cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 20 lipiec 2020 14:43

"Dziura w głowie" na prestiżowym "Asolo Art Film Festival" we Włoszech

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko z Bartłomiejem Topą w roli głównej zakwalifikował się do konkursu Film Sull’Arte i został nominowany do nagrody Gran Premio Asolo podczas 38 edycji festiwalu “Asolo Art Film Festival” we Włoszech. 

 

"Dziura w głowie" opowiada o aktorze, który jeździ z trupą teatralną po wschodniej Polsce. Kiedy wraca do rodzinnej wsi i umierającej matki, zastaje w domu upośledzonego mężczyznę. Próba rozszyfrowania tajemniczej postaci staje się jego obsesją, prowadząc do nieoczekiwanego finału.

Oprócz Bartłomieja Topy w filmie wystąpili m.in.: Sandra Korzeniak, Andrzej Szeremeta, Ewa Dałkowska, Zygmunt Malanowicz, Marta Zięba, Teresa Marczewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Piotr Skiba.

Zdjęcia do filmu stworzył Wojciech Staroń (laureat m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2011 za film "Nagroda"). Autorem muzyki jest światowej sławy kompozytor Paweł Szymański (nominowany za tę muzykę do nagrody Orły 2020).

"Dziura w głowie" była realizowana na Dolnym Śląsku oraz Podlasiu. Producentem filmu współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jest Lambros Ziotas i Argomedia („Papusza”). Koproducentami: Wajda Studio, D 35 i Studio Filmowe Wrocław. Za dystrybucję odpowiada Holly Pictures. 

„Dziura w głowie” miała światową premierę w głównym konkursie MFF w Szanghaju. Film był dotychczas pokazywany na wielu festiwalach m.in. w Gdyni, Pune, Rhode Island czy São Paulo i zdobył kilka nagród.  Film został też nominowany przez Gildię Reżyserów Polskich do Nagrody im. Krzysztofa Krauze za rok 2019.

“Asolo Art Film Festival” to najstarszy na świecie festiwal filmowy poświęcony filmom o sztuce.  Niegdyś organizowany w ramach weneckiego Biennale, odłączył się w 1973 roku i stał  miejscem spotkania filmu i sztuk wizualnych. Pierwszą nagrodę Gran Premio Asolo otrzymał Andriej Tarkowski za „Andrieja Rublowa”, a swoje filmy prezentowali tu m.in. Alain Resnais czy Jean Rouch. Tegoroczny festiwal z uwagi na pandemię Covid-19 odbywa się w formule online, a potrwa od 20 do 25 lipca.

 

Polską premierę kinową "Dziura w głowie" miała jesienią ubiegłego roku. W tej chwili film można oglądać na portalu Netflix.

Więcej informacji na stronie:

https://www.cameralook.it/web/asolo-art-film-festival-di-cosimo-terlizzi-sbarca-sul-web/

https://www.arte.it/calendario-arte/treviso/mostra-asolo-art-film-festival-69495

https://www.cinemaitaliano.info/news/57867/asolo-art-film-festival-dal-20-al-25-luglio.html

https://www.indie-eye.it/cinema/covercinema/asolo-art-film-festival-38-online-dal-20-al-25-luglio-il-programma.html

http://www.trevisotoday.it/blog/asolo-art-film-festival-programma-13-luglio-2020.html

http://www.asoloartfilmfestival.com

Czytany 471 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 lipiec 2020 14:49

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama