cinema.pl Artykuły

wtorek, 14 styczeń 2020 14:23

"BŁĄD SYSTEMU" - z nagrodą dla najlepszej aktorki na festiwalu w Palm Springs

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Helena Zengel, odtwórczyni głównej roli w dramacie "Błąd systemu" otrzymała w sobotę nagrodę FIPRESCI dla najlepszej aktorki na festiwalu w Palm Springs. Ta zaledwie jedenastoletnia aktorka, została już wcześniej nagrodzona na MFF w Santiago, rywalizowała także o nagrodę dla najlepszej aktorki Europejskich Nagród Filmowych z samą Olivią Coleman (Faworyta). 

 

Jej niesamowitą rolę w chwytającym za serce oraz mocno angażujący emocjonalnie dramacie, będzie można oglądać w kinach już od 24 stycznia.

***

W KINACH OD 24 STYCZNIA 2020

Film został doceniony na wielu światowych festiwalach zarówno przez jury jak i publiczność. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, był także niemieckim kandydatem do OSCARA. Doceniła go również polska publiczność, przyznając filmowi nagrody na Transatlantyku oraz Cinergii. 

Fabularny debiut Nory Fingscheidt ma w sobie coś z kina braci Dardenne. Uważna obserwacja miesza się tu z empatią, z jaką reżyserka podchodzi do swoich bohaterów. Film wykracza daleko poza psychologiczne studium wykluczonych, będąc żywą, emocjonalną opowieścią o desperackiej potrzebie miłości.    

Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”.   

Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia.      

Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

 

NAGRODY I FESTIWALE

OSCARY 2020 – niemiecki kandydat w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”

2020 – Międzynarodowy Festiwal w Palm Springs – najlepszy film zagraniczny (nominacja), nagroda FIPRESCI dla najlepszej aktorki (Helena Zengel)

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – konkurs główny, Srebrny Niedźwiedź - nagroda im. Alfreda Bauera, nagroda czytelników gazety „Berliner Morgenpost”

2019 – Europejskie Nagrody Filmowe – nominacje: najlepszy film, najlepsza aktorka (Helena Zengel), nagroda główna za najlepszą muzykę

2019 – Forum Kina Europejskiego CINERGIA – Kryształowa Łódka dla najlepszego filmu europejskiego, nagroda publiczności

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Schwerin - nagroda Flying Ox za najlepszy dźwięk i muzykę

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Santiago SANFIC – nagroda dla najlepszej aktorki (Helena Zengel)

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sao Paulo – nagroda dla najlepszego filmu debiutanckiego

2019 – Festiwal Filmowy TRANSATLANTYK w Łodzi – nagroda główna

2019 – Festiwal Filmowy w Tajpej – nagrody: nagroda główna dla najlepszego filmu debiutanckiego, nagroda stowarzyszenia krytyków filmowych

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Transylwanii – konkurs główny, nagroda publiczności

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vukovar – konkurs główny, nagroda dla najlepszego filmu

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zurychu – konkurs główny, nagroda dla najlepszego filmu

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Molodist w Kijowie – konkurs główny, nagroda Jury Ekumenicznego

2019 Festiwal Filmowy w Jerozolimie – najlepszy debiut (nominacja)

2019 – Festiwal Filmowy w Mumbaju – konkurs główny

2019 – Camerimage 

Czytany 460 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 styczeń 2020 14:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama