cinema.pl Artykuły

czwartek, 16 styczeń 2020 12:13

"Tam gdzieś musi być niebo"w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Tam gdzieś musi być niebo” to pełna empatii oraz humoru autoironiczna opowieść o poszukiwaniu tożsamości. Reżyserem filmu jest Elia Suleiman, który wcielił się również w główną rolę. 

 

Film został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury oraz Nagrodą FIPRESCI podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Jest również palestyńskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 

Reżyser, który nazywany jest przez wielu krytyków spadkobiercą Bustera Keatona czy Jacques’a Tati, stworzył pełną empatii, humoru i głębokiego humanizmu, autoironiczną opowieść o palestyńskiej tożsamości oraz próbie ucieczki od niej. 

Główny bohater filmu, w którego rolę wciela się sam reżyser, przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe.    

Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek. Podobną, jaką dla bohatera jest filmowy biznes, który przez Suleimana został tu sportretowany w groteskowy sposób.

 

BIOGRAM REŻYSERA

Elia Suleiman – pochodzący z Palestyny reżyser, scenarzysta oraz aktor. Urodził się w 1960 roku w Nazarecie. Największe uznanie przyniósł mu film z 2002 roku „Boska interwencja” – surrealistyczna komedia, a jednocześnie współczesna tragedia podejmująca temat izraelskiej okupacji Palestyny. Zdobył on wiele festiwalowych laurów, wśród nich Nagrodę Jury oraz Nagrodę FIPRESCI canneńskiego festiwalu. Jego styl, oparty na opisywaniu poważnych zagadnień za pomocą poetyckiego humoru, porównywany jest do twórczości Jacques’a Tati czy Bustera Keatona. Przed powrotem do Palestyny przez jedenaście lat mieszkał w Nowym Jorku. Mocno angażuje się w działalność pedagogiczną.  

Filmografia:

2019 Tam gdzieś musi być niebo / It Must Be Heaven

2012 7 dni w Hawanie (segment Diary of a Beginner)

2009 Czas, który pozostał

2007 Kocham kino (segment Irtebak)

2002 Boska interwencja

1999 Cyber Palestine 

1998 The Arab Dream (kr.m.)

1997 War and Peace in Vesoul (dok.)

1996 Chronicle of a Disappearance

1993 Harb El Khalij… wa baad (dok.)

1990 Introduction to the End of an Argument (dok.)

W KINACH OD 10 STYCZNIA 2020

 

 

Czytany 383 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2020 12:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama