cinema.pl Artykuły

sobota, 22 sierpień 2020 12:41

Książę student - seans z muzyką na żywo

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

27 sierpnia o godz. 20:00 kino Iluzjon zaprasza na pokaz ostatniego niemego filmu w dorobku Ernsta Lubitscha – Księcia studenta. W rolach głównych wystąpiły gwiazdy kina przedwojennego: Ramón Novarro, Norma Shearer i Philippe De Lacy. Muzykę do filmu na żywo wykona Aleksandra Chmielewska – kompozytorka, aranżerka i improwizatorka.

 

Muzykę do filmu na żywo wykona Aleksandra Chmielewska – kompozytorka i aranżerka, która w swej twórczości podkreśla związki muzyki i zjawisk wizualnych. W muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem. Tworzy utwory orkiestrowe, chóralne i kameralne.

Dramat Książę Student został wyprodukowany w 1927 roku w wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Scenariusz powstał na kanwie powieści Wilhelma Meyera-Förstera Old Heidelberg z 1901 roku. To historia młodego księcia, następcy kronu Karlsurga, który podczas studiów zakochuje się w pięknej karczmarce. Wkrótce jednak musi wybrać pomiędzy sercem, a powinnością wobec rodziny królewskiej i całego kraju.

Tytułową rolę zagrał jeden z największych amantów tamtych czasów, Ramon Novarro, natomiast szampańska i pełna wdzięku Norma Shearer w roli uroczej karczmarki Kathi do dziś bawi, wzrusza i urzeka.

Książę student był produkowany przez ponad 108 dni i kosztował przeszło milion dolarów, co na ówczesne warunki było kwotą zawrotną. Lubitsch dopracowywał każdy szczegół do perfekcji, znacznie podnosząc budżet, wchodząc tym samym w konflikt ze studiem. Na potrzeby filmu przywieziono na plan w Europie ogromne ilości kostiumów. Po głównych zdjęciach ekipa wyjechała do Niemiec, aby nakręcić ujęcia, z których żadne nie zostało ostatecznie wykorzystane. W efekcie, pomimo, ogromnej popularności filmu wśród widzów, wygórowane koszty produkcji sprawiły, że wytwórnia straciła 307 000 dolarów.

Choć Książę student przez wielu historyków filmowych uważany jest obecnie za klasykę i jeden z najlepszych filmów niemych Lubitscha, nie był to jednoznaczny sukces w czasach  premiery kinowej. W recenzji dla „New York Timesa” Mordaunt Hall napisał: „Pan Novarro jest naturalny i poważny, ale jest nieco zbyt latynoski, by oddać tę rolę. Norma Shearer jest atrakcyjna jako Kathi. Jednak nie wydaje się, że wkłada w nią swoją duszę.”

 

 

Ceny biletów: 12 złotych ulgowy, 14 złotych normalny

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kinie w obecnej sytuacji pandemicznej dostępne są tutaj:

http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/1109/zasady-bezpieczenstwa.html

Czytany 372 razy Ostatnio zmieniany sobota, 22 sierpień 2020 12:45

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama