cinema.pl Artykuły

wtorek, 11 sierpień 2020 11:57

ODKRYJ TAJEMNICE AGATHY CHRISTIE Z ROMANCE TV

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Agatha Christie to brytyjska autorka znanych na całym świecie powieści kryminalnych, które zyskały status najlepiej sprzedających się książek wszech czasów. Stworzyła kultowe do dziś postacie detektywów: belga Herkulesa Poirota, którego w sama określiła jako drażniącego i z tego powodu w ostatniej książce postanowiła uśmiercić oraz starszej panny Marple, której pasją było rozwiązywanie kryminalnych zagadek.

 

ODKRYJ TAJEMNICE AGATHY CHRISTIE Z ROMANCE TVWydano ponad miliard egzemplarzy jej dzieł po angielsku, a kolejny miliard przetłumaczono na 45 języków obcych. Wiele z jej powieści i opowiadań zostało zekranizowanych, a obok filmów powstały seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe. We wrześniu Romance TV z okazji 130. rocznicy urodzin pisarki pokaże cykl filmowy „Kryminalne zagadki Agathy Christie”. 

W niedzielę, 5 września o godzinie 20:00 widzowie będą mogli zobaczyć pierwszy film w wyjątkowego cyklu – „Agatha Christie: Kryminalne zagadki: Fatamorgana”. W tej produkcji  szarmancki komisarz Swan Laurence będzie miał do czynienia z morderstwem w zakładzie rehabilitacyjnym.  Młoda i ambitna dziennikarka śledcza Alice Avril włączy się w dochodzenie. Jak się okazuje, badany przez nich przypadek jest bardziej skomplikowany niż myśleli na początku. 

W drugą niedzielę września o godzinie 20:00 Romance TV zaprasza na francuską produkcję „Agatha Christie: Kryminalne zagadki: Cyjanowodór”. Elvire jest znaną aktorką. Żyje w pozornie szczęśliwym związku z producentem filmowym, często jednak wdaje się w romanse z kolegami z planu. Pewnego wieczoru niespodziewanie umiera. Na początku wszystko wskazuje na samobójstwo, ale jak wkrótce odkrywa komisarz Laurence ktoś maczał palce w jej śmierci…

Tydzień później, na antenie Romance TV widzowie obejrzą film „Agatha Christie: Kryminalne zagadki: Niemy świadek”. Umiera Emilie Longuet – starsza, zamożna kobieta. Wkrótce po jej śmierci komisarz Laurence otrzymuje list od… denatki i niezwłocznie zaczyna śledztwo. W posiadłości kobiety niespodziewanie spotyka swoją matkę. Wszystkich chcących śledzić dalszy rozwój zdarzeń Romance TV zaprasza przed telewizory 20 września o godzinie 20:00. 

Na ostatnią niedzielę września kanał Romance TV przygotował film „Agatha Christie: Kryminalne zagadki: Krok w nicość”.  Przechadzając się po nadmorskich klifach dziennikarka śledcza Alice Avril widzi mężczyznę, który spada z wysokiej skały i ginie na miejscu. Nieznajomy miał przy sobie zdjęcie pięknej kobiety, które niespodziewanie znika. Kim jest tajemnicza dziewczyna? Czy upadek był przypadkiem? A może mężczyzna został umyślnie zepchnięty z klifu? Widzów Romance TV poznają finał śledztwa 27 września o godzinie 20:00. 

 

Ciekawostki o Agathcie Christie:

•Książki Agathy Christie znajdują się na trzecim miejsce na liście najlepiej sprzedających się utworów, zaraz po Williamie Shakespearze i Biblii.

•Autorka zaczęła pisać kryminały dopiero w odpowiedzi na wyzwanie rzucone przez swoją siostrę. Pierwszą próbą pisarki w nowym gatunku była powieść “Tajemnicza historia w Styles”.

•Podczas I Wojny Światowej pracowała jako technik farmaceutyczney, stąd doskonale znała właściwości trucizn.

•Prawdziwy rozgłos przyniosła Agathcie Christie powieść opublikowana w 1926 roku pt. „Zabójstwo Rogera Ackroyda”.

•W 1929 roku powieściopisarka dołączyła do Klubu Detektywów, który zrzeszał i zrzesza do dziś twórców kryminałów.

•Postać panny Marple była wzorowana na babce Agathy Christie.

•Miała dwóch mężów: pierwszy był lotnikiem, drugi archeologiem.

•Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.

 

Agatha Christie: Kryminalne zagadki: Fatamorgana

Agatha Christie – Mörderische Spiele: Fata Morgana

Francja 2013

Premiera: niedziela, 6 września 2020 o godz. 20:00

 

Agatha Christie: Kryminalne zagadki: Cyjanowodór

Agatha Christie – Mörderische Spiele: Blausäure

Francja 2013

Premiera: niedziela, 13 września 2020 o godz. 20:00

 

Agatha Christie: Kryminalne zagadki: Niemy świadek 

Agatha Christie – Mörderische Spiele: Stummer Zeuge

Francja 2013

Premiera: niedziela, 20 września 2020 o godz. 20:00

 

Agatha Christie: Kryminalne zagadki: Krok w nicość 

Agatha Christie – Mörderische Spiele: Ein Schritt ins Leere

Francja 2013

Premiera: niedziela, 27 września 2020 o godz. 20:00

Czytany 386 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 sierpień 2020 12:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama