W 1953 ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim im Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, którego aktorem był w latach 1951–1972. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Grał w spektaklach takich reżyserów, jak m.in.: Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki, Jerzy Kreczmar, Lidia Zamkow, Józef Szajna, Jerzy Grzegorzewski, Tadeusz Łomnicki, Adam Hanuszkiewicz, Michał Zadara, Agnieszka Glińska i Krystyna Janda. Uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi za zasługi dla kultury, w 2009 został wyróżniony przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą Splendor Splendorów.
By przypomnieć artystyczny dorobek Stanisława Brudnego Program 2 Polskiego Radia zaprasza w piątek 15 maja na specjalne wydanie audycji „O wszystkim z kulturą”, w której Małgorzata Szymankiewicz porozmawia z jubilatem (godz. 17.30). A w niedzielę 17 maja stacja przypomni słuchowisko „Stara” z 2011 roku o prostaczku, który został wybrany przez Boga, by z nim rozmawiać.
Bohaterem sztuki jest mężczyzna, który mimo iż jest pełen pokory, otwarcie mówi o swoim wybraniu – widzi więcej, czuje więcej, żyje bardziej. Zwykłym śmiertelnikom zostawia zarabianie pieniędzy. Sam mieszka w barakowozie, bez żony, tytułowej Starej, kobiety silnej, która jednak w życiu mężczyzny stała się siłą sprawczą. Ona kieruje jego działaniami, wymusza na nim ciężką pracę, krytykuje jego działania, których sama nie zainspirowała, w końcu zostawia go w szpitalu psychiatrycznym. Do tego w gruncie rzeczy samotnego człowieka przychodzą różni ludzie, którzy powierzają mu swoje tajemnice.
Rafał Wojasiński – „Stara”; reżyseria i adaptacja – Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna –Maciej Kubera, opracowanie muzyczne – Tomasz Obertyn.
Obsada: Stanisław Brudny (Stary), Emilia Krakowska (Stara), Mariusz Bonaszewski (Głos), Sylwester Maciejewski (Topol), Marcin Troński (Barański), Barbara Zielińska (Ela), Leon Charewicz (Lekarz/Andrzej), Irena Kownas (Olcia), Elżbieta Kępińska (Walcia), Aleksander Bednarz (Bet).