cinema.pl Artykuły

środa, 27 listopad 2019 16:55

„Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego z „Perspektywą”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Łukasz Kośmicki, reżyser thrillera szpiegowskiego „Ukryta gra”, jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Przyznawaną corocznie za najlepszy debiut Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

- Jestem bardzo zaszczycony, ale też zaskoczony - mówił odbierają nagrodę Łukasz Kośmicki. - Dlatego, że w tym świecie, który na piedestał wyniósł młodość i urodę, kapituła zdecydowała się przyznać nagrodę komuś, kto jest daleki od tych ideałów. Ale czuję się cały czas debiutantem. Debiutantem z perspektywą, co jest dla mnie bardzo ważne. Ta nagroda ma też dla mnie emocjonalne znaczenie. W latach 80. chodziłem do liceum w Poznaniu, w którym był DKF 10, wtedy jeden z najlepszych w Polsce. Zgłosiłem się, żeby być w tym DKF-ie asystentem kinooperatora. Z powodów dosyć merkantylnych, bo z jednej strony miałem za darmo karnet, a z drugiej - lepszą ocenę z wychowania technicznego. I ten kinooperator, którego miałem być asystentem, miał bardzo popularną w latach 80. przypadłość, mianowicie mocno nadużywał. W związku z tym nie przychodził na projekcje. Dzięki czemu po krótkim kursie BHP zacząłem wyświetlać filmy. Pamiętam, że na wiosnę 1984 roku, pojawił się jeden z pierwszych filmów, które samodzielnie wyświetlałem. Ten film mnie całkowicie zaskoczył. Był bardzo nowoczesny, miał niesamowitą, eklektyczną narrację. Uroda głównej bohaterki była naprawdę niebanalna, co dla 15 latka było efektowne i ciekawe. Tym filmem było „Trzeba zabić tę miłość” w reżyserii Janusza Morgensterna. Bardzo dziękuję za tę nagrodę, ponieważ nosi ona imię człowieka, któremu dużo zawdzięczam, choć nie poznałem go nigdy osobiście.

Nagroda za najlepszy debiut

„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak, Jan P. Matuszyński oraz Paweł Maślona. W ubiegłym roku Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Ewy Bukowskiej za film „53 wojny”.

Szpiegowska partia szachów

„Ukryta gra” to debiut reżyserski Łukasza Kośmickiego, laureata Złotych Lwów za scenariusz do filmu „Dom zły”. - „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego to znakomicie wyprodukowany thriller szpiegowski. Precyzyjnie skonstruowana intryga i zaskakująca pewność reżyserskich decyzji, co nie jest takie oczywiste w przypadku debiutantów – ocenia Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Łukasz Kośmicki - reżyser i scenarzysta. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Utytułowany operator filmowy i autor scenariuszy. Laureat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za scenariusz do filmu „Dom zły”. Za zdjęcia do filmów „Poznań ’56” oraz „Gry uliczne” otrzymał nagrodę na 21. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobywca nominacji do Orłów Polskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu „Gniew” oraz za scenariusz „Domu złego”. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii film. Uznany twórca ponad pół tysiąca filmów reklamowych realizowanych na pięciu kontynentach.

Szpiedzy, zimna wojna i wyścig mocarstw – „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego to trzymający w napięciu thriller szpiegowski. Jego akcja przenosi do wyjątkowej scenerii warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki lat 60., w której rozgrywa się tytułowa gra. W filmie wystąpiła gwiazdorska międzynarodowa obsada, m.in. Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Ver-beek i Aleksiej Sieriebriakow. Ukryta gra wciąga za kulisy wielkiej międzynarodowej polityki i ponadczasowego konfliktu mocarstw. W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej gry, w której stawką jest powstrzyma-nie konfliktu nuklearnego.

Uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody „Perspektywa” odbyło się 18 listopada 2019 roku w warszawskim kinie Kultura. Podczas gali zaprezentowany został film laureata – „Ukryta gra”. Uroczystość została zorganizowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„Ukrytą grę” w reżyserii Łukasza Kośmickiego od 8 listopada 2019 roku można oglądać w kinach.

Czytany 503 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 listopad 2019 17:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama