

2009 Paszcza wilka / La bocca del lupo (dok.)

2007 Crossing the Line / Il passaggio della linea (dok.)

2005 La baracca (kr. m.)

2004 Il cantiere (kr. m.)

2003 Scampia (kr. m.)

2003 Carta (kr. m.)

Czytany 502 razy Ostatnio zmieniany sobota, 26 wrzesień 2020 15:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama