cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 20 styczeń 2020 12:06

2020 ro(c)kiem Henryka Sienkiewicza

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W 120. rocznicę od pierwszego wydania powieści „Krzyżacy”, w 60. rocznicę od premiery filmu o tym samym tytule i w 10. rocznicę od premiery widowiska teatralnego „KRZYŻACY rock-opera”, spektakl ponownie rusza w trasę po Polsce.

 

Dzięki pasji, kreatywności i zaangażowaniu wielu wybitnych twórców powstał unikalny na polskiej scenie projekt muzyczny: „KRZYŻACY rock-opera”. - mówi Marcin Kołaczkowski - reżyser przedstawienia i dyrektor artystyczny Sztukoteki. Nie bez powodu przedstawienie „KRZYŻACY rock-opera” rusza w trasę po Polsce właśnie w 2020 roku, okrzykniętym nieoficjalnym ro(c)kiem Henryka Sienkiewicza. Od momentu powstania Sztukoteki w 2006 roku przyświecało nam w naszej działalności motto „polska myśl artystyczna”, stąd pomysł, aby zmierzyć się z twórczością polskiego noblisty w niecodzienny sposób. - dodaje reżyser.

Mimo, że musical prezentowany był do tej pory dość rzadko (kilkanaście ekskluzywnych przedstawień w ciągu 10 lat - m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie, Hali Spodek w Katowicach, Hali Atlas Arena w Łodzi oraz plenerowo na terenie Zamków Krzyżackich w Malborku i Toruniu), zyskał szerokie grono wielbicieli, którzy wciąż czekają na możliwość ponownego zobaczenia artystów w tym repertuarze. W 2015 roku portal Kocham Teatr zaliczył widowisko „Krzyżacy rock-opera” do 9 najlepszych polskich musicali, umieszczając go wśród takich tytułów jak „Metro”, „Szalona Lokomotywa” czy „Na szkle malowane”.

Autorem libretta i reżyserem przedstawienia „KRZYŻACY rock-opera” jest Marcin Kołaczkowski, muzykę skomponował Hadrian Filip Tabęcki, a słowa wszystkich pieśni napisał Jacek Korczakowski. W roli narratora wystąpił Krzysztof Kolberger, dla którego była to jego ostatnia rola (nagranie tego zapomnianego głosu pozostało jednak w spektaklu na zawsze). Na scenie występują m.in.: Maciej Balcar, Artur Gadowski, Piotr Cugowski, Wojciech Cugowski, Mieczysław Szcześniak, Olga Szomańska, Tadeusz Seibert, Maciej Silski, Jacek Lenartowicz, Katarzyna Jamróz, Jan Janga Tomaszewski i inni.

„KRZYŻACY rock-opera” to wypełniona namiętnością, cierpieniem i bohaterstwem muzyczna opowieść o jednej z najbardziej znanych historii miłosnych polskiej literatury oraz jednej z najbardziej znaczących bitew w historii naszej Ojczyzny. Wyprodukowana z wielkim rozmachem i doskonałą obsadą stanowi jedno z najbardziej unikalnych i pożądanych widowisk muzycznych w naszym kraju. Akcja widowiska toczy się na przełomie XIV i XV wieku. Główne wątki opowieści to wątek romansowy – miłość Danusi Jurandówny (w tej roli Olga Szomańska) i Zbyszka z Bogdańca (w tej roli zamiennie Maciej Silski i Tadeusz Seibert) oraz zakochanej w tymże Zbyszku Jagienki Zychówny. Wątek polityczno-historyczny – konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna w 1410 roku, a także historia tragicznych losów Juranda ze Spychowa (w tej roli Maciej Balcar, wokalista zespołu Dżem). Współczesne kostiumy, nowoczesna choreografia, mroczna, monochromatyczna rockowa stylistyka, komiksowe materiały wizualne oraz zespół rockowy na żywo. Spektakl odwołujący się swoją konwencją do klasyki światowej rock-opery „Jesus Christ Superstar” czy „We will rock you”.

 

Powieść „Krzyżacy” (1900 r.) autorstwa Henryka Sienkiewicza to jedna z najbardziej znanych polskich powieści historycznych, która została przetłumaczona na 25 języków. Równo 60 lat po premierze książki powstał film (1960 r.) o tym samym tytule w reżyserii Aleksandra Forda. Film okazał się największym hitem w historii polskiej kinematografii. Obejrzało go wówczas ok. 33 milionów widzów.

Czytany 328 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2020 12:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama