Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

czwartek, 27 sierpień 2020 10:30

Stellan Skarsgård sylwetka aktora

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Stellan Skarsgård to wybitny szwedzki aktor, który swoją karierę rozwija z powodzeniem na całym świecie. Grał u Larsa von Triera, Hansa Petera Molanda, Stevena Spielberga, Kennetha Branagha, Gusa Van Santa czy Milosa Formana. Zdobywca wielu nagród filmowych, m.in Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w głośnym serialu "Czarnobyl", Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za film "Prostoduszny morderca", czy Europejskiej Nagrody Filmowej za "Buntownika z wyboru". Już pod koniec września będzie można oglądać go w nowej roli w duńskim dramacie "NADZIEJA".

 

Stellan Skarsgård sylwetka aktoraW KINACH OD 25 WRZEŚNIA 2020

Ten doskonale znany polskiej publiczności aktor urodził się w 69 lat temu w Szwecji w Göteborgu. Karierę rozpoczął już jako nastolatek, w 1968 roku zagrał tytułową rolą w serialu dla młodzieży "Bomb Bitt och jag". W latach 1972-88 pracował w Królewskim Teatrze Dramatycznym w Sztokholmie. W tym samym czasie rozpoczął także karierę filmową. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu rola w filmie "Prostoduszny morderca". Fantastyczny występ dał mu zasłużonego Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie.

Pierwszym znaczącym zagranicznym filmem w jego karierze okazała się "Nieznośna lekkość bytu" z 1988 roku, a przełomem w hollywoodzkiej karierze miała być rola w "Polowaniu na Czerwony Październik" (1990), niestety większość scen z udziałem aktora została wycięta z filmu.

W 1996 roku zagrał u boku debiutantki Emily Watson w filmie Larsa von Triera "Przełamując fale". I z tym reżyserem Skarsgård jest szczególnie kojarzony, zagrał w aż siedmiu jego filmach: "Królestwo" (1994), "Przełamując fale" (1996), "Tańcząc w ciemnościach" (2000), "Dogville" (2003), "Melancholia" (2011), "Nimfomanka: Część I" (2013) i "Nimfomanka: Część II" (2013).

Stellan Skarsgård znany jest także z takich filmów jak: "Buntownik z wyboru" (1997), "Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" (2006), "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" (2007) ), "Mamma Mia!" (2008), "Mamma Mia! Here We Go Again" (2018), "Dziewczyna z tatuażem" (2011) czy serii Marvela: "Avengers" (2012), "Thor: Mroczny świat" (2013) i "Avengers: Czas Ultrona" (2015).

Skarsgård jest ojcem szóstki dzieci, i jak sam przyznaje posiadanie tak licznej rodziny jest dla niego czymś fantastycznym. Uwielbia bowiem spotkania rodzinne i wspólne gotowanie. Dzieci aktora poszły w ślady ojca i z powodzeniem rozwijają swoje kariery aktorskie. Najbardziej znany jest najstarszy syn Stellana, Alexander, którego polska publiczność kojarzy za sprawą seriali "Czysta krew", "Wielkie kłamstewka" czy "Mała doboszka".

25 września do kin wejdzie oparty na osobistych przeżyciach reżyserki Marii Sodahl duński dramat "Nadzieja", w którym Stellan Skarsgård zagrał jedną ze swoich najlepszych ról. W jednym z wywiadów powiedział, że bardzo obawiał się tego wyzwania aktorskiego gdyż z reżyserką filmu przyjaźni od ponad 25 lat, zna jej historię, wiedział, przez co przechodziła w związku z chorobą. Ale kiedy przeczytał scenariusz, jego wątpliwości i lęki osłabły. Zrozumiał, że to nie jest tylko film o chorobie ale o życiu, miłości, relacjach, o egzystencji nastawionej na karierę, o byciu razem, rodzinie, dzieciach. Jak powiedział Stellan Skarsgård "Marzyłbym, żeby ten film skłonił widzów do refleksji nad własnymi wyborami i własnym życiem."

https://www.youtube.com/watch?v=VMhrJYd3PWc

Czytany 515 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 sierpień 2020 10:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież