cinema.pl Artykuły

piątek, 15 maj 2020 14:29

Diagnosis | Premiera online w Ninatece

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ninateka zaprasza na pierwszy pokaz online głośnego dokumentu Diagnosis w reżyserii Ewy Podgórskiej. Transmisja dokumentu prezentowanego dotychczas m.in. podczas IDFA 2018 i Millennium Docs Against Gravity odbędzie się już 19 maja o godz. 21:00 na stronie głównej ninateka.pl. Za darmo i bez reklam.

 

„Kiedy usłyszysz pytanie, odpowiedz natychmiast. Bez zastanowienia. Pamiętaj, każda odpowiedź jest tak samo dobra i tak samo ważna” – tymi słowami w dokument Ewy Podgórskiej wprowadza widzów głos psychoanalityka. Na jego kozetce znalazło się piętnaścioro łodzian: starszych i młodszych, bogatszych i biedniejszych, borykających się z problemami. Początkowo odpowiadają na pozornie niewinne pytania dotyczące ich relacji z miastem. Jakim miasto byłoby zwierzęciem? A jaką byłoby matką? Te abstrakcyjne rozważania stają się pretekstem do intymnych wyznań bohaterów.

Film otrzymał wiele nagród m.in. na festiwalach: Moscow International Documentary Film Festival DOKer, Forum Kina Europejskiego Cinergia, Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Był także prezentowany publiczności m.in. podczas: IDFA 2018, ZagrebDox,  Sofia International Film Festival / Международен София Филм Фест, Ismailia International Film Festival, FRAMES of REPRESENTATION, Millennium Docs Against Gravity, Singapore International Festival of Arts, Krakow Film Festival, Transatlantyk Festival, Ińskie Lato Filmowe, Festiwal Dwa Brzegi, Frontdoc, Festiwal HumanDOC. Film był również nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2020.

 

Jednorazowa, prapremierowa transmisja Diagnosis odbędzie się 19 maja o godz. 21:00 na stronie ninateka.pl.

Producent / Małgorzata Wabińska, Entertain Pictures

 

Koproducenci / EC1 Łódź – Miasto Kultury, Fixafilm

Over the limit, reż. Marta Prus


Dokument w Ninatece

Ninateka (ninateka.pl), serwis prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. Na ninateka.pl znajduje się już prawie 8000 wyselekcjonowanych materiałów audiowizualnych. Tylko tu, nieodpłatnie i bez reklam, można oglądać filmy fabularne i dokumentalne czołowych polskich twórców, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.

Szczególne miejsce zbiorach Ninateki zajmuje polski dokument, zarówno twórczość klasyków – przedstawicieli Polskiej Szkoły Dokumentu – w tym Marcela Łozińskiego (Wszystko może się przytrafić, Ojciec i syn w podróży), Pawła Łozińskiego (Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, Siostry), Krzysztofa Kieślowskiego (Siedem kobiet w różnych wieku, Z punktu widzenia nocnego portiera), Kazimierza Karabasza, Mari Zmarz-Koczanowicz, Macieja Drygasa (Jeden dzień w PRL, Usłyscie mój krzyk), jak i dokumentalistów debiutujących później, m.in. Wojciecha Staronia (Bracia), Bartka Konopki (Sztuka znikania), Piotra Stasika (21 x Nowy Jork) czy Filipa Dzierżawskiego (Miłość).

W Ninatece można obejrzeć również najgłośniejsze dokumenty ostatnich lat: Over the limit Marty Prus, Sztukę wolności Marka Kłosowicza i Wojciecha Słoty, Universam Grochów Tomasza Knittla, Układanie wolności. Film o Andzie Rottenberg Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka, Portrecistę Ireneusza Dobrowolskiego.

W serwisie pojawiły się także najnowsze tytuły, młodych polskich twórców, nagradzane w ostatnich latach na festiwalach w Polsce i za granicą, które dotychczas widziała jedynie publiczność festiwalowa, m.in.: Miejscy kowboje Pawła Ziemilskego, Tama Natalii Koniarz, Połączeni Aleksandry Maciejczyk, Eksmisja Filipa Antoniego Malinowskiego i Proch Jakuba Radeja.

 

#FINAzdalnie, #FINAonline!

Czytany 720 razy Ostatnio zmieniany piątek, 15 maj 2020 14:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama