cinema.pl Artykuły

środa, 05 sierpień 2020 15:01

Premiery online rejestracji spektakli

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Profesjonalne nagrania dwóch spektakli z repertuaru Teatru Polonia – NA CZWORAKACH i PANA JOWIALSKIEGO – zostaną udostępnione we wrześniu w przestrzeni Internetu w ramach programu KULTURA W SIECI. 

 

Premiery online rejestracji spektakliPremiera spektaklu NA CZWORAKACH Tadeusza Różewicza w reżyserii i z udziałem Jerzego Stuhra odbędzie się w sobotę, 5 września o godz. 19:00, zaś PANA JOWIALSKIEGO Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Polony i Józefa Opalskiego – również w sobotę, 19 września o godz. 19:00. 

Premierowe pokazy odbędą się poprzez transmisje Facebook Live na fanpage’u Teatru Polonia oraz w serwisie YouTube (na kanale Teatr Polonia i Och-Teatr, na którym nagrania będą dostępne przez pół roku od terminów premier internetowych).

Wykonanie profesjonalnych nagrań było możliwe dzięki grantowi na przeniesienie spektakli w przestrzeń Internetu w ramach programu KULTURA W SIECI. Część pozostałych kosztów zostało sfinansowanych dzięki darowiznom przekazanym w czasie pandemii – tym bardziej dziękujemy naszym Widzom i serdecznie zapraszamy do oglądania!

 

Tadeusz Różewicz

NA CZWORAKACH

Polska klasyka. Tekst należący do polskiego kanonu teatralnego, kiedyś grany wciąż i wszędzie, dziś zyskał nowe treści i aktualność. Różewicz najwspanialszy. Jerzy Stuhr ten utwór uczynił lata temu tematem swojej pracy magisterskiej. Dziś reżyseruje i interpretuje główną postać. Inteligent w swym poniżeniu i chwale.

Jak mówi Jerzy Stuhr, reżyser: „Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego”.

Obsada: Anna Karczmarczyk, Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Wojciech Chorąży, Andrzej Glazer, Wiesław Komasa, Maciej Kosmala, Mateusz Kmiecik, Jerzy Stuhr

Reżyseria i reżyseria nagrania: Jerzy Stuhr

Zdjęcia: Andrzej Wolf

Scenografia i kostiumy: Elżbieta Terlikowska

Muzyka: Jerzy Satanowski

Światło: Adam Czaplicki

Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska

Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska

Asystenci reżysera: Ewa Ratkowska i Piotr Kurzawa

Inspicjent: Magdalena Kłosińska 

Realizacja światła: Rafał Piotrowski, Paweł Nowicki

Realizacja dźwięku: Michał Tatara, Radosław Grabski 

Garderoba: Anna Sokołowska, Wiesława Kamińska

Charakteryzacja: Katarzyna Marciniak, Hubert Grabowski 

Obsługa sceny: Jan Cudak, Piotr Zwolak, Tomasz Rusek

Czas trwania: 80 minut

Premiera: 5 listopada 2015

Premiera online: 5 września 2020 o godz. 19:00

Spektakl zarejestrowany w czerwcu 2020 roku w Teatrze Polonia, bez publiczności na widowni.

Produkcja telewizyjna: Paweł Hoffman

„Na czworakach” to sztuka przewrotna. Autobiograficzna, w której Różewicz patrzy z ironią na swoje życie i składane mu hołdy. Jej prapremiera odbyła się w czasach PRL-u w roku 1972 w warszawskim Teatrze Dramatycznym w reżyserii Jerzego Jarockiego z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza w roli Laurentego i Ryszardy Hanin jako Pelagii. Dziś po latach i w innej rzeczywistości brzmi ona nadal aktualnie. Piętnuje bufonadę, obłudę, wazeliniarstwo, rozdawnictwo orderów, wątpliwe zachowanie kleru i nieustanne pełzanie na czworakach. Przedstawienie Jerzego Stuhra ogląda się z zainteresowaniem. Znakomite reżysersko i aktorsko. 

Witold Sadowy, „Na czworakach” w Teatrze Polonia, www.e-teatr.pl

 

Aleksander Fredro

PAN JOWIALSKI

Jedna z najbardziej kochanych przez teatr i publiczność komedii Aleksandra Fredry. Obok ZEMSTY i ŚLUBÓW PANIEŃSKICH budząca też najżywsze dyskusje krytyki. Jednocześnie to utwór stwarzający wyjątkowe szanse na wielkie kreacje aktorskie (wiele z ról w PANU JOWIALSKIM przeszło do historii polskiego teatru) i zawsze żywą reakcję publiczności. Boy nazwał PANA JOWIALSKIEGO sfinksem naszej literatury. Mamy szansę przejrzeć się w mądrości i humorze wielkiego komediopisarza. Skorzystajmy z niej.

Obsada: Aleksandra Grzelak, Krystyna Janda, Magdalena Zawadzka, Grzegorz Daukszewicz, Marian Opania, Wojciech Malajkat, Andrzej Plata, Krzysztof Pluskota oraz Rafał Rossa, Tomasz Przestępny

Reżyseria i opracowanie tekstu: Anna Polony, Józef Opalski

Reżyseria nagrania: Krystyna Janda

Zdjęcia: Andrzej Wolf

Scenografia i kostiumy: Ryszard Melliwa

Asystent scenografa: Małgorzata Domańska

Światło: Piotr Pawlik

Opracowanie muzyczne: Józef Opalski

Ruch sceniczny: Emil Wesołowski

Producent wykonawczy: Marta Więcławska

Inspicjent: Magdalena Kłosińska

Realizacja światła: Rafał Piotrowski, Maciej Gendek

Realizacja dźwięku: Tatiana Czabańska, Michał Cacko

Garderoba: Anna Sokołowska, Wiesława Kamińska

Charakteryzacja: Katarzyna Marciniak, Hubert Grabowski

Obsługa sceny: Rafał Rossa, Tomasz Przestępny

Czas trwania: 80 minut

Premiera: 25 kwietnia 2010

Premiera online: 19 września 2020 o godz. 19:00

Spektakl zarejestrowany w czerwcu 2020 roku w Teatrze Polonia, bez publiczności na widowni.

Produkcja telewizyjna: Paweł Hoffman

 

Maskarada kostiumowa, humor płynący z kontrastu manier i mentalności, wyrafinowana gra z konwencjami literackimi – sentymentalizmem i romantyzmem na czele, precyzyjnie narysowani bohaterowie plus komedia w komedii, dowcip językowy najwyższej próby, odświeżający stare konwencje komediowe. Słowem przedstawienie Polony i Opalskiego to czysta, bezpretensjonalna rozrywka na wysokim poziomie. 

Agnieszka Michalak, Figle, figle, „Dziennik Gazeta Prawna”

Czytany 422 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 sierpień 2020 15:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama