cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 18 listopad 2019 15:22

Reżyserzy Popkultury - spotkanie z Łukaszem Rondudą i pokaz filmu "Serce miłości"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Łukasz Ronduda, scenarzysta i reżyser filmowy, będzie kolejnym gościem cyklu „Reżyserzy Popkultury” w Dolnośląskim Centrum Filmowym. W ramach cyklu twórcy opowiadają o swoich kulturowych inspiracjach i omawiają własne realizacje filmowe. Cykl „Reżyserzy Popkultury” w październiku otworzyło spotkanie z Krzysztofem Skoniecznym. W najbliższy piątek 22 listopada o godz. 20.00 widzowie spotkają się z Łukaszem Rondudą a w grudniu z Agnieszką Smoczyńską.

 

- Po bardzo udanym inaugurującym cykl spotkaniu z Krzysztofem Skoniecznym, kolejnym naszym gościem będzie Łukasz Ronduda, który zrealizował dwa świetne filmy inspirowane twórczością polskich perfomerów: Oskara Dawickiego, Wojciecha Bąkowskiego i Zuzanny Bartoszek. Zarówno „Performer”, jak i „Serce miłości” to dzieła dalece indywidualne w swym podejściu do sztuki filmowej. Podczas spotkania zaprezentujemy fragmenty dzieł będących inspiracją dla Łukasza Rondudy, a rozmowa będzie dotyczyła m.in. relacji między kinem a sztuką, zacięcia kuratorskiego w reżyserii, powracających wątków i tematów oraz kinofilii. Łukasz Ronduda opowie o swojej drodze do filmu „Serce miłości”, który w całości zaprezentujemy na koniec spotkania – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Łukasz Ronduda jest również pomysłodawcą nagrody filmowej PISF i MSN na produkcję filmu fabularnego dla artysty z pola sztuk wizualnych, dzięki której swoje filmy mieli szansę zrealizować m.in. Zbigniew Libera, Katarzyna Kozyra, Agnieszka Polska czy Jaśmina Wójcik. Ronduda to także autor książek, wykładowca Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie, adiunkt na wydziale psychologii, a także kurator wystawy prezentowanej w Pawilonie Polskim podczas tegorocznej 58. Międzynarodowej Wystawy Sztuki — La Biennale di Venezia. Łukasz Ronduda swoimi działaniami oraz twórczością przyczynia się do produkowania „trzeciej rzeczywistości”, która łączy emocje dostępne w doświadczeniu filmowym z formą intelektualną charakterystyczną dla artystów wizualnych.

Rozmowę poprowadzi Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa, która nieustannie dyskutuje o filmach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, z dziećmi i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Filmoteki Szkolnej. 

22 listopada | godz. 20.00 | Bilety 13/16 zł

 

O CYKLU REŻYSERZY POPKULTURY:

W ramach cyklu Reżyserzy Popkultury DCF zaprasza polskich reżyserów młodego pokolenia, których twórczość wprowadziła zupełnie nową jakość do polskiej kinematografii. Na polskich rynek filmowy w ostatnich latach weszła cała generacja świadomych i bezkompromisowych artystów, którzy mają własny, wyrazisty styl. Wielu z nich charakteryzuje interdyscyplinarne podejście do sztuki filmowej. Nie zamykają się w ciasnych ramkach poszczególnych form. Pracują na styku. Szukają, eksperymentują, a przy tym chętnie sięgają do motywów, obrazów, tematów czy klisz wymieszanych w wielkim worku POPKULTURY. Filtrują, kradną, żonglują, przetwarzają. Wszyscy konsekwentnie i bezkompromisowo rozwijają swoje ścieżki zawodowe. Jak dogłębnie popkultura zakodowała im określony sposób tworzenia? Czy można dzisiaj stworzyć coś niestworzonego? Czy od popkultury da się uciec? Czym charakteryzuje się polska popkultura? Na czym polega istota współczesnego procesu tworzenia sztuki?  W cyklu REŻYSERZY POPKULTURY wspólnie szukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. 

Czytany 453 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 listopad 2019 15:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama