cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 04 maj 2020 16:23

Pamięć filmu. Wydarzenia historyczne w zasobach FINA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

5 maja w serwisie Ninateka premiera dwóch poruszających obrazów związanych z historią warszawskiego getta: Życie ludzkie w niebezpieczeństwie oraz Das Ghetto, a tuż po nich komentarz naukowy dr Iwony Kurz i prof. Jacka Leociaka.  

 

Das Ghetto to nieukończony, jedynie wstępnie zmontowany, niemiecki film propagandowy nieznanych twórców, który zrealizowano na terenie warszawskiego getta w maju 1942 roku. W założeniach miał opierać się na wykreowanych kontrastach między członkami tamtejszej społeczności oraz przekonać widzów, że dramatyczne warunki życia najuboższych są wynikiem obojętności bogatych Żydów. Filmu nigdy nie wprowadzono na ekrany; najprawdopodobniej uznano, że jest zbyt drastyczny i nie wzbudzi oczekiwanej reakcji publiczności. Materiał był uznawany za zaginiony aż do 1954 roku, gdy odnaleziono go w berlińskim bunkrze.

Życie ludzkie w niebezpieczeństwie to niemiecki film propagandowy zrealizowany w 1941 roku przez Herberta Gerdesa na zlecenie Film und Propagandamittel Vertriebsgesellschaft. Obraz był jednym z elementów szeroko zakrojonej kampanii mającej na celu przekonanie społeczeństwa polskiego o słuszności odizolowania Żydów z uwagi na (rzekome) zagrożenie tyfusem.

 

Pokaz pod tytułem Warszawskie getto podzielony został na dwa materiały. W pierwszym znajduje się krótki wstęp oraz dwa filmy z kolekcji FINA: Życie ludzkie w niebezpieczeństwie oraz Das Ghetto. W drugiej części widzowie Ninateki będą mogli zapoznać się z komentarzem naukowym autorstwa prof. Iwony Kurz i prof. Jacka Leociaka. Uwaga! Filmy zawierają drastyczne sceny i mogą być trudne w odbiorze dla młodego lub wrażliwego widza.

 

Kadr z filmu Zycie ludzkie w niebezpieczeństwie

 

Oba filmy zostaną udostępnione w ramach nowego projektu „Pamięć filmu. Cud nad Wisłą i inne wydarzenia historyczne w filmowych zasobach FINA”. Jego celem jest udostępnienie publiczności, a także środowisku naukowemu  zdigitalizowanego (w większości nieznanego wcześniej) filmowego zasobu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, dotyczącego ważnych wydarzeń z pierwszego czterdziestolecia historii Polski po 1910 roku (odzyskania niepodległości, wojny polsko-bolszewickiej, okupacji Polski w latach 1939–1945, w tym obrazów z powstania warszawskiego i getta oraz wydarzeń powojennych, m.in. dramatu miasta – obrazów Warszawy po opuszczeniu jej przez Niemców i wkroczeniu wojsk sowieckich).

 

Premiera filmów i towarzyszącego im komentarza naukowego odbędzie się 5 maja o godz. 19:00 w Ninatece. Filmy zostaną udostępnione na stałe. 

#FINAzdalnie, #FINAonline!

Czytany 449 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 maj 2020 16:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama