cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 03 sierpień 2020 12:34

Karolina Gruszka w islandzkiej produkcji

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Islandzkie kino już od kilkunastu lat utrzymuje wysoki poziom i to łącząc obecność na festiwalach filmowych i uznanie krytyków z sympatią widzów. W Polsce dużą popularnością cieszyły się takie filmy jak “Barany. Islandzka opowieść”, “Kobieta idzie na wojnę” czy “W cieniu drzewa” - również produkcji Madants, łączące komedię z dramatem. 

Karolina Gruszka w islandzkiej produkcjiZŁOTOKAP w reżyserii Ragnara Bragassona jest w pewnym sensie kontynuacją takiego podejścia, ale porusza również w szerszym aspekcie kwestie problemów społecznych, szuka genezy i konsekwencji konfliktów, a przy tym tworzy portret rodzinny. Tak samo aktualny w Polsce jak na Islandii. W jednej z głównych ról Karolina Gruszka wcielająca się w postać Danieli, osoby, która wiele zmieni w życiu Indiany i jej syna.

Reżyser - Ragnar Bragason, jest uznanym islandzkim reżyserem, w Polsce znanym przede wszystkim z popularnego serialu “Więźniowie” emitowanego przez Ale Kino+, który znalazł się w ranking Top 10 islandzkich produkcji – zestawieniu Onet.pl. Film jest luźno oparty na sztuce, której autorem jest Ragnar, od 2012 roku wystawianej na scenie Teatru Miejskiego w Rejkjavik’.

 STRESZCZENIE

Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulującnie zliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap).

Jej codzienną towarzyszką jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobiecina pilnująca porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje.

Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami. W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa.

Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą.

Oprócz świetnej obsady i brawurowo zagranych postaci, jednym z głównych atutów filmu jest muzyka skomponowana przez MUGISONA - muzyka, kompozytor i wokalisty obdarzonego nieprzeciętnym talentem i muzyczną wyobraźnią. Cechuje go otwarty umysł, dążenie do pokonywania trudności i przekraczania stylistycznych granic doprowadziło do wydania przez niego kilku wyjątkowych albumów

 

 

ZŁOTOKAP

GULLREGN / THE GARDEN

IslandiaPolska

2020 / 115 min.

Islandia, Polska

2020, 1h 55 min

Reżyseria: Ragnar Bragason (Więźniowie)

Scenariusz: Ragnar Bragason

Zdjęcia: Arni Filippusson (Więźniowie)

Montaż: Michał Czarnecki (Obywatel Jones)

Obsada: Sigrun Edda Björnsdóttir (Więżniowie), Hallgrímur

Ólafsson (Kobieta idzie na wojnę), Karolina Gruszka (Maria

Skłodowska-Curie), Halldora Geirharðsdóttir (Kobieta idzie

na wojnę)

Producent: Mystery, Madants

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej,

Icelandic Film Center

Dystrybutor: MADNESS

Czytany 443 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 sierpień 2020 12:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama