Film inspirowany jest książką Marth'y Batalha'y "Niewidzialne życie".
Rio de Janeiro pierwsza połowa lat 50. Poznajemy osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę, które łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć.
Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości.
Dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie tracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.
Film Karima Aïnouza nazywany jest „tropikalnym melodramatem”, bo do opowiedzenia dramatycznej historii sióstr korzysta on z charakterystycznej dla tego gatunku poetyki. Zabarwia ją lokalnym kolorytem, symboliką i pobudzającą zmysły muzyką. Sam reżyser mówił w jednym z wywiadów, że film jest rodzajem hołdu dla wszystkich wyjątkowych kobiet, które spotkał na swej drodze.
NAGRODY I FESTIWALE
2020 - OSCARY - brazylijski kandydat w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny"
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard
2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – nagroda CineCoPro dla najlepszego filmu
2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2019 – Festiwal Filmowy TRANSATLANTYK w Łodzi
2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie
2019 – Festiwal Filmów Latynoamerykańskich w Limie
BIOGRAM REŻYSERA
Karim Aïnouz – wielokrotnie nagradzany brazylijski reżyser, scenarzysta i artysta wizualny. Urodził się w 1953 roku w Fortalezie. Już jego fabularny debiut, nakręcona w 2002 roku „Madame Satã”, zaprezentowany został na festiwalu w Cannes. Kolejne filmy również miały światowe premiery na największych międzynarodowych festiwalach – w Wenecji czy Berlinie. W 2017 roku nakręcił dokument „Central Airport THF”, który na festiwalu w Berlinie uhonorowany został nagrodą Amnesty International. Wraz z Sergio Machado zrealizował dla południowoamerykańskiego oddziału HBO serial „Alice”. Jego instalacje wystawiane są w prestiżowych muzeach na całym świecie. Aïnouz realizuje się także jako pedagog.
Filmografia:
2019 Niewidoczne życie sióstr Gusmão / A Vida Invisível de Eurídice Gusmão
2017 Central Airport THF
2014 Futuro Beach / Praia de Futuro
2011 Srebrne urwisko
2009 Podróżuję, bo muszę, wracam, bo cię kocham (współreż.)
2006 Suely w niebie
2002 Madame Satã