cinema.pl Artykuły

sobota, 27 czerwiec 2020 10:52

Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza w kinach od sierpnia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza (znanego polskim widzom z przeboju "Sens życia oraz jego brak") to lekka opowieść o ciężkich problemach, czyli jak (i czy w ogóle da się) zbudować trwałą i głęboką relację we współczesnym świecie. Film zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach. 

 

Obrazując różne oblicza swojego bohatera, Gábor Reisz (jest tu reżyserem, scenarzystą i odtwórcą głównej roli) tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.    

W KINACH OD 14 SIERPNIA 2020

 

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.

Powrót w dobrze znane rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje. 

NAGRODY I FESTIWALE

2019 – Węgierski Tydzień Filmowy – nagroda Grand Prize, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy montaż

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu

2019 – Festiwal Filmowców Komediowych w Monte Carlo – Nagroda Jury za najlepszy film

2019 – Forum Kina Europejskiego CINERGIA –nagroda publiczności (2. miejsce)

2019 – Nagrody Węgierskich Krytyków Filmowych –najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy aktor drugoplanowy (Zsolt Kovács)

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Turynie – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Scuola Holden, Nagroda AVANTI!

BIOGRAM REŻYSERA

Gábor Reisz– urodził się w 1980 roku w Budapeszcie. Początkowo niewiele wskazywało na to, że zostanie reżyserem. Studiował wychowanie fizyczne, by po jakimś czasie przenieść się na filmoznawstwo. W 2006 roku postanowił pójść na reżyserię filmową i telewizyjną w budapesztańskiej SZFE. W trakcie nauki zrealizował wiele filmów krótkometrażowych. Uznanie przyniósł mu pełnometrażowy debiut „Sens życia oraz jego brak” z 2014 roku, nagrodzony na festiwalach w Sofii, Turynie i Miszkolcu. „Najgorsze wiersze świata” to jego drugi pełny metraż. 

 

Filmografia:

2019 Félmondatok (kr.m.)

2018 Najgorsze wiersze świata / Rossz versek

2014 Sens życia oraz jego brak / VAN Valami furcsa és megmagyarázhatatian

2013 Nekem Budapest (segment „Péter”)

2011 Perspektywa / Külalak (kr.m.)

2010 Jufith Keith (kr.m.)

2009 Valakinek a valamije (kr.m.)

2008 Öltözö (kr.m.)

2007 8 (segment „4”)

2007 Jót és semmit (dok., kr.m.)

2006 Meglét (kr.m.)

2006 A tagadásoka, öszintén (kr.m.)

2006 Koncz Zsuzsa: Április hónpaja (kr.m.)

2005 Alma a paradicsomban (kr.m.)

2005 Ritmus (kr.m.)

2003 Tóth Árpád: Hajnali szerenád (kr.m.)

 

Czytany 360 razy Ostatnio zmieniany sobota, 27 czerwiec 2020 10:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama