cinema.pl Artykuły

środa, 29 kwiecień 2020 13:40

Projekt VR „Szepty” w oficjalnej selekcji festiwalu goEast w Wiesbaden

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

VR „Szepty” (ang. Whispers) w reżyserii Jacka Nagłowskiego i Patryka Jordanowicza po raz kolejny zdobywa uznanie na arenie międzynarodowej. Po ubiegłorocznej premierze w sekcji Biennale College Cinema - Virtual Reality przy Festiwalu Filmowym w Wenecji, „Szepty” trafiły już na ekrany ponad 10 międzynarodowych imprez branżowych.

 

Tym razem pojawią się na goEast Film Festival w Wiesbaden, gdzie prężnie działa sekcja festiwalowa poświęcona wyłącznie obrazom wirtualnej rzeczywistości. Na Open Frame Award dedicated to VR and 360 works składa się 8 wyselekcjonowanych projektów VR, które powalczą o sumę 5.000 €.

Festiwal goEast planowo miał odbyć się w dniach 5-11 maja, ale z powodu wybuchu pandemii organizatorzy zdecydowali się na hybrydowy model działania. Część wydarzeń programowych, w tym wybrane filmy i sekcja VR, zostaną udostępnione uczestnikom w formule online, podczas gdy m. in. projekcje filmów z konkursu głównego przesuwają się na dalszy, jesienny termin. „Sztuka filmowa należy do wielkiego ekranu” – brzmi motto festiwalu goEast, pod którym również się podpisujemy i trzymamy kciuki za sprawny przebieg wydarzenia oraz „Szepty”!

Opis projektu

Na pograniczu polsko – białoruskim, tam gdzie Wschód styka się z Zachodem, przyroda jest dzika i tajemnicza. Życie i śmierć nie oznaczają tu tylko trwania i zaniku jakichś biologicznych procesów, ale posiadają pozaracjonalną, nieprzeniknioną, niewerbalizowalną siłę strukturyzującą całą rzeczywistość. Tutaj właśnie żyją szeptuchy. Uzdrawiają, korzystając z tradycji Wschodu: mocy słowa, gestu, obrazu.

„Szepty” to dokument VR, który zanurzając odbiorcę w świat ekstremalnej natury, pogańskich rytuałów i prawosławnej religijności daje możliwość doświadczenia stanu umysłu związanego z uprawianymi od setek lat praktykami.

 

„Szepty”, zdj. Patryk Jordanowicz

Czytany 309 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwiecień 2020 13:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama