cinema.pl Artykuły

czwartek, 26 wrzesień 2019 13:27

15 - lecie Warszawskiej Szkoły Filmowej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wirtualne postacie, ruchome ściany, historia kina opowiedziana laserem, płonące litery i najlepsza muzyka filmowa w wykonaniu orkiestry dętej. Czyli magia filmu, którą zaprezentuje podczas swojego jubileuszu warszawska filmówka.

 

Szkoła założona w 2004 r. przez reżysera, producenta i scenarzystę Macieja Ślesickiego oraz aktora Bogusława Lindę obchodzi jubileusz 15 lat działalności. Niegdyś mała prywatna uczelnia, stanowi obecnie jedyny w Polsce kompleks szkół filmowych, w którym kształcą się młodzi twórcy z całego świata.

W sobotę 28 września o godzinie 18.00 w należącym do kampusu uczelni Kinie Elektronik odbędzie się uroczysta gala. W wydarzeniu wezmą udział władze szkoły: rektor, reżyser m.in. filmu „Czarny Mercedes” Janusz Majewski, Maciej Ślesicki i Bogusław Linda, ważne postacie świata kultury, znani aktorzy i politycy, a także absolwenci, m.in. nominowani do Oscara Dorota Kobieta (rewelacyjna animacja „Twój Vincent”), czy Tomasz Śliwiński (etiuda „Nasza Klątwa”).

O szkole 

Do najważniejszych projektów, które szkoła realizuje należą m.in. jedyny w Polsce festiwal scenariopisarstwa „ScriptFiesta” (organizowany od  2012 r. ), pierwsze i jedyne w Polsce targi pracy branży gier wideo i sektorów kreatywnych „Gamedev & Creative Careers Expo”, międzynarodowe święto twórców gier „Warsaw Film School Game Jam”, cykle warsztatów dla młodzieży z całej Polski „Filmoteka Szkolna”, konkurs dla twórców filmowych w Internecie „Grand Video Awards”, konkurs „#63PL”, organizowany w partnerstwie z Muzeum Powstania Warszawskiego, „Mazowiecki Konkurs Filmowy” organizowany z Samorządem Województwa Mazowieckiego i wiele innych.

Poza regularnym programem nauczania kompleks szkół organizuje rocznie kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych, festiwali, przeglądów, spektakli, koncertów i warsztatów, przeważnie bezpłatnych i otwartych dla wszystkich chętnych. Szkoła współpracuje z najważniejszymi w branży audiowizualnej partnerami i instytucjami państwowymi, m.in. PISF, MKiDN, MNiSW, m.st. Warszawa, Samorządem Województwa Mazowieckiego, Urzędem Dzielnicy Żoliborz, KIPA, FINA, PSC, SFP, Kreatywną Europą, Muzeum Powstania Warszawskiego, NCBiR, ARP i innymi. Warszawska Szkoła Filmowa swoją działalnością nie tylko edukuje i upowszechnia polską kulturę filmową, ale także jednoczy branżę, mobilizuje do wspólnych inicjatyw, angażuje studentów wielu szkół filmowych i artystycznych do wspólnych projektów, które zdobywają potem liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Warszawska Szkoła Filmowa założona w 2004 r. stanowi obecnie jedyny w kraju kompleks szkół filmowych, w ramach którego prowadzone są studia licencjackie i podyplomowe, dwie zawodowe szkoły policealne, roczne i wakacyjne kursy, dwa licea ogólnokształcące o profilach filmowym i kreacji gier wideo. W ramach kampusu działa również zrewitalizowane studyjne Kino Elektronik.

 

 

 

15 – lat Warszawskiej Szkoły Filmowej

Kalendarium

 

2004 r. Powstanie Warszawskiej Szkoły Filmowej

2008 r. Partnerstwo ze szkołą FAMU w Czechach – wspólne dyplomy

2010 r. Nowa siedziba na warszawskim Żoliborzu

2011 r. Warszawska Szkoła Filmowa staje się uczelnią wyższą

2012 r. Pierwsza edycja festiwalu Script Fiesta

2013 r. Powstanie Liceum Filmowego

2013 r. Otwarcie pierwszego w Polsce kierunku studiów Tworzenie Gier Wideo

2014 r. Otwarcie Filmowego Studium Policealnego

2014 r. Pierwsza edycja Warsaw Film School Game Jam

2015 r. Uruchomienie studiów międzynarodowych

2015 r. Nominacja do Oscara dla etiudy studenckich Tomasza Śliwińskiego „Nasza Klątwa”

2015 r. Uroczyste otwarcie Kina Elektronik

2015 r. Otwarcie Gimnazjum Filmowego

2015 r. Otwarcie Mazowieckiego Centrum Kultury Medialnej

2015 r. Uroczysta gala X –lecia Warszawskiej Szkoły Filmowej

2016 r. Otwarcie Liceum Kreacji Gier Wideo

2018 r. Budowa nowych przestrzeni w głównym budynku kampusu

2019 r. Otwarcie Studium Wokalno – Aktorskiego

2018 r. Nominacja do Oscara dla Absolwentki Doroty Kobieli za film „Twój Vincent”

2018 r. Pierwsze w Polsce targi pracy w branży gier wideo i sektorach kreatywnych „GCCE”

2018 r. Nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla Kina Elektronik

2019 r. Dwie nagrody za Najbardziej Kreatywną Kampanię Rekrutacyjną Wyższej Uczelni w ramach Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego „Perspektywy”

2019 r. Nagroda „Silver Play Button”  dla kanału Youtube – ponad 130 000 subskrybentów

2019 r. Uroczysta Gala 15 – lecia Warszawskiej Szkoły Filmowej

Czytany 485 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 wrzesień 2019 13:32

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama