cinema.pl Artykuły

wtorek, 21 lipiec 2020 17:09

Ekipa filmowa w więzieniu...

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zabytkowy kaliski budynek, w którym niegdyś mieścił się zakład karny, po raz kolejny stał się planem filmowym. Dziś rozpoczęły się zdjęcia na terenie kaliskiego więzienia do nowego filmu „Mój Dług”. Na planie pojawią się m.in. znani polscy aktorzy jak Olga Bołądź, Piotr Stramowski czy Anna Kaczmarczyk.

 

Na terenie dawnego więzienia, rozpoczęła się realizacja zdjęć do filmu „Mój Dług”, opowiadającego losy więźnia Sławomira Sikory, jednego z bohaterów przedstawionych wcześniej w „Długu” Krzysztofa Krauzego. 

Jak podkreśla producent Bogusław Job, „Mój Dług” nie jest jednak kontynuacją „Długu”. Bohaterami „Długu” byli dwaj biznesmeni (w tych rolach Robert Gonera i Jacek Borcuch), którzy wikłają się w wątpliwy interes ze starym kolegą jednego z nich (Andrzej Chyra). Coś, co początkowo miało być przyjacielskim biznesem, kończy się koszmarem, gdy bohaterowie są zmuszani do spłaty wyimaginowanego długu. Zastraszani i gnębieni biznesmeni w końcu sięgają po drastyczne rozwiązanie.

W filmie zostaną ukazane więzienne losy Sławomira Sikory. W retrospekcji realizatorzy powrócą do sytuacji, w której pokażą, dlaczego Sławomir Sikora został skazany i odbywa karę. Film, którego akcja rozgrywać się będzie w latach 90. ubiegłego wieku, opowie o pobycie Sikory w więzieniu, a także pokaże z jego punktu widzenia feralne wydarzenia, które doprowadziły do morderstw. Choć nazwiska prawdziwych bohaterów zostały w filmie Krauzego zmienione, to film sprawił, że rozgorzała dyskusja o ich uniewinnieniu. Odsiadujący karę 25 lat pozbawienia wolności za podwójne morderstwo, zostali ułaskawieni. 

Sikora jako młody człowiek zajął się biznesem. Razem ze swoim wspólnikiem Arturem Brylińskim był ofiarą wymuszeń, pobić i zastraszeń. W marcu 1994 roku wraz z Arturem Brylińskim dopuścił się podwójnego morderstwa na swoich oprawcach. W roku 1997 za ten czyn został skazany na 25 lat więzienia, po czym spędził w więzieniu Warszawa-Białołęka, wliczając okres aresztowania, 10 lat. Od roku 2004 ze względu na stan zdrowia zezwolono na przerwę w odbywaniu kary. Zwracał się o ułaskawienie dwukrotnie: w 2002 i 2003 roku. Akcja będzie toczyła się w latach 90. aż do 5 grudnia 2005, kiedy to skazany zostaje ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego (Bryliński został ułaskawiony w grudniu 2010 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego). 

Pomysł na fabułę filmu powstał po rozmowach Bogusława Joba ze Sławomirem Sikorą, kilkugodzinnych wywiadach ze skazanym i po przeczytaniu jego książek.

Pochodzący z Chorwacji Denis Delić kontynuuje swoją przygodę z przenoszeniem na ekran prawdziwych wydarzeń. Jego poprzedni film, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opowiadał o losach tytułowego dywizjonu i jego roli w bitwie o Anglię. Tym razem Delić wraca do historii opowiedzianej w 1999 roku przez Krzysztofa Krauzego w filmie „Dług”. Sławomir Sikora jest autorem autobiograficznej książki zatytułowanej „Mój dług”, która stanowi podstawę scenariusza filmu Delića.  

W rolach głównych zagrają: Bartosz Sak, który wcieli się w rolę głównego bohatera, Piotr Stramowski, Piotr Polk, Marcin Januszkiewicz, Olga Bołądź, Anna Karczmarczyk. Produkcją zajmuje się Combat Films Sp. z o.o. Reżyserem jest Denis Delic, operatorem obrazu Waldemar Szmidt.

Dlaczego filmowcy wybrali Kalisz? 

Ich zdaniem, z wszystkich obiektów, które obejrzeli na terenie Polski, byłe kaliskie więzienie jest najlepsze pod względem możliwości robienia zdjęć. Sceny będą kręcone na zewnątrz obiektu, wewnątrz budynku oraz na spacerniaku.

Według informacji castingowych zdjęcia w Kaliszu mają potrwać od 20 do 27 lipca. Do roli statystów poszukiwane były osoby „naturalne, pasujące wyglądem zewnętrznym do realiów tamtych czasów”. Mile widziani byli też panowie dobrze zbudowani i wytatuowani, jak również matki z dziećmi w wieku 2-4 lata oraz 7-9 lat. Może to sugerować, że zdjęcia kręcone będą m.in. w sali widzeń Zakładu Karnego w Kaliszu. (PAP Life)

Dzisiaj, przed pierwszym klapsem, ekipę filmowców odwiedził prezydent Krystian Kinastowski i powitał ich w Kaliszu.

Celem filmu jest pokazanie życia więziennego lat 90. Premiera zaplanowana jest na styczeń 2021 roku.

 

Czytany 818 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 lipiec 2020 18:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama