cinema.pl Artykuły

piątek, 06 wrzesień 2019 14:38

Wystawa "Legiony" w warszawskich Łazienkach!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zobaczcie z bliska największą polską produkcję ostatnich lat. Wystawa „Legiony” w Łazienkach Królewskich. Film w kinach od 20 września.

 

Superprodukcja „Legiony” na ekrany polskich kin wejdzie już 20 września, tymczasem od poniedziałku w Galerii Plenerowej Ermitażu przy Agrykoli oglądać można wystawę ze zdjęciami z filmu. Na prezentowanych w ramach ekspozycji fotosach zobaczymy m.in. portrety konne czy ujęcia spektakularnych scen walk, m.in. szarży pod Rokitną czy bitwy pod Kostiuchnówką, których realizacja pochłonęła niemalże 20 dni zdjęciowych, setki kilogramów prochu i kilkadziesiąt litrów sztucznej krwi. Wernisaż obejmuje również portrety filmowych legionistów i legionistek, między innymi: Sebastiana Fabijańskiego, Bartosza Gelnera, Mirosława Baki i Wiktorii Wolańskiej. Wystawa jest współorganizowana przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Dzięki takim superprodukcjom Polacy mogą przypomnieć sobie, w jak ciężkiej sytuacji był nasz naród jeszcze sto lat temu i jak wiele wysiłku kosztowało nas przywrócenie kraju na mapy świata. Film Dariusza Gajewskiego dodatkowo uzmysławia, że na wielką historię kraju składają się wydarzenia, jakie mogłyby mieć miejsce w naszych rodzinach – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Dlatego też opowieść snuta w tym filmie powinna jeszcze dobitniej przypomnieć nam, jak krucha i cenna jest wolność oraz jak trudno jest odbudować kraj. Przypomina, że powinniśmy celebrować Święto Niepodległości nie tylko w stulecie jej odzyskania, ale każdego roku – dodał Kowalski.

Wystawę „Legiony” będzie można oglądać do 30 września.

  

 

 „Legiony” – oficjalny zwiastun

 

https://youtu.be/nRg85suP3fM

 

 

 

Bartosz Gelner o filmie „Legiony”

 

https://youtu.be/2qjYsPcrMeE

 

 

 

 

Sebastian Fabijański o „Legionach”

 

https://youtu.be/3Cixw8XQ4I0

 

 

 

 

 

 

 

cid:image004.jpg@01D55E53.B0ECC0A0 

 

 

 

W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Młodzi ludzie z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. To właśnie o nich opowiadają „Legiony" – imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali. „Legiony” to najdroższa krajowa superprodukcja od czasów „Miasta 44” – zapierająca dech w piersiach opowieść o miłości, młodości, walce i zwycięstwie, zrealizowana przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, ze scenami batalistycznymi, jakich w polskiej kinematografii jeszcze nigdy nie było. Jednym słowem pełne wzruszeń i prawdziwych emocji kino przygodowe w najlepszym wydaniu.

 

 

 

„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

 

 

 

Producentami filmu są Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorami scenariusza Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic i Maciej Pawlicki. Reżyseruje Dariusz Gajewski – zdobywca Złotych Lwów na FPFF w Gdyni za film „Warszawa”, zwycięzca scenariuszowego konkursu na film o Powstaniu Warszawskim.  Głównym autorem zdjęć jest Jarosław Szoda („Misja Afganistan”, „Handlarz cudów”, Strażacy”),  a sekwencji szarży pod Rokitną – Arkadiusz Tomiak („Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Zaćma”, „Karbala”, „Obława”). Realia epoki z pietyzmem odtwarzają: Magdalena Luterek-Rutkiewicz (kostiumy; „Wołyń”, „Karbala”, „Obława), Anna Dąbrowska (charakteryzacja; „Córki Dancingu”, „Wołyń”, „Mój Nikifor”), Paweł Jarzębski (scenografia; „Kamerdyner”, „Wataha”, „Czas honoru”). Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.  Zdjęcia do filmu (łącznie niemal 60 dni) rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku i zostały ukończone w kwietniu 2019. Budżet filmu wyniósł 27 milionów złotych. Zdjęcia były realizowane m.in. w Bieszczadach, Cieszynie, Tokarni, Stradowie, okolicach Krakowa, Mrągowa, Węgrowa oraz  Otwocka. Podczas realizacji filmu nie zostało skrzywdzone żadne zwierzę.

 

 

 

Gatunek: historyczny

 

Produkcja: Polska 2019

 

Reżyseria: Dariusz Gajewski („Obce niebo”, „Warszawa”)

 

Scenariusz: Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic, Maciej Pawlicki

 

Producent: Maciej Pawlicki, Adam Borowski

 

Obsada: Sebastian Fabijański („Kamerdyner”, „Belfer”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Gwiazdy”, „Jeziorak”, „Miasto 44”), Bartosz Gelner („Reakcja łańcuchowa”, „Płynące wieżowce”, „Krew z krwi”, „Sala samobójców”), Wiktoria Wolańska („Na Wspólnej”, „Korona królów”), Mirosław Baka („Kurier”, „Jack Strong”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Biegnij, chłopcze biegnij”), Jan Frycz („Maria Skłodowska-Curie”, „Służby specjalne”, „80 milionów”, „Różyczka”, „Czas honoru”), Borys Szyc („Listy do M. 3”, „Pokot”, „Sztuka kochania”, „Pakt”, „Czas honoru. Powstanie”), Antoni Pawlicki („Volta”, „W rytmie serca”, „Komisarz Alex”, „Czas honoru”, „Papusza”, „Ostatnia akcja”, „Z odzysku”), ,”), Piotr Żurawski („Exterminator. Faceci pragną mocniej”, „Pokot”, „Karbala”, „Kamper”, „Czas honoru”), Piotr Cyrwus  („Pan Tadeusz”, „Klan”, „Wyklęty”), Grzegorz Małecki („Blondynka”, „Panie Dulskie”, „Śluby panieńskie”), Stanisław Cywka, Jakub Hojda, Karolina Kominek, Aleksandra Yermak, Andżelika Kurowska, Monika Pawlicka, Bartosz Szpak, Antoni Sałaj, Karol Czajkowski i inni

Czytany 694 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 wrzesień 2019 14:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama