cinema.pl Artykuły

środa, 04 wrzesień 2019 13:12

Polski doktor House? Poznajcie Domańskiego…

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Cynik, twardziel czy desperat? Kim jest Domański - bohater nowego serialu Czwórki „Gabinet numer 5”?

 

Jest arogancki, ironiczny i bezczelny, bezceremonialnie kpi sobie z otoczenia i robi wiele, by wszyscy mieli go za „buca”, a jednak trudno się oprzeć przekornemu charakterowi tej postaci. Bohater nowego serialu „Gabinet numer 5”, Adam Domański - w tej roli znakomity Tomasz Sobczak - w niczym nie przypomina lekarzy z popularnych polskich produkcji.  Daleko mu też do zdrowego, lub choćby uporządkowanego trybu życia – balansuje na krawędzi, romansuje z mężatką, traci dach nad głową, kłamie, pali, nie ma grosza przy duszy, unika zatrudnienia i ani myśli postępować jak inni. 

Ale nawet kiedy ląduje na ulicy, bez pracy i pieniędzy, za to twarzą obitą w wyniku niespodziewanej konfrontacji z mężem swojej kochanki depczącym mu po piętach - choć to i tak najmniejsze z jego problemów - stawia światu czoła z hardym uśmiechem. Pozostaje outsiderem, chociaż  jest świetnym diagnostą o ogromnej wiedzy i kompletnie nie odnajduje się w przychodni pełnej płaczących dzieci, utyskujących pacjentów i lamentujących staruszków. 

To jednak tylko część prawdy o nim. Jaki naprawdę jest Domański i jakie ukrywa tajemnice? Przekonacie się, oglądając „Gabinet numer 5” od dziś – o godz. 21.30 w każdą środę – w Czwórce. A już teraz zobaczcie wideo z małą próbką tego jak poczyna sobie Domański i komentarzem Tomasza Sobczaka, który zdradza parę sekretów granej przez siebie postaci.

----

Nowy serial Czwórki „Gabinet numer 5” to pełna ironicznego humoru, a jednocześnie dramatycznych sytuacji, nietypowa historia o lekarzach, pacjentach i mieszkańcach małego miasteczka Bolesna, których drogi przecinają się w miejscowej przychodni. 

Każda z postaci skrywa jakąś tajemnicę i drugą twarz, która często również okazuje się nie do końca prawdziwa, a w miarę rozwoju fabuły i odkrywania kolejnych kart poszczególne wydarzenia nabierają nowych, zaskakujących znaczeń.

Opowieść rozpoczyna się w dniu, gdy bezrobotny lekarz, Adam Domański – w tej roli Tomasz Sobczak –  ścigany przez męża swojej kochanki, Magdy (Natalia Lesz), dostaje propozycję nie do odrzucenia z urzędu pracy i mimo woli zmuszony jest objąć wakat w przychodni w Bolesnej - pełnej sfrustrowanych pacjentów, zmęczonych lekarzy i odległych terminów oczekiwania na wizyty u specjalistów. 

Domański szybko daje się poznać jako świetny diagnosta o ogromnej wiedzy i… bezceremonialnie szczery arogant,  budząc konsternację wśród pacjentów i pracowników ośrodka.

Już na wstępie zraża do siebie swojego nowego szefa, Dyrektora Żyłkę (Sylwester Maciejewski), różnie wyglądają też jego interakcje z resztą zespołu: pediatrą - Basią Targalską (Marta Król)  całym sercem oddaną swoim pacjentom i spodziewającej się wkrótce własnego dziecka, młodym ambitnym lekarzem - Mieszkiem Małeckim (Damian Kulec), empatyczną  pielęgniarką - Anią (Anna Szymańczyk) oraz opryskliwą i wygadaną recepcjonistką  - Grażyną (Jolanta Niedźwiecka).  Śledząc zawodowe i prywatne perypetie każdego z nich, poznajemy historie ich pacjentów i ich własne, a jednocześnie widzimy ich w realiach doskonale nam znanych z życia - choć rzadko pokazywanych w serialach – źle wyposażonych gabinetów, zatłoczonych korytarzy i kolejek, gdzie toczą się niekończące się rozmowy o chorobach i o życiu.

Sytuację w przychodni i losy bohaterów dodatkowo komplikuje śmierć tajemniczego pacjenta oraz morderstwo, do jakiego dochodzi w mieszkaniu Domańskiego, które dają początek dwóm pełnym zagadkowych wątków i nieoczekiwanych odkryć śledztwom. 

Gościnnie w serialu wystąpią m.in. Grażyna Zielińska, Rafał Cieszyński i Ryszard Rembiszewski.

Wśród twórców „Gabinetu numer 5” znaleźli się autorzy sukcesu hitu Czwórki „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny”: scenarzysta - Przemysław Hoffmann, reżyser - Wojciech Todorow i producentka - Monika Galliot Salińska. 

Za produkcję „Gabinetu numer 5” w ATM Grupie S.A. odpowiadają Monika Galliot Salińska i Elżbieta Szafrańska.

 

https://www.facebook.com/GabinetNumer5/ 

https://www.instagram.com/gabinet_numer_5/

 

Odcinek 1 – emisja: środa, 4 września, godz. 21.30

Gdzieś w Polsce leży malownicze miasteczko Bolesna, gdzie życie płynie spokojnym, powolnym rytmem. Nie dla wszystkich poranek jest jednak przyjemny, w szczególności nie dla Adama Domańskiego. Być może dlatego, że piękna Magda u boku której się budzi, jest żoną zupełnie innego mężczyzny –Adamiaka, dobijającego się właśnie do drzwi…

Domański – bez pracy, bez pieniędzy, za to z obitą twarzą – ląduje na ulicy. Telefon z ofertą pracy z urzędu zatrudnienia najwyraźniej jednak nie poprawia mu humoru, wygląda wręcz, że mężczyzna ma już pewną wprawę w wykręcaniu się od podobnych propozycji.  Bez perspektyw i z piętrzącymi się problemami, z których najpilniej musi zająć się jednym – grozi mu utrata świadczeń przysługujących osobom bezrobotnym, a co za tym idzie – kompletna katastrofa.  

Niewiele lepiej zaczyna się dzień doktora Mieszka Małeckiego, młodego lekarza pracującego na kilka etatów, co nie pozostaje bez wpływu na jego formę, choć Mieszko pokrywa to nienagannym wyglądem, czarującym uśmiechem i dbałością o profesjonalne wrażenie, jednocześnie ukradkiem wspomagając się w ryzykowny sposób. Mieszko wraca właśnie z męczącego dyżuru w szpitalu i za chwilę zacznie przyjmować w przychodni w Bolesnej. Czeka tam już Ania - doskonała pielęgniarka i świetna dziewczyna,  ale również kolejka roszczeniowych pacjentów, których z wdziękiem szarżującego nosorożca obsługuje energiczna i nieugięta rejestratorka Grażyna. 

Wyjątkowo jasnym punktem wśród personelu przychodni jest pediatra Basia Targalska. Mimo zaawansowanej ciąży nie traci zapału do pracy, za co szczególnie wdzięczna będzie jej młoda dziewczyna, Andżela.  Choć wszystko wskazuje, że nastolatka jest w ciąży, ta historia ma swoje drugie i – jak się później okaże dzięki talentowi diagnostycznemu Domańskiego – także trzecie dno, a prawda jest tak zaskakująca i przewrotna, że trudno w nią uwierzyć. 

Tymczasem Adam Domański, niezrażony odmową w rejestracji i brakiem numerka, dzięki fortelowi i niemałemu tupetowi, wbija się do gabinetu Małeckiego, by zdobyć  zwolnienie lekarskie. Zachowanie i sprawa z którą Domański zgłosił się do przychodni sprawią, że Mieszko w ciągu kilku minut kilkukrotnie będzie musiał zmienić zdanie co do tego z kim ma do czynienia. I choć wydawać się będzie, że Domański zamknął na ten dzień korowód trudnych pacjentów, stawkę podbije pewien przemiły, wyglądający na zagubionego w świecie biurokratycznych procedur starszy pan, Jabłkowski, którego młody lekarz, a także reszta personelu przychodni, zapamiętają na bardzo, bardzo długo.

Czytany 436 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 wrzesień 2019 13:14

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama