cinema.pl Artykuły

piątek, 03 lipiec 2020 14:10

Zobacz prekursorki film Olivera Laxe’a

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Oliver Laxe to wyjątkowy reżyser: w swojej twórczości po mistrzowsku łączy autorski sznyt i umiejętność kreowania pełnokrwistych postaci, a przede wszystkim – talent do opowiadania o palących, współczesnych problemach.

 

Jego najnowszy film, Siła ognia, to pulsująca podskórnym napięciem historia konfliktu między mieszkańcami hiszpańskiej Galicji, podsycanego postępującą degradacją środowiska naturalnego.

Zobacz Siłę ognia w najlepszych kinach w Polsce!

O filmie:

Osadzony wśród pejzaży hiszpańskiej Galicji film Laxe’a to przenikliwa, pulsująca podskórnym napięciem opowieść o potrzebie równowagi w świecie pełnym niebezpiecznych zmian. Zagrożonym ekosystemem okazuje się tu nie tylko przyroda, lecz także lokalna społeczność. To historia na wskroś uniwersalna i jednocześnie bardzo współczesna: oto do leżącej na skraju świata, wyglądającej turystów wioski wraca Amador, który właśnie odsiedział wyrok za podpalenie. Reakcja najbliższych na jego powrót daleka jest jednak od radości. Niewypowiedziane konflikty tlą się i przybierają na sile z każdym dniem. Równoprawnym bohaterem filmu jest także surowy, górzysty krajobraz Galicji, który kształtuje charaktery i relacje między ludźmi na swoje podobieństwo. Oliver Laxe z pokorą przyjmuje dyktowane przez naturę zasady. Jeśli sztuka w ogóle może być eko, to ten film właśnie taki jest – organiczny.

Czytany 336 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 lipiec 2020 14:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama