cinema.pl Artykuły

piątek, 13 wrzesień 2019 13:42

Donald Sutherland z nagrodą za całokształt twórczości na Festiwalu w San Sebastian

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Podczas tegorocznego MFF w San Sebastian nagrodę honorową za całokształt twórczości (Donostia Award) otrzyma Donald Sutherland. Festiwal odbędzie się w dniach 20-28 września.

 

Sutherland, 84-letni aktor „z talentem wcielił się w dziesiątki postaci z każdego gatunku filmowego: od dramatu przez kino wojenne po thriller, horror i science fiction” – napisali organizatorzy w swoim komunikacie. Nagroda zostanie przyznana aktorowi 26 września. Ceremonii towarzyszyć będzie pokaz jego najnowszego filmu – „The Burnt Orange Heresy” – w którym partnerują mu Claes Bang, Mick Jagger i Elizabeth Debicki.

Donald Sutherland, mimo, że nigdy nie był nominowany za swoje role do Nagrody Akademii, w 2017 r. otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Aktor zagrał w ponad 150 filmach. Zadebiutował na dużym ekranie w połowie lat 60. Widzowie zapamiętali jego wyraziste role m.in. w takich filmach jak: „Parszywa dwunastka” (1967), „Złoto dla zuchwałych” (1970), „MASH” (1970). Kreacje te wyniosły go na szczyty popularności i zapewniły stałe miejsce w historii kina.

W późniejszym okresie kariery również stworzył szereg wybitnych kreacji. Były to główne role w takich obrazach jak: „Casanova” Federico Felliniego (1976), „Orzeł wylądował” (1976), „Zwyczajni ludzie” (1980) czy „Igła” (1981). W filmie „Kosmiczni kowboje” z 2000 r. Sutherland, wcielając się w rolę podstarzałego kosmonauty, pokazał, że ma dystans do samego siebie i do upływającego czasu.

Na pytanie dziennikarzy podczas konferencji prasowej w trakcie tegorocznego MFF w Wenecji o to, czy wyobraża sobie, że przestaje pracować, aktor odpowiedział: Wyobrażam sobie - to się nazywa umieraniem… i dlatego staram się nie wyobrażać sobie tego zbyt często.

Czytany 411 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 wrzesień 2019 13:45

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama