cinema.pl Artykuły

środa, 05 luty 2020 15:43

„Supernova” ze Studia Munka z Bestsellerem Empiku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Supernova” Bartosza Kruhlika, wyprodukowana w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, została uznana za Odkrycie Roku na gali Bestsellerów Empiku. Na pięć filmów nominowanych do tytułu Odkrycie Roku aż dwa pochodziły ze Studia Munka SFP - obok „Supernovej” nominowany był także „Eastern” Piotra  Adamskiego.

 

Zwycięzcę i reżyserów nominowanych do filmowego Odkrycia Empiku 2019 wskazali: Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku: Agnieszka Stępień (z działu filmu) i Izabela Szymańska (redaktor naczelna magazynu online „Empik Pasje”).

W uzasadnieniu jury czytamy: „Odkrycie Empiku w kategorii Film za reżyserską precyzję, wiwisekcję zachowań człowieka oraz pokazanie na chłodno i z chirurgiczną precyzją wielkich emocji. Za film, który jest rzadkim przykładem rzemieślniczego mistrzostwa zdumiewającego na początku kariery. Nagrodę otrzymuje Bartosz Kruhlik”.

- Musieliśmy wybrać jeden film, ale chcemy zwrócić uwagę na wszystkie tytuły. To wszystko są diamenty, na początku drogi - mówiła Roma Gąsiorowska, która wraz z Tomaszem Raczkiem wręczała nagrodę. - O tym filmie mówi się, że napięcie w nim nie jest stopniowane, ale pompowane dożylnie - mówił prowadzący galę Marcin Prokop. -  Ale kosmos! - wykrzyknął Bartosz Kruhlik odbierając nagrodę. - Dziękuję przede wszystkim mojej ekipie i będę im dziękował do końca świata.

„Supernova” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Bartosza Kruhlika. Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

Film otrzymał nagrodę za debiut na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni a jego międzynarodowa premiera miała miejsce na prestiżowym festiwalu filmowym „Black Nights” w Tallinie.   "Supernova” otrzymała nagrodę za reżyserię w konkursie głównym na festiwalu Pune International Film Festival w Indiach, była też prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych.  Polskim dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland, za dystrybucję zagraniczną odpowiada IKH Pictures Promotion.

Zarówno "Eastern" jak i "Supernova", choć są debiutami pełnometrażowymi, powstały w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”. To kolejny, po „30 Minutach”, „Pierwszym Dokumencie” i „Młodej Animacji”.

Gala Bestsellerów Empiku odbyła się w Warszawie 4 lutego 2020 roku.

Czytany 380 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 luty 2020 15:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama