cinema.pl Artykuły

czwartek, 17 październik 2019 16:43

Gangsterzy Martina Scorsese w nowej odsłonie

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Długo oczekiwany film legendarnego reżysera zakończył tegoroczny festiwal filmowy w Londynie. Na czerwonym dywanie, poprzedzającym galową projekcję ‘Irlandczyka’, obok Scorsese, pojawili się Robert De Niro, Al Paccino i Joe Pesci. 

 

‘Irlandczyk’ opowiada o mafijnej przestępczości w powojennej Ameryce. Fabuła filmu skupia się głównie na do tej pory niewyjaśnionym zaginięciu słynnego działacza związkowego, Jimmy’ego Hoffy (Al Pacino). Bohaterem i narratorem filmu jest weteran II wojny światowej, Frank Sheeran (Robert De Niro), płatny zbójca, wynajmowany przez najbardziej bezwzględnych przestępców w historii Stanów Zjednoczonych. 

Epicka saga gangsterska jest ekranizacją książki Charlesa Brandta – nowojorskiego prawnika - zatytułowanej ‘Słyszałem, że malujesz domy’, co w mowie mafii znaczy zabijanie przeciwników. Jest ona wynikiem wieloletnich rozmów autora z osławionym zabójcą, Frankiem Sheeranem. Zarówno książka, jak i film Scorsese, ujawniają kulisy przestępczej działalności mafii i jej powiązań z ówczesnymi politykami Stanów Zjednoczonych. 

Światowa premiera ‘Irlandczyka’, produkcji streamingowego giganta Netflix, odbyła się 27 września podczas festiwalu w Nowym Jorku - New York Film Festival. Po galowej prezentacji w Londynie, film Scorsese będzie rówież pokazany na fetiwalach w Chicago i Rzymie w październiku tego roku. Na duży ekran trafi na początku listopada. Będzie jednak pokazywany w nielicznych kinach studyjnych, ponieważ duże sieci kinowe zarówno w Stanach, jak i w Wielkiej Brytanii odmówiły dystrybucji trwającej tylko trzy tygodnie zanim film będzie dostępny na platformie Netflixa – 27. listopada. 

W Nowym Jorku film Scorsese będzie pokazany w broadwayowskim teatrze Belasco. Będzie to pierwsza kinowa projekcja w ponad stuletniej historii teatru. Netflix zobowiązał się wyposażyć salę w odpowiedni sprzęt i przestrzegać tradycyjnego dla spektakli teatralnych harmonogramu – 8 seansów od wtorku do niedzieli. W Londynie ‘Irlandczyka’ zobaczyć będzie można w popularnym kinie studyjnym Prince Charles Cinema oraz w kilku salach ekskluzywnej sieci Everyman Cinemas. Warto zaznaczyć, że wszystkie seanse są już wyprzedane. 

Dystrybucja kinowa produkcji Netflixa przed jej premierą na platformie umożliwia filmowi udział w walce o statuetki oscarowe. Obecność filmu na dużym ekranie (co najmniej siedmiodniowy okres dystrybucji w komercyjnym kinie w Los Angeles) jest jednym z wymogów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. W ubiegłym roku ‘Roma’ Alfonso Cuaróna przyniosła Netflixowi trzy Oscary: dla najlepszego reżysera, najlepszego filmu nieanglojęzycznego i za najlepsze zdjęcia. 

Wokół ‘Irlandczyka’ jest dużo szumu oscarowego. Na festiwalu w Nowym Jorku przyjęty został owacjami na stojąco. Krytycy obsypują film samymi komplementami i zgodnie zapowiadają sukces oscarowy.

Film jest rzeczywiście wyjątkowy pod każdym względem. Narratorem jest Frank Sheeran. W sposób mistrzowski opowiada historię swojego życia jako zaufanego współpracownika najpotężniejszych szefów mafii w Filadelfii. Jednocześnie rysuje obraz Stanów Zjednoczonych w latach, kiedy mafia praktycznie rządziła krajem. Zwierzenia Sheeerana są ekscytujące: chwilami mroczne, chwilami melancholijne, chwilami tragikomiczne. (‘W zasadzie trzy osoby mogą dochować tajemnicy. Pod warunkiem, że dwie z nich są martwe’.) Za genialną adaptację książki Charlesa Brandta odpowiedzialny jest Steven Zaillian, autor takich hitów, jak ‘Lista Schindlera’, ‘Moneyball’, ‘’Amerykański gangster’ czy ‘Gangi Nowego Jorku’.

Kolejnym niepodważalnym atutem ‘Irlandczyka’ jest super obsada. Po raz kolejny Scorsese sięgnął po aktorów największego talentu, swoich regularnych ‘mafiosów’: Roberta De Niro (Frank Sheeran) i Joe Pesci (Russell Bufalino). To właśnie z nimi stworzył legendarnych ‘Chłopców z ferajny’, ‘Kasyno’ czy ‘Wściekłego byka’. Tym razem do współpracy zaprosił po raz pierwszy jeszcze jednego Nowojorczyka włoskiego pochodzenia, Ala Pacino (Jimmy Hoffa). Wszyscy trzej weterani srebrnego ekranu przeszli samych siebie – od dłuższego czasu nie widziało się ich w tak doskonałej formie. 

Dodatkowe zainteresowanie filmem spowodowało zastosowanie stosunkowo nowej technologii umożliwiającej  cyfrowe odmłodzenie aktorów. Tylko w ten sopsób można było przedstawić wydarzenia, o których opowiada Sheeran. Rozgrywały się przecież na przestrzeni kilku dekad. Muszę przyznać, że komputerowe odmłodzenie okazało się bardzo udane i wiarygodne.

‘Irlandczyk’, mimo że porusza się w dobrze znanym reżyserowi świecie gangsterskim, jest inny niż jego poprzednie produkcje mafijne. W pewnym stopniu jest ich kwintesencją. Jest ostry, ale nie ma w nim przemocy dla samej jej brutalności. Jest spokojniejszy i bardziej wyważony. Dużo w nim nostalgii oraz elementów smutnego rozrachunku z życiem. W bardziej oczywisty sposób podejmuje dyskusje na tematy moralności, poczucia winy, lojalności czy religijności. Tym samym, bardziej przypomina w nastroju ‘Milczenie’ niż ‘Chłopców z ferajny’.

Z pewnością zostanie obsypany Oscarami. 

Ewa Cieplińska-Bertini 

Czytany 432 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 październik 2019 18:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama