cinema.pl Artykuły

piątek, 28 sierpień 2020 11:09

Teatr "Baj Pomorski" i jego plany

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu powrócił do swej repertuarowej aktywności już w połowie sierpnia. Czerwony Kapturek (reż. Andrzej Zaborski), Literkowo (reż. Marta Parfieniuk-Białowicz oraz Edyta Soboczyńska), Księga Dżungli (reż. Daniel Arbaczewski) – oto tytuły, które można było obejrzeć w czasie kończących się wakacji.

 

Teatr "Baj Pomorski" i jego planyJeśli chodzi o wrzesień, to przygotowaliśmy dla naszych widzów pewnego rodzaju niespodziankę. Wznowieniu ulegnie bowiem dawno niegrany już spektakl Dudi bez piórka (reż. Robert Jarosz). Przedstawienie to zaprezentujemy również podczas Festiwalu „Dziecinada” we Wrocławiu.

Reaktywacji ulegnie także zagrana dotychczas zaledwie dwukrotnie ostatnia premiera  Teatru, czyli  Laboratorium Dźwięku w reżyserii Ewy Piotrowskiej.  Ponadto, swoje miejsce na afiszu znajdą doskonale znane sympatykom „Baja Pomorskiego” tytuły, takie jak: Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza? (reż. Michał Tramer) oraz Brzydkie kaczątko (reż. Ireneusz Maciejewski).

Jak co roku przyłączamy się do akcji „Narodowe Czytanie”. Nasi aktorzy wraz z Prezydentem Miasta Torunia Michałem Zaleskim odczytają fragmenty utworu Balladyna Juliusza Słowackiego, a odbędzie się to 5 września na  Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego o godz. 12:00.

Początek października oznaczać będzie dla Teatru wyjazd w trasę w ramach programu „Teatr Polska” ze spektaklem Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza? (reż. Michał Tramer). Odwiedzimy województwa: kujawsko-pomorskie, śląskie, wielkopolskie oraz lubuskie. Pojawimy się w takich miejscowościach, jak: Strzelno, Barcin, Tarnowskie Góry, Czechowice-Dziedzice, Rydułtowy, Rybnik, Śliwice, Tuchola, Lubiewo, Konin, Środa Wielkopolska, Nowa Sól. 

Nasze plany zakładają realizację dwóch premier online. Pierwsza z nich oparta będzie na tekście współczesnym, druga zaś na klasyce baśni. Powodzenie tych przedsięwzięć zależne będzie jednak od tego, czy uda nam się przekwalifikować środki pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odwołany przez nas z powodu pandemii koronawirusa 27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. Organizację tej rokrocznie odbywającej się dotychczas imprezy przełożyliśmy na jesień 2021 roku. Podobnie rzecz ma się z 35. Toruńskimi Spotkaniami Teatrów Jednego Aktora.

Przełom września i października to czas, w którym otwarciu ulegnie Scena Szekspirowska w Toruniu.

Teatr zamierza oczywiście kontynuować działania z zakresu edukacji teatralnej. O ich specyfice informować będziemy sukcesywnie. 

Zaplanowany na maj 2020 roku jubileusz 75-lecia Teatru przełożony został na rok 2021.

Jeśli chodzi zaś o bardziej dalekosiężne plany repertuarowe, to zmuszeni będziemy uzależniać je od aktualnie panującej sytuacji związanej przede wszystkim z pandemią.

Wszystkie bieżące wydarzenia przeprowadzane są w Teatrze w stosownych obostrzeniach sanitarnych. Szczegółowo scharakteryzowane zostały one pod adresem: https://www.bajpomorski.art.pl/aktualnosci,11,pl,news,11,1,678.html .

Mogą zatem czuć się u nas Państwo bezpiecznie!

Czytany 379 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 sierpień 2020 11:16

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama