cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 16 wrzesień 2019 16:44

Ekscytująca opowieść o władzy, miłości i upadku imperium

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na szczególną uwagę w serialowej ofercie tego lata zasługuje nowość Netflixa – Ostatni Carowie. Sześcioodcinkowy cykl przedstawia autentyczną historię spektakularnego upadku rodziny Romanowów oraz rosyjskiego imperium. Epicka opowieść pokazuje, jak mroczne, rodzinne sekrety doprowadziły do rozpadu jedno z najpotężniejszych imperiów na ziemi, a Polsce otworzyły furtkę do niepodległości. 

 

„Ostatni Carowie” to produkcja fabularno-dokumentalna, łącząca nasyconą dramatyzmem akcję z merytorycznymi spostrzeżeniami światowej klasy historyków, którzy dzielą się z widzami wiedzą na temat epoki. Dzięki wyjątkowej filmowej oprawie i dokumentalistycznej dbałości o szczegóły serial kręcony na Litwie oraz Łotwie buduje niezwykłą atmosferę minionej epoki i przenosi widzów w realia czasów przełomu wieków, gdy Rosja targana niepokojami społecznymi staje u progu rewolucji. 

Car Mikołaj II - najbogatszy człowiek na ziemi, wierny tradycyjnym, imperialnym wartościom, sprzeciwia się zmianom społecznym. Nazywany przez współczesnych mu „Mikołajem Krwawym” prywatnie jest czułym i łagodnym człowiekiem, który cierpi wraz ze swoją zrozpaczoną żoną - ukochaną Aleksandrą. Gdy desperacko poszukują ratunku dla śmiertelnie chorego, jedynego syna i dziedzica, Aleksego, w ich życie i na cesarski dwór, wkracza charyzmatyczny mistyk Grigorij Rasputin. Jak sądzą, jedyny człowiek, który jest w stanie ocalić ich syna i przyszłość dynastii.

Opowieść napędzają dramatyczne sceny konfliktów i wątpliwości, rozpaczy i namiętności sugestywnie odmalowywane przez odtwórców głównych ról – Susannę Herbert jako carycę Aleksandrę, Roberta Jacka w roli cara Mikołaja i Bena Cartwrighta – owianego złą sławą Rasputina. Ukazując ludzkie oblicza swoich bohaterów aktorzy nadają im autentyczności i pozwalają emocjonalnie zbliżyć się do postaci znanych na ogół tylko ze szkolnych podręczników. 

Ostatni Carowie są kolejną historią o rodzinie królewskiej, która trafiła do oferty Netflixa. Poruszający serial, wyprodukowany przez niezależne studio telewizyjne Nutopia, zdobył już uznanie wśród anglojęzycznych odbiorców. Liczne pozytywne recenzje w takich tytułach jak The Wall Street Journal, Harper’s Bazaar, BUILD LDN, Daily Telegraph, The Guardian zwracają uwagę na nowatorski pomysł twórców, by zachowując rozmach fabularnej produkcji w stylu filmowym dodać szczyptę klasycznego dokumentu i podkreślają staranność w przygotowaniu aktorów, kostiumów i scenografii. 

Fascynująca zachodnich odbiorców opowieść o brutalnych rządach i krwawym upadku Romanowów dla polskich widzów ma dodatkowe znaczenie. Serial dając szczegółowy wgląd w czasy upadku Cesarstwa Rosyjskiego pozwala zrozumieć, jak wielu sprzyjających czynników międzynarodowych wymagało odzyskanie wolności przez Polskę i jak bardzo złożony był to proces. Kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, stało się to nie tylko za sprawą postawy wielu pokoleń niezłomnych Polaków i zręcznej dyplomacji, ale też wewnętrznej słabość dotychczasowych zaborców, z których aż do tamtej pory najbardziej złowroga wydawała się carska Rosja.

Czytany 433 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 wrzesień 2019 16:48

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama