cinema.pl Artykuły

piątek, 03 kwiecień 2020 15:37

OK Boomer. Media, popkultura i świat młodzieży – cykl wykładów dlarodziców online!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na trzy internetowe wiosenne wykłady dla rodziców i opiekunów poświęcone współczesnej popkulturze, mediom oraz temu jak korzystają z nich dzisiejsi nastolatkowie zaprasza Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Zajęcia odbędą się 7, 16 i 27 kwietnia, a poprowadzi je Karol Jachymek, ekspert w obszarze edukacji, kultury młodzieżowej, zmian generacyjnych i trendów w popkulturze.

 

Zmiany technologiczne, społeczne czy obyczajowe, a także ich szybsze niż kiedykolwiek przedtem tempo życia, w istotny sposób wpłynęły i w dalszym ciągu wpływają na funkcjonowanie współczesnej młodzieży. W czasie poszczególnych spotkań w ramach cyklu wykładów prowadzący, Karol Jachymek będzie przyglądać się praktykom medialnym, językowi i popkulturowej rzeczywistości, w której funkcjonuje (i którą współtworzy) „ta dzisiejsza młodzież”.

Do uczestniczenia w wirtualnych zajęciach zaproszeni są przede wszystkim rodzice i opiekunowie, ale także wszyscy, którzy są zainteresowani skuteczniejszą komunikacją i lepszym zrozumieniem tego, często zaskakującego, choć wcale nie aż tak bardzo odmiennego, świata współczesnej młodzieży.

Pierwszy wykład odbędzie się już w najbliższy wtorek 7 kwietnia, w godz. 18.00-19.30, a kolejne o tej samej porze w dniach 16 i 27 kwietnia. Będzie mógł w nich uczestniczyć każdy, bez konieczności rejestracji. Transmisja będzie prowadzona z platformy YouTube https://www.youtube.com/user/InstAudiowizualny i zostanie udostępniona na koncie FINA Wałbrzyska 3/5 https://www.facebook.com/finawalbrzyska/. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli zadawać pytania przez czat.

 

Program:

POZA STEREOTYPY. WOKÓŁ GENERACJI Z

Wtorek 07.04.2020, godz. 18.00–19.30

Tematyka pierwszego spotkania koncentrować się będzie na, tak żywym obecnie, pojęciu generacji Z. Kim są, a kim zdają się być tzw. zetki? Ile jest prawdy, a ile przesady w ich medialnym wizerunku? Czy rzeczywiście to zmiany pokoleniowe są jedynym kluczem do zrozumienia tego, w jaki sposób rozmawia, komunikuje, czy, szerzej, zachowuje się „ta dzisiejsza młodzież”?

PO(D)ŁĄCZENI! O PRAKTYKACH MEDIALNYCH WSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY

Czwartek 16.04.2020, godz. 18.00–19.30

Intensywność korzystania z mediów cyfrowych często bywa powiązana z wiekiem. Co jednak tak naprawdę robią młodzi ludzie każdego dnia przez wiele godzin wpatrując się w ekrany swoich smartfonów? Czy rzeczywiście, jak często nam się zdaje, tracą wtedy czas? Co wówczas oglądają? Czym się zajmują? Z kim rozmawiają? Drugie spotkanie koncentrować się będzie na praktykach medialnych charakterystycznych dla współczesnej młodzieży. W czasie zajęć prowadzący wspólnie z uczestnikami odwiedzi najbardziej popularne strony, przyjrzy się prześmiewczym memom, przybliży najchętniej subskrybowane kanały, a także zastanowi się nad innymi, często zaskakująco subtelnymi formami popkulturowej przekory czy ironii.

TIKTOK I OKOLICE, CZYLI KTO JEST KIM W SOCIAL MEDIACH?

Poniedziałek 27.04.2020, godz. 18.00-19.30

W dyskursie medialnym dotyczącym współczesnej młodzieży chętnie akcentowany jest podział na to, co „cyfrowe” i to, co „rzeczywiste”. Ten, w znaczniej mierze nieadekwatny, język opisu często prowadzi jednak nie tylko do wielu uproszczeń, ale też, i to chyba nawet przede wszystkim, do poważnych nieporozumień – m.in. w kontekście komunikacji w rodzinie czy w szkole. Wyraźną niewspółmierność narzędzi stosowanych do określania codzienności dzisiejszej młodzieży widać doskonale m.in. w narracjach dotyczących jej funkcjonowania w mediach społecznościowych. Dlatego trzecie spotkanie będzie okazją do wspólnego zastanowienia się nad tym, jaką rolę w życiu młodych osób pełnią szeroko rozumiane social media, takie jak Snapchat, Instagram czy YouTube. Będzie można przyjrzeć się także fenomenowi TikToka, analizując m.in. najbardziej popularne trendy i formaty, a także działania najchętniej oglądanych twórców i stosowane przez nich strategie budowania, rzeczywistych w istocie, karier.

Wykłady poprowadzi Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS, współtwórca i wykładowca School of Ideas – nowoczesnego kierunku służącego projektowaniu innowacji społecznych i biznesowych, ekspert w obszarze edukacji, kultury młodzieżowej, zmian generacyjnych, komunikacji w (nowych) nowych mediach i trendów w popkulturze.

W kolejnych planowanych spotkaniach uczestniczyć będą ekspertki i eksperci zajmujący się tematyką mediów, popkultury, zmian generacyjnych, a także szeroko rozumianej kultury dziecięcej i młodzieżowej zaproszeni przez kuratorów cyklu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego – Ewę Korzeniowską oraz dr. Karola Jachymka.

 

Więcej: https://fina.gov.pl/ok-boomer-media-popkultura-i-swiat-mlodziezy/

 

Udział wykładach jest bezpłatny, bez konieczności rejestracji. Transmisja będzie prowadzona z platformy YouTube i zostanie udostępniona na facebookowym profilu FINA Wałbrzyska 3/5.

 

 

https://www.youtube.com/user/InstAudiowizualny

 

#FINAzdalnie, #FINAonline!

Czytany 520 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 kwiecień 2020 15:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama