cinema.pl Artykuły

środa, 05 luty 2020 11:39

Zwycięzca 19. edycji Nowych Horyzontów z nagrodą BAFTA / pokazy filmu w wybranych kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W Royal Albert Hall w Londynie odbyła się 73. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. Mark Jenkin, reżyser filmu "Przynęta" zdobył swoją pierwszą w karierze statuetkę BAFTA w kategorii wybitny debiut brytyjskiego reżysera, producenta lub scenarzysty.

 

Wcześniej film brytyjskiego reżysera miał swoją polską premierę podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty i został uznany najlepszym filmem tej edycji. Poza Grand Prix Przynęta otrzymała również Nagrodę Publiczności.

To drugi (po Białym cieniu, w reż. Noaza Deshe, 14. NH) film w historii Nowych Horyzontów doceniony zarówno przez jury jak i festiwalową publiczność.

Jury w uzasadnieniu werdyktu podkreśliło, że poprzez swój surowy przekaz oraz zabawny, wręcz przerysowany styl, „Przynęta” zręcznie ożywia dziedzictwo filmowe Nowej Fali i Brechta, aby z miłością opowiedzieć historię społeczności walczącej o zachowanie dotychczasowego sposobu życia.

Film Marka Jenkina pokażemy na specjalnych pokazach w kilkunastu polskich miastach w kwietniu i maju tego roku.

Ostentacyjnie oldskulowy, zrealizowany kamerą 16 mm, debiut Jenkina to odkrycie Nowych Horyzontów. Jego vintage'owy styl, inspirowany radziecką szkołą montażu, dowodzi, że tradycja może być wciąż żywa. Przynęta opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Kornwalijska wieś, w której rozgrywa się akcja, przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Bracia Ward zmuszeni są sprzedać dom londyńczykom, którzy przerabiają go, dekorując ściany linami, sieciami i innymi akcesoriami symbolizującymi „tradycję” i „autentyczność”, czyli wszystko to, co turyści niszczą. Ekonomiczna, społeczna i kulturowa degradacja rybaków rodzi frustrację, która prowadzi do otwartej wojny z aroganckimi, bogatymi przyjezdnymi. Konflikt eskaluje, gdy młody Ward zaczyna flirtować z córką londyńczyków, panną Leigh. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Jenkin nieprzypadkowo dobrał swoim bohaterom nazwiska przywołujące historię kina. Nawet w takich detalach reżyser staje po stronie tradycji. 

 

Małgorzata Sadowska

Mark Jenkin

Reżyser, montażysta, autor eksperymentalnych krótkich metraży, dokumentów i fabuł. Wykładowca Falmouth University. W 2012 roku sformułował manifest Silent Landscape Dancing Grain 13, będący pochwałą pracy z celuloidem. Mieszka w Kornwalii, która jest stałym tematem jego filmów.

 

Wybrana filmografia

2001 Golden Burn

2003 The Man Who Needed a Traffic Light (short)

2004 The Rabbit 

2007 The Midnight Drives

2011 Happy Christmas

2019 Przynęta / Bait

 

Twórcy

reżyseria: Mark Jenkin

scenariusz:Mark Jenkin

zdjęcia: Mark Jenkin

montaż: Mark Jenkin

muzyka: Mark Jenkin

obsada:Edward Rowe, Simon Sheperd, Mary Woodvine, Giles King, Isaac Woodvine

producent:Kate Byers, Linn Waite

produkcja:Early Day Films

właściciel prawThe Festival Agency

językangielski

barwacz.-b.

Czytany 307 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 luty 2020 12:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama