cinema.pl Artykuły

czwartek, 13 sierpień 2020 16:37

Bitwa Warszawska - Lekcja Historii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Sierpień 1920 zapisał się w historii Polski na zawsze jako dowód polskiej waleczności i potwierdzenie uzyskanej niepodległości. Teraz, w setną rocznicę Cudu nad Wisłą, dzięki nowej produkcji telewizji HISTORY przenosimy się w czasie wraz z historykiem i dziennikarzem – Michałem Wójcikiem, by zrozumieć fenomen tego wydarzenia.

 

Bitwa Warszawska - Lekcja Historii„Bitwa Warszawska - lekcja historii” to dwudziestominutowy film zrealizowany w ramach projektu „Lekcje historii”. Zostanie opublikowany 14 sierpnia na kanale YouTube HISTORY Polska, by w setną rocznicę Cudu nad Wisłą upamiętnić spektakularne zwycięstwo polskiego wojska nad armią bolszewicką, które dołączyło już na zawsze do listy najważniejszych bitew w historii Polski, a nawet świata – jak uznał brytyjski dyplomata Edgar D’abernon. Tym razem lekcja historii odbywa się poza salą wykładową – wraz z prowadzącym lekcję Michałem Wójcikiem, Widzowie odwiedzą najważniejsze dla Bitwy Warszawskiej punkty na polskiej mapie i poznają, oprócz Józefa Piłsudskiego, najistotniejsze dla sprawy postaci.

„Lekcje historii” to specjalna, internetowa formuła, będąca odpowiedzią na obecne potrzeby. Przeznaczone są nie tylko dla tych, którzy zechcą poszerzyć horyzonty, ale także dla miłośników historii, którzy cenią ciekawe jej przedstawienie. To produkcja także dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W tym szczególnym odcinku cofamy się o cały wiek, by przyjrzeć się największemu sukcesowi ówczesnej Polski. 

– Bitwa warszawska to w polskiej historii ciekawy fenomen. Bo to ani bitwa, ani warszawska. To raczej wielka (na polską skalę rzecz jasna) operacja, która skończyła się spektakularnym zwycięstwem. Ono zaś dało Polsce i dużo, i mało. Mało, bo zaledwie 19 lat wolności, dużo, bo ileż się przez ten okres  rzeczy stało. Bitwa albo cud nad Wisłą nie trwała też tyle, ile zwykliśmy myśleć o tego typu starciu. Trwała co najmniej kilka dni i nocy i działa się nie w jednym, ale w wielu miejscach. Złożyło się na nią kilkaset, może więcej starć, potyczek i wielkich zmagań. Nie wszystkie Polacy wygrali, niektóre nasi sromotnie przegrali, ale summa summarum - wszystko skończyło się viktorią, z której jesteśmy tak dumni. – komentuje Michał Wójcik – I jeszcze jedna dziwna rzecz. Historycy nie są również zgodni, co do tego, kto był autorem tego zwycięstwa. Na pewno nie Matka Boska, której święto katolicy obchodzą 15 sierpnia. Ponieważ autorstwo koncepcji przypisuje się kilku osobom, my przyjmijmy, że to Józef Piłsudski. Ten singularis majestatis na pewno był twarzą tego zwycięstwa. Dziś takie określenia i nazwy jak "Bitwa Warszawska", "Cud nad Wisłą" i "Naczelnik Państwa" wymawiamy, dzięki temu,  jednym tchem.

Michał Wójcik opowie, dlaczego ważny dla utrzymania polskiej niepodległości jest pałac Czartoryskich w Puławach czy Probostwo w Wyszkowie, stanie pod pomnikiem poległych żołnierzy Pułku strzelców Kaniowskich w Zamostkach Wólczyńskich i pojedzie do Moszczanki koło Rykowa. Wskaże również mało znane fakty, przytoczy anegdoty i z kunsztem prawdziwego przewodnika przeprowadzi Widzów przez meandry najdonioślejszego starcia w historii Polski i bitwy, która powstrzymała inwazję Armii Czerwonej na zachodni świat.  

Materiał został zrealizowany we współpracy z firmą produkcyjną DzikiLis.

Czytany 414 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 sierpień 2020 16:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama