cinema.pl Artykuły

piątek, 28 sierpień 2020 13:10

„Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w kinach od 11 września!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dawno, dawno temu, kiedy Sycylię zamieszkiwały dostojne niedźwiedzie… to klasyczny początek przewrotnej i intrygującej animowanej baśni o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy.

 

Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy człowieka w poszukiwaniu księcia. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. Czy te dwa światy da się ze sobą pogodzić? W krainie pełnej magicznych postaci, gdzie wszystko jest możliwe, zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę.

„Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w 2019 roku. Był pokazywany w sekcji „Un Certain Regard”, która prezentuje filmy uciekające od tradycyjnej formy, z niecodziennym podejściem do sztuki filmowej. Jako jedna z niewielu animacji w tej kategorii, film został bardzo pozytywnie odebrany, zyskując miano obrazu nie tylko odpowiedniego dla dzieci, ale też artystycznie i tematycznie angażującego dorosłych widzów.

Polska wersja językowa filmu może się poszczycić głosami Andrzeja Chyry i Romana Gutka. Dla Andrzeja Chyry – wybitnego aktora filmowego i teatralnego, to drugi po „Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń” dubbingowy projekt w animacji. Usłyszymy go jako mądrego i sprawiedliwego Króla Niedźwiedzi – Leoncja. Dla Romana Gutka – działacza na rzecz kultury, dystrybutora filmowego i producenta, członka Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i organizatora MFF Nowe Horyzonty, udział w dubbingu do „Niedźwiedzi” to debiut. Roman Gutek wciela się w filmie w postać Starego Niedźwiedzia, nadając swoim głębokim głosem niesamowitego charakteru zagadkowej i mądrej postaci.

Dzień po premierze poznacie nasze Niedźwiedzie na żywo! W sobotę 12 września zapraszamy na wyjątkowy pokaz z udziałem gościa specjalnego – Andrzeja Chyry. Król Niedźwiedzi opowie o filmie, usłyszycie też fragmenty książki Dina Buzzatiego. Bądźcie z nami w Kinie Muranów o 16:00! Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska.

Zapraszamy: sobota, 12 września, godz. 16:00, Kino Muranów, Warszawa

Informacje o biletach i sprzedaż: www.kinomuranow.pl

Podstawą do powstania animacji była książka Dina Buzzatiego, wydana w Polsce w 2008 roku przez wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press. Oryginalne rysunki stworzone przez autora do książki pojawiają się też w filmie, oddając hołd uwielbianemu włoskiemu pisarzowi. Książka adresowana głównie do dzieci, szybko znalazła rzeszę fanów również wśród dorosłych, a to dzięki gorzkiemu humorowi i głębszej warstwie opowieści komentującej społeczeństwo dwudziestego wieku.

Film porusza cały wachlarz tematów, które są świetnym pretekstem do rozmowy z młodymi widzami: trudna relacja syna z ojcem, miłość rodzicielska, lojalność. Motywy filmu sięgają również głębiej, dotykając bezkompromisowo tematu zmian klimatycznych, relacji człowieka z naturą, ale też z obcymi kulturami. Film nie boi się zadawać pytań o kwestie odpowiedzialności władzy i konsekwencji krótkowzrocznego ludzkiego zachowania.

Jako jeden z niewielu powstających w tradycyjnej, rysowanej technice, film bardzo dobrze oddaje oryginalny wizualny styl jego twórcy, Lorenza Mattotti’ego. Włoski rysownik, znany głównie jako twórca komiksów i ilustrator, świetnie sprawdził się zarówno w charakterze kreatora wizualnej, jak i fabularnej strony filmu pełnometrażowego. Mattotti jest rozpoznawalnym na całym świecie twórcą ilustracji i okładek dla magazynów The New Yorker, Vogue, Le Monde, a także plakatów, m.in. dla festiwalu w Cannes. 

„Włoska animacja jest  hołdem dla sztuki opowiadania, dla umiejętności rozkładania dramaturgicznych akcentów. Jeśli szukacie w kinie narracyjnej finezji, to trafiliście pod właściwy adres.” / FILM.ORG.PL

„Kolorowy, stylowy i wizualnie bardzo na czasie” / SCREENDAILY

„Przepięknie narysowana animacja” / Piotr Guszkowski, Gazeta Wyborcza

Film wyprodukowała francuska Prima Linea Productions, która odpowiada także za sukces nominowanego do Oscara „Czerwonego żółwia”. Powstanie animacji wsparło też polskie Studio Letko.

 

Film w kinach od 11 września 2020 r. 

Link do zwiastuna:

Teaser 30’’:

 

„Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”

tytuł oryginalny: La fameuse invasion des ours en Sicile

reżyseria: Lorenzo Mattotti

kraj i rok produkcji: Francja, Włochy 2019

kategoria wiekowa: 7+

wersja językowa: dubbing

scenariusz: Thomas Bidegain, Jean-Luc Fromental, Lorenzo Mattotti

projekt graficzny: Lorenzo Mattotti

animacja: Julien Dexant, Laurent Kircher, Jean-Christophe Lie, Antonio Mengual-Llobet

montaż: Sophie Reine

muzyka: René Aubry

producent: Valérie Schermann, Christophe Jankovic

produkcja: Prima Linea Productions

film współfinansowany przez Program Kreatywna Europa

dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Więcej na: www.kinodzieci.pl

Czytany 434 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 sierpień 2020 13:16

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama