cinema.pl Artykuły

czwartek, 06 luty 2020 11:41

„IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA” na Walentynki na DVD!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Legenda jazzu, niewidomy geniusz fortepianu w pełnym dźwięków i kolorów filmie inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami – „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy dostępny na DVD od 14 lutego.

 

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, trzeci film Macieja Pieprzycy uhonorowany Srebrnymi Lwami, podbił serca widzów i krytyków na ostatnim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Otrzymał najwięcej, bo aż sześć wyróżnień! Była wśród nich również Nagroda za najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Dawida Ogrodnika. Film Macieja Pieprzycy zdobył również 11 nominacji do Orłów – Polskich nagród filmowych (Najlepszy film, Najlepsza reżyseria, Najlepszy scenariusz, Najlepsza główna rola męska, Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy, Najlepsza muzyka, Odkrycie roku, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż. Muzyka autorstwa Leszka Możdżera zdobyła również nominacje do Bestsellera Empiku oraz Fryderyka. 

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to filmowa biografia Mieczysława Kosza, genialnego muzyka, w którego wcielił się jeden z najbardziej utytułowanych aktorów polskich – Dawid Ogrodnik. To film o narodzinach wielkiego  talentu, niespodziewanych zbiegach okoliczności, poszukiwaniu szczęścia i miłości. Obok Dawida Ogrodnika w filmie zobaczymy Justynę Wasilewską, Piotra Adamczyka, Jacka Komana, Jowitę Budnik i Maję Komorowską. 

Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą. Wystąpił na uznawanym za najbardziej prestiżowy festiwalu jazzowym w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych i najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Osiągnął to wszystko, choć był niewidomy. Jednak film Macieja Pieprzycy to nie tylko historia o muzycznym geniuszu. To niesamowita historia wielkiego sukcesu, niepozbawiona życiowego tragizmu. Opowieść o poszukiwaniu akceptacji i miłości. 

Nad stroną muzyczną filmu czuwał Leszek Możdżer, który odpowiadał za stworzenie i przygotowanie warstwy muzycznej filmu, na którą składają się m.in. muzyka ilustracyjna oraz aranżacje znanych i popularnych utworów („Take the A Train", „San Francisco", „Kasztany", „Cała jesteś w skowronkach"). Album z muzyką z filmu był nominowany do Bestsellerów Empiku.

* * *

DVD „Ikar. Legenda Mietka Kosza”,  reż. Maciej Pieprzyca

czas trwania - 117 min

język - polski 

napisy -  angielskie, polskie dla niesłyszących

dźwięk - 5.1 ,2.0

format obrazu - 16:9 

EAN : 5903111494698

Cena : 34,99 zł (w tym 23% VAT) 

Data premiery : 14.02.2020 

 

Reżyseria i scenariusz: Maciej Pieprzyca

Zdjęcia: Witold Płóciennik PSC

Scenografia: Joanna Anastazja Wójcik

Kostiumy: Agata Culak

Charakteryzacja: Jolanta Dańda

Muzyka: Leszek Możdżer

Dźwięk: Maciej Pawłowski MPSE, Robert Czyżewicz

Montaż: Piotr Kmiecik PSM

Kierownictwo produkcji: Ewa Jastrzębska

Reżyser castingu/ II reżyser: Ewa Brodzka

 

Obsada:

Mietek Kosz - Dawid Ogrodnik

Mały Mietek - Cyprian Grabowski

Bogdan Danowicz - Piotr Adamczyk

Gutek - Mikołaj Chroboczek

Marta - Wiktoria Gorodeckaja

Zuza - Justyna Wasilewska

Włodek - Michał Filipiak

Matka Mietka - Jowita Budnik

Ojciec Mietka - Jacek Koman

Zenek, brat Mietka - Dariusz Chojnacki

Marian Wolski - Grzegorz Mielczarek

Basia - Barbara Wypych

Siostra Halina - Katarzyna Wajda

Prof. Aniela - Maja Komorowska

 

Produkcja: RE Studio, Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś

Koproducenci:  TVP SA, Chimney Poland, Canal+, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Next Film, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Aeroplan Studios

Czytany 353 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 12:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama