cinema.pl Artykuły

wtorek, 29 październik 2019 15:02

ACID RAIN, czyli oscarowe szanse animacji Tomka Popakula

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła oficjalną listę krótkich filmów animowanych kwalifikujących się do ubiegania się o shortlistę, nominację, a w końcu o Oscara®. W kategorii Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy 2020. Na liście znalazł się film animowany Tomka Popakula „ACID RAIN”. 

 

Według wczesnych przewidywań amerykańskich krytyków filmowych polska animacja w reż. Tomka Popakula pt. „ACID RAIN” (prod. Animoon, 2019) ma szansę zdobyć Oscara®. Portal The Awards Circuit, który przewiduje nagrody oscarowe już od ponad 10 lat, umieścił film Popakula jako najbardziej prawdopodobnego zdobywcę Oscara® w kategorii Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy. Animacja miałaby pokonać filmy Nikki Schuster, Davida Nessla czy Aggie Pak Yee Lee.

https://www.awardscircuit.com/2019/02/26/oscars-2020-year-in-advance-predictions-with-some-very-long-titles-in-the-mix/?fbclid=IwAR0fI4elqd_jTgyu19jzxw4v0onLeK_oYjjFEUDr7Vvy7IGveMrnmQImbXw

Akcja filmu dzieje się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Tomek Popakul jest absolwentem Wydziału Animacji PWSFTviT w Łodzi. Studiował też scenariopisarstwo. Do tej pory zrealizował kilka filmów, z czego dyplomowy "Ziegenort" był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie.

Producentem „ACID RAIN” jest uznane polskie studio Animoon, które specjalizuje się w produkcji serii animowanych oraz filmów krótko - i pełnometrażowych. To nie pierwsze doświadczenie Animoon z Oscarami. Ich poprzednia produkcja, „Magiczna Zima Muminków”, znalazła się na tzw. długiej liście oscarowej w 2018 roku w trzech kategoriach – Najlepszy Film Animowany, Najlepsza Muzyka i Najlepsza Piosenka. Za wyprodukowane filmy Animoon otrzymało już ponad 50 prestiżowych nagród i wyróżnień, a filmy studia były pokazywane na całym świecie w programach największych i najbardziej prestiżowych festiwali, takich jak Cannes, Sundance, Rotterdam IFF czy szczególnie kluczowego dla animacji – festiwalu w Annecy.

Film „ACID RAIN”, który jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i koprodukowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) zdobył już spore uznanie na całym świecie. To najczęściej pokazywany i nagradzany polski krótki film animowany w 2019 roku. Do tej pory został zaprezentowany na ponad prawie 60 festiwalach, w tym na 6 ważnych imprezach w USA i zdobył 17 nagród. Swoją premierę światową miał podczas Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, a amerykańską podczas festiwalu Sundance, gdzie zdobył nagrodę Vimeo Awards. Dzięki prestiżowym selekcjom w USA jest rozpoznawalny przez branżę za oceanem. Obecnie film można oglądać także w amerykańskich, a wkrótce także kanadyjskich kinach, w ramach programu Animation Next.

Dzięki Grand Prix zdobytym na festiwalu AnimaFest Zagreb film może ubiegać się o kwalifikację  do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej i rozpoczął tzw. ścieżkę oscarową. Za kampanie promocyjną ze strony polskiej odpowiada Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, która współpracowała m.in. przy kampanii promocyjnej krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Joanna”, który w 2015 roku zdobył Nominację do Oscarów oraz pełnometrażowego dokumentu „Komunia” Anny Zameckiej, który w 2019 roku znalazł się na shortliście oscarowej i walczył o nominację.

 

Źródło: notka prasowa producenta

 

Czytany 536 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 29 październik 2019 15:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama