cinema.pl Artykuły

środa, 23 wrzesień 2020 15:08

Święty, który był blisko Boga. Św. Ojciec Pio jednym z bohaterów filmu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Święty, który był blisko Boga. 23 września - liturgiczne wspomnienie św. Ojca Pio. Film „Czyściec” o życiu po śmierci - w kinach od 23 października.

 

Naprawdę nazywał się Francesco Forgione. Urodził w 1887 r w Pietrelcinie, małej miejscowości koło Neapolu, a swoje kapłańskie imię - Pio, czyli pobożny - przyjął po wstąpieniu do franciszkańskiego zakonu Kapucynów. Był zawsze mocno zaangażowany w modlitwę oraz cierpliwy i pokorny, kiedy na jego ciele zaczęły pojawiać się stygmaty - otwarte rany na ciele. Swój ból Ojciec Pio postanowił jednak ofiarować w intencji dusz w czyśćcu cierpiących. Był zaangażowanym duszpasterzem, a także sprawnym organizatorem. Pomagał w uruchomieniu małego szpitala w San Giovanni i zainicjował powstanie wielkiego kompleksu, którego budowa ruszyła już po zakończeniu wojny. Wielokrotnie chorował, ale nigdy nie zszedł z obranej drogi - służby Bogu i ludziom. Wielka wiara i osobiste świadectwo duchownego przyciągały tysiące ludzi. Kult ojca Pio wzrósł jeszcze bardziej po jego śmierci w 1968 roku.

Rocznica jego śmierci - 23 września - jest zarazem dniem liturgicznego wspomnienia tego wyjątkowego mistyka, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci Kościoła Katolickiego. Zakonnik, nazywany przez Jana Pawła II Wielkim Spowiednikiem Kościoła i 16 czerwca 2002 r. ogłoszony świętym, stał się także bohaterem najnowszego obrazu Michała Kondrata - autora docenionych w Polsce i za granicą obrazów „Miłość i Miłosierdzie” i „Dwie Korony”. W „Czyśćcu” został wspomniany wśród takich postaci, jak m.in. Fulla Horak, św. Stanisław Papczyński czy św. Faustyna Kowalska - czyli mistyków, którzy otrzymali łaskę bycia odwiedzanymi przez dusze czyśćcowe i mieli okazję oglądać sąd ostateczny, niebo i piekło. Ich doświadczenia zostały opowiedziane w tej szczególnej produkcji, w której zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Philippe Tłokińskiego, Kamilę Kamińską, Marcina Kwaśnego i Olgę Bończyk.

W czasie wizyty u znajomych, Fulla Horak (Małgorzata Kożuchowska) poznaje kobietę, której niezachwiana wiara w Boga robi na wszystkich ogromne wrażenie. Spotkanie to odciska piętno na Fulli i zmusza ją do duchowych poszukiwań i powrotu do wartości, które odrzuciła przed laty. Pewnej nocy, pogrążona w modlitwie Fulla doświadcza objawienia. Ukazuje się jej Magdalena Zofia Barat – zmarła 70 lat wcześniej założycielka zgromadzenia Najświętszego Serca. To pierwsza z dusz Świętych Opiekunów, które będą nawiedzać mistyczkę. Kolejne, w tym Jana Bosko, Teresy od Dzieciątka Jezus czy Joanny d’Arc, odkryją przed kobietą niezwykłą wiedzę na temat nieba, piekła i czyśćca. Wszystkie te doświadczenia Fulla opisze w swojej książce „Piękna Pani” w rozdziale „Zaświaty”. A zawarta w niej mądrość wykroczy poza czas i przestrzeń, łącząc w jedno duchowe doświadczenia Fulli oraz objawienia świętego Ojca Pio, błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego i świętej Faustyny Kowalskiej.

 

Produkcja: Polska 2020

Gatunek: dramat, historyczny, religijny

Reżyseria i scenariusz: Michał Kondrat („Miłość i Miłosierdzie”, „Dwie korony”)

Obsada: Małgorzata Kożuchowska („Banksterzy”, „Proceder”, „Listy do M. 2”), Philippe Tłokiński („Kurier”, „Volta”), Ida Nowakowska („Sala samobójców”, „Bandyta”), Kamila Kamińska („Miłość i Miłosierdzie”, „Najlepszy”, „Listy do M. 3”), Olga Bończyk („Na dobre i na złe”, „Serce gór”), Marcin Kwaśny („Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Listy do M. 3”), Małgorzata Lewińska („Przedwiośnie”, „Miłość i miłosierdzie”), Maria Niklińska („Czarny”, „Ja wam pokażę”), Henryk Gołębiewski („Pod Mocnym Aniołem”, „Edi”), Dorota Piasecka („Róża”, „Skazany na bluesa”), Mateusz Dobies („Ojciec Mateusz”, „Pierwsza miłość”)

Czytany 454 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 wrzesień 2020 15:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama