cinema.pl Artykuły

piątek, 18 wrzesień 2020 11:14

Piotr Trojan w życiowej roli

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – wstrząsająca historia chłopaka, który odzyskał wolność po 18 latach niesłusznego więzienia – już w kinach!

 

Piotr Trojan w życiowej roliTomasz Komenda, główny bohater filmu Jana Holoubka, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, spędził w więzieniu całą swoją młodość, choć nie popełnił zarzucanych mu czynów. Z jego poruszającą historią przed kamerą przyszło zmierzyć się Piotrowi Trojanowi – młodemu aktorowi, debiutującemu w głównej roli w filmie fabularnym. Jednak największym wyzwaniem była dla niego nie sama rola i trudy przygotowań do niej, ale pierwsze spotkanie z Tomkiem i jego rodziną. Piotr Trojan wiedział, że musi odnaleźć w sobie autentyczne emocje, które pozwolą mu wiarygodnie pokazać tego bohatera. Udało się, kreacja aktora zdobywa coraz szersze uznanie wśród krytyków, ale nie tylko - została także doceniona przez matkę Tomka, Teresę Klemańską. Kobieta nigdy nie zwątpiła w niewinność syna, stoczyła trudną i długą walkę próbując przywrócić mu dobre imię. Jak sama przyznaje, na ekranie widzi Tomka, a nie aktora, który go zagrał: „Te ruchy, to zachowanie… Wiedziałam, że Piotrek pasuje do tej roli. Kapitalny chłopak”.

W wiarygodnym i mocnym stworzeniu postaci, pomogły aktorowi lektury – reportażu Grzegorza Głuszaka, wywiadów i samego scenariusza filmu. „Czułem złość. Że nic się nie dało z tym zrobić. Że ktoś zniszczył coś tak pięknego, jak młodość, że ktoś komuś odebrał najlepsze lata życia i że tego się nie da cofnąć” – opowiada  Piotr Trojan. „Na początku miałem taką myśl, że nie jestem do Tomka podobny, ale Janek Holoubek powiedział mi, że nie tego szukamy. Że nie to jest istotne, żebym naśladował Tomka, mówił jak Tomek, zachowywał się jak on. (…) Bardzo wymagający aktorsko był da mnie okres więzienny. Fizycznie i psychicznie te sceny były bardzo, bardzo ciężkie. Potem, po czymś takim, człowiek musi wrócić do domu, położyć się i… nie wiem co. Spać? Nie da się spać. Ja nie śpię” – mówi aktor.

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” już w kinach. 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość? 

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugiTomasz Komenda

Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocjePiotr Trojan, odtwórca roli Tomasza Komendy

Prawdziwa historia Tomka Komendy pokazuje, że nawet najbardziej drastyczne przeżycia nie są w stanie zabić w człowieku miłości, nadziei, wiary w odmianę losu. Film w przejmujący sposób opowiada o rzeczach najważniejszychAnna Waśniewska-Gill, producentka

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szansJan Holoubek, reżyser

 

https://www.facebook.com/KomendaFilm/

 

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY w kinach od 18 września

Gatunek: dramat/sensacyjny

Produkcja: TVN, Polska 2020

Scenariusz: Andrzej Gołda

Reżyseria: Jan Holoubek

Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek

Producent: Anna Waśniewska-Gill

Kierownik produkcji: Krzysztof Łojan

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”), Agata Kulesza („Zabawa zabawa”, „Zimna wojna”, „Moje córki krowy”, „Ida”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Andrzej Konopka („Kler”, „Atak paniki”, „Pokot”), Magdalena Różczka („1800 gramów”, „Podatek od miłości”, „Listy do M. 3”), Dariusz Chojnacki („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Fuga”, „Odnajdę Cię”)

Czytany 557 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 wrzesień 2020 11:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama