cinema.pl Artykuły

czwartek, 23 lipiec 2020 13:45

Niezwykły dokument o prekursorce kina Alice Guy - Blache

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Alice Guy-Blaché to kobieta, która na zawsze zmieniła historię X Muzy. Była pierwszą reżyserką w historii kina, producentką, a także właścicielką ogromnego studia filmowego w USA. Nakręciła ponad tysiąc filmów zarówno we Francji, jak i w Stanach Zjednoczonych. Niestety jej dziedzictwo zostało zakwestionowane i pominięte na kartach historii kinematografii, a jej osiągnięcia przypisano mężczyznom, m.in. mężowi, asystentom czy aktorom.

 

Ten niezwykły dokument o pionierce kina, powstawał ponad osiem lat. Reżyserka Pamela Green dotarła do wielu interesujących, niepublikowanych lub zapomnianych materiałów i postawiła sobie za punkt honoru aby przywrócić zasłużone miejsce w historii kina Alice Guy-Blaché. Narratorką w filmie jest zdobywczyni Oscara Judie Foster. 

Alice Guy-Blaché swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film 'Wróżka w kapuście". Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.       

W „Bądź sobą…”, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor.

Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay, Martin Scorsese, Julie Delpy, Geena Davis. 

W filmie znalazły się także obszerne fragmenty wywiadów z samą Alice Guy oraz jej córką i innymi krewnymi. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.             

W KINACH OD 14 SIERPNIA 2020

Czytany 406 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 lipiec 2020 13:55

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama