cinema.pl Artykuły

czwartek, 16 styczeń 2020 16:57

„Eastern” i „Supernova” z nominacjami Odkrycie Empiku 2019

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Eastern” i „Supernova” ze Studia Munka SFP z nominacjami Odkrycie Empiku 2019. Aż dwa debiuty z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka otrzymały nominacje do tytułu Odkrycie Empiku 2019 w kategorii Film: „Eastern” Piotra Adamskiego i „Supernova” Bartosza Kruhlika.

 

Reżyserów nominowanych do filmowego Odkrycia Empiku 2019 wskazali: Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku: Agnieszka Stępień (z działu filmu) i Izabela Szymańska (redaktor naczelna magazynu online „Empik Pasje”). Jury doceniało nowatorskie podejście, podejmowanie niebanalnych tematów, umiejętne konstruowanie akcji i budowanie emocji bohaterów.

„Eastern” Piotra Adamskiego wchodzi do kin 6 marca 2020, dystrybutorem jest Against Gravity. Jak czytamy w uzasadnieniu jurorki Agnieszki Stępień:  „Reżyser prezentuje dystopijny, bardzo kompletny świat, w którym widz czuje się nie do końca komfortowo. Obserwujemy rytuały, których znaczenia, celu i sensu nie znamy, ale wiemy, że trzeba uczynić im zadość, bo kara jest surowa (od ścięcia jabłonki, przez zamurowanie okna po kulkę w łeb). Z pozoru zimne i pozbawione emocji główne bohaterki – co nietypowe bez żadnych erotyczno – romantycznych relacji z kimkolwiek -  próbują zakończyć wielopokoleniowy konflikt, unikając rozlewu krwi. Bardzo ciekawe i nowatorskie spojrzenie na kino zemsty”.  Debiut Piotra Adamskiego prezentowany był na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie zdobył trzy nagrody.

Bartosz Kruhlik otrzymał zaś nominację, cytując Tomasza Raczka,  „za brawurowy debiut, zaskakujący precyzją warsztatu filmowego i jakością opowieści rozgrywanej na diapazonie antycznej tragedii”. Film jest obecnie na ekranach kin (dystrybuuje Forum Film Poland), wchodzi też do kin na Islandii. Film otrzymał nagrodę za debiut na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni a jego międzynarodowa premiera miała miejsce na prestiżowym festiwalu filmowym „Black Nights” w Tallinie.  W najbliższym czasie "Supernova” zostanie zaprezentowana w konkursie głównym na festiwalu Pune International Film Festival w Indiach oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych.  

 Co ciekawe, oba filmy, choć są debiutami pełnometrażowymi, powstały w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”. To kolejny, po „30 Minutach”, „Pierwszym Dokumencie” i „Młodej Animacji”. „Program <60 Minut> jest otwarty i wolny artystycznie. Jesteśmy szczęśliwi, ze te dwa debiuty niezmiennie spotykają się z uznaniem krytyków, widzów i jurorów” – mówi Jerzy Kapuściński, Dyrektor Artystyczny Studia Munka SFP. Koproducentem filmów jest Canal+ Polska. Program otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybucją zagraniczną obu tytułów zajmuje się IKH Pictures Promotion.

 

Gala Bestsellerów Empiku odbędzie się 4 lutego 2020 roku. Empik od 21 lat nagradza podczas gali Bestsellerów Empiku niekwestionowane hity sprzedażowe, które są wybierane „głosami" klientów. Od tej edycji podczas wydarzenia transmitowanego na antenie TVN po raz pierwszy zostaną wręczone także zupełnie nowe nagrody: Odkrycia Empiku. „Chcemy jako Empik wskazywać szerokiej publiczności pisarzy, muzyków i reżyserów - oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują dziedzinę, którą się zajmują” – piszą organizatorzy gali.  – „Nagrody Odkrycia Empiku przyznawane będą za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła, które zadebiutowały na polskim rynku w 2019 roku”. W nagrodę, oprócz prestiżowej nagrody, laureaci otrzymają także warte 100 tys. zł wsparcie promocyjne swojej twórczości do wykorzystania na  platformach komunikacyjnych Empiku.

 

Więcej informacji: www.empik.com/bestselleryempiku

Materiały promocyjne do wykorzystania: EMPIK

Czytany 526 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2020 17:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama