cinema.pl Artykuły

czwartek, 16 styczeń 2020 13:13

"Alicja w Krainie Czarów" w toruńskim teatrze

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

18 stycznia na scenie Teatru Horzycy odbędzie się trzecia premiera w tym sezonie. Zobaczymy „Alicję w krainie czarów” na podstawie powieści Lewisa Carrolla w reżyserii Pawła Paszty. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6 roku życia.

 

– Nasza „Alicja w Krainie Czarów” to opowieść o dorastaniu, odkrywaniu samego siebie, dojrzewaniu do zrozumienia własnych potrzeb – mówi Paweł Paszta, reżyser. –Dedykujemy ją dzieciom i dorosłym, których pragniemy zaprosić do Krainy Czarów. Jak pisał Maciej Słomczyński, jeden z tłumaczy powieści, „Alicja w krainie czarów” to „zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych”.

Alicja się nudzi, jest upalny dzień – tak wszystko się zaczyna. Za chwilę pojawi się Biały Królik w kamizelce z zegarkiem w ręku. Spragniona przygód dziewczynka rusza za tajemniczym stworzeniem i spada w głąb ogromnej jamy. W spektaklu udajemy się w niezwykłą, pełną zaskakujących zdarzeń wędrówkę po Krainie Czarów. Napotkane przez Alicję postaci są dziwne, śmieszne i straszne, ale przede wszystkim pomagają jej poznać samą siebie. 

– W naszym spektaklu Alicja jest bohaterką, która przechodzi proces dorastania. Jej droga w dorosłość pokazana jest poprzez podróż w krainę absurdalnych wydarzeń, w krainę snu, krainę podświadomości – dodaje Paweł Paszta. – Co to znaczy dorosnąć? Według mnie znaczy to „odkryć siebie samego”. Dotrzeć do istoty siebie, własnych potrzeb, zrozumieć swoją osobowość, swój cel. Znaczy to więc też: nauczyć się być sobą, a nie - dopasowywać do innych. Znaczy to również osiągnąć swoją pełnię wolności.

Nad choreografią czuwa Natalia Iwaniec, tancerka i jedna z kilku certyfikowanych nauczycielek Gaga w Polsce. Jest m.in. autorką choreografii do spektaklu "Wielkie niebo. Od wschodu do zachodu", który otworzył 24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt".

Scenografię oraz kostiumy stworzyła Ewelina Brudnicka. Te ostatnie zostały wykonane z ręcznie malowanego, naturalnego płótna. Z kolei za muzykę odpowiada Tomasz Opałka. Oboje pracowali w Horzycy przy „Hamlecie” oraz „Napisie” – oba spektakle wyreżyserował Paweł Paszta.

„Alicja w Krainie Czarów”

na podstawie powieści Lewisa Carrolla

przekład: Robert Stiller

reżyseria: Paweł Paszta

Premiera: 18 stycznia 2020, Duża Scena

Ale jeśli nie jestem ta sama, to kim ja jestem? O, to jest wielka zagadka!

Lewis Carroll, „Alicja w Krainie Czarów”

Scenariusz i reżyseria: Paweł Paszta

 

Występują:

Joanna Rozkosz

Maria Kierzkowska

Karina Krzywicka/Agnieszka Wawrzkiewicz

Julia Sobiesiak-Borucka

Matylda Podfilipska

Paweł Kowalski

Jarosław Felczykowski

Wojciech Jaworski

Tomasz Mycan

Paweł Tchórzelski

Arkadiusz Walesiak

oraz Teresa Stępień-Nowicka

 

Scenografia i kostiumy – Ewelina Brudnicka

Choreografia – Natalia Iwaniec

Muzyka – Tomasz Jakub Opałka

Asystent reżysera – Wojciech Jaworski

Asystentka choreografki – Julia Sobiesiak-Borucka

Inspicjentka/suflerka – Janina Sachwanowicz-Niakas

Czytany 387 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2020 13:16

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama