cinema.pl Artykuły

piątek, 26 czerwiec 2020 11:43

SERIA DOKUMENTALNA O POTĘDZE PRZYWÓDZTWA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Superprodukcja fabularno-dokumentalna poświęcona jednemu z najznakomitszych mężów stanu w dziejach i pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych pt. WASZYNGTON: WOJNA I POKÓJ zostanie wyemitowana w weekend od 3 do 5 lipca, codziennie o godz. 20:00 w telewizji HISTORY. Program ukazuje historię ambitnego żołnierza, niegdyś poddanego Imperium Brytyjskiego, który dotarł na sam szczyt, dając podwaliny dla jednej z najbardziej wpływowych demokracji świata.

Ta seria to nie laurka – to obraz bohatera z krwi i kości, bez niedomówień i zbędnego koloryzowania. W programie występują m.in. były prezydent Bill Clinton, były sekretarz stanu Colin Powell czy odpowiedzialna za produkcję serii historyczka, specjalistka od biografii przywódców i zdobywczyni nagrody Pulitzera – Doris Kearns Goodwin.

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, generał i polityk, urodził się w zamożnej rodzinie plantatorów w Wirginii. W wieku 11 lat stracił ojca, a opiekę nad nim przejął przyrodni brat. Waszyngton, mimo że był samoukiem i nie miał formalnego wykształcenia, został uhonorowany pięcioma doktoratami z zakresu nauk prawnych najważniejszych amerykańskich uczelni – m.in. Uniwersytetu Harvarda czy Yale. Już jako dwudziestoletni oficer odznaczał się zdolnościami przywódczymi. Po zakończeniu konfliktu brytyjsko-francuskiego, ożenił się i pragnął wieść spokojne życie posiadacza ziemskiego, wierząc, że spełnił swoją powinność wobec narodu. Jednak wraz z nadejściem 1775 roku rozpoczął się konflikt między metropolią angielską a amerykańskimi koloniami. Wtedy to wybrano Waszyngtona na dowódcę, który doprowadził Stany Zjednoczone do niepodległości.

W 1787 roku Waszyngton stanął na czele obradującej w Filadelfii Konwencji Konstytucyjnej, która uchwaliła Konstytucję Stanów Zjednoczonych. USA zostały przekształcone z konfederacyjnego związku niezależnych stanów w państwo federacyjne. W kwietniu 1789 roku Jerzy Waszyngton został jednomyślnie wybrany przez zgromadzenie elektorów na pierwszego prezydenta w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, a w 1792 roku wybrano go ponownie.

Seria HISTORY – WASZYNGTON: WOJNA I POKÓJ przedstawia nie tylko wyjątkowego lidera, ale też młodego żołnierza, który podejmuje złe decyzje, jest wściekły i rozgoryczony. Jerzy Waszyngton staje się namacalnym człowiekiem, ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Liczni eksperci wypowiadający się w programie wprost wskazują na niedociągnięcia Waszyngtona jako dowódcy, jednocześnie podkreślając, że jak prawdziwy lider – potrafił ponieść konsekwencje swoich decyzji i przekuć je w wartościową naukę. Historyk, zdobywca nagrody Pulitzera – Alan Taylor, opowiadając o postawie generała Waszyngtona stwierdza:

Waszyngton jest zbyt pewny siebie, biorąc pod uwagę siły naprzeciw których ma stanąć, nie widzi widma porażki i tego, że może skazywać się na samobójstwo. Uważa, że: coś wymyślimy, rozpracujemy to. 

Dzięki serii pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych przestaje być wyłącznie historycznym postumentem z kamienną twarzą. Twórcom zależało na ukazaniu go jako pełnowymiarowej postaci. Jak mówi producentka programu i historyczka Doris Kearns Goodwin: 

Znałam fakty na temat Jerzego Waszyngtona, ale nigdy nie przywołałam go w myślach żywego. Myślę, że częściowo ma to związek z obrazami, które widzimy. Jest na nich stary, jest sztywny... Teraz mogę wyobrazić sobie Waszyngtona jako młodego mężczyznę. Młodego, który popełnia błędy i je naprawia.

Seria HISTORY pt. WASZYNGTON: WOJNA I POKÓJ kształtuje obraz Waszyngtona jako silnego i mądrego przywódcy, którego wojskowe doświadczenie przekłada się na roztropne budowanie zupełnie nowego ładu społecznego w Ameryce. Na te aspekty szczególną uwagę zwraca były prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki – Bill Clinton, który o Waszyngtonie mówi:

Armia Waszyngtona mogła zostać rozbita stosunkowo wcześnie (...). Wiedział, że zawsze musi mieć plan awaryjny. Myślę, że nauczyły go tego wcześniejsze straty, poniesione w wojnie francusko-brytyjskiej.

W dobie globalnego kryzysu przywództwa twórcy serii zadają ważne pytania o bycie liderem – kim powinien być ten, który stoi na czele narodu, czyje interesy powinien reprezentować, jak należy dbać o przestrzeganie prawa i zasad społecznego współżycia, jakie wartości powinien wyznawać i w końcu – czy gotów jest poświęcić się w imię wyższego, wspólnego dobra. Ta uniwersalna refleksja sprawia, że historia opowiedziana w programie WASZYNGTON: WOJNA I POKÓJ skrojona jest także na miarę naszych czasów i wychodzi daleko poza klasyczny biograficzny dokument. 

Seria składa się z trzech dwugodzinnych odcinków wyprodukowanych w 2020 roku przez telewizję HISTORY. Zdjęcia do serii powstawały w Rumunii. Jest to pierwsza część z cyklu nowych produkcji poświęconych amerykańskim prezydentom zapisanym na kartach światowej historii. Superprodukcja HISTORY WASZYNGTON. WOJNA I POKÓJ zostanie zaprezentowany polskim widzom w weekend, na który przypada 4 lipca – Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych. 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=DSVZU7CtRRU&feature=emb_title

Czytany 428 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 czerwiec 2020 12:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama