cinema.pl Artykuły

środa, 04 wrzesień 2019 12:46

NAGRADZANY DOKUMENT „DIAGNOSIS” 9 WRZEŚNIA NA DOC LAB POLAND HOT SELECTION

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Drugi pokaz w ramach cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019, prezentującego najciekawsze polskie filmy dokumentalne ostatnich lat, odbędzie się 9 września w warszawskim klubie Barka Wisława. Widzowie zobaczą nagrodzony w Krakowie i Moskwie dokument „Diagnosis”, którego światowa premiera odbyła się w zeszłym roku na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Film był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND. 

 

Barka Wisława – Generała George’a Smitha Pattona 1, Warszawa

Wstęp wolny. 

Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserką Ewą Podgórską, producentką Małgorzatą Wabińską oraz operatorem Markiem Kozakiewiczem, które poprowadzi Magdalena Juszczyk.

DIAGNOSIS

2018, 77 min

Czy miasto ma podświadomość? 

„Diagnosis” to kreacyjny film dokumentalny, podróż w głąb podświadomości miejskiej. Mieszkańcy uczestnicą w sesjach na kozetce. Zaczynając niewinnie, od udzielania odpowiedzi na zabawne pytania, np. jakim zwierzęciem jest miasto. Rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją. Samo miasto staje się jedynie punktem wyjścia do intymnych rozmów. Proces się rozwija, bohaterowie dzielą się ukrytymi wspomnieniami, przypominają sobie niby proste wydarzenia, zupełnie jednak zmieniające ich życie. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi ujęciami miasta. Łączą się ze sobą, uzupełniają i nawzajem na siebie oddziałują. Chociaż bohaterowie się zmieniają, historia pozostaje ta sama. Ktoś ją zaczyna, a kto inny kończy, jakby wszyscy dzielili wspólny los.

 

 

„Diagnosis”

 

Film miał światową premierę w 2018 roku na jednym z najważniejszych festiwali dokumentów na świecie, IDFA w Amsterdamie. Potem prezentowany był jeszcze na wielu prestiżowych imprezach filmowych, gdzie zdobył dwie nagrody: Nagrodę za najlepszy montaż na Moscow International Documentary Film Festival DOKer oraz Nagrodę Główną KIPA za Najlepszy Debiut Producencki przyznaną w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie. Dokument był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND w 2015 roku. 

Scenariusz i reżyseria: Ewa Podgórska, zdjęcia: Marek Kozakiewicz, muzyka: Bartłomiej Tyciński, DJ Lenar, reżyseria dźwięku: Marcin Lenarczyk, montaż: Piasek & Wójcik, pomysł, kierownictwo produkcji i produkcja: Małgorzata Wabińska, produkcja: Entertain Pictures, koproducenci: Błażej Moder, Monika Głowacka, Andrzej Łucjanek, Wojciech Janio, Łukasz Ceranka, koprodukcja: EC1 Łódź - Miasto Kultury, Fixafilm

Trailer „Diagnosis”: https://vimeo.com/334280168

O filmie:

Rodzi się nowa fala polskiego dokumentu. […] To kinowy spektakl oparty na koncepcie formalnym.

Tadeusz Sobolewski, “Gazeta Wyborcza”

Przejmująca prawda wyznań, autentyczne emocje, kreacyjny obraz i dźwięk skomponowany z odgłosów zarejestrowanych w Łodzi, oraz muzyka układająca się w integralną całość, niczym podróż przez wirtualne miasto pragnień i lęków. (…) indywidualne wątki splatają się w jedną uniwersalną historię o ludzkiej duszy.

Bogdan Sobieszek „Kalejdoskop”

 

Jest to film o współczesnej kondycji ludzkości, która zwyciężyła głód, większość chorób i żyje w relatywnie pokojowych czasach, ale wciąż znajduje się daleko od swojego głównego marzenia - bycia szczęśliwym.

Sergey Pavlov, psychoanalityk

Prowadząca Magdalena Juszczyk

Dziennikarka radiowa i telewizyjna (Radio Jazz, Radio PiN, Dwójka Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Canal+), autorka audycji poświęconych kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem kina (jej autorski "Program obowiązkowy" Telewizji Kino Polska otrzymał w 2017 r. nominację do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). 

Jako moderatorka spotkań autorskich i debat współpracuje między innymi z dystrybutorami filmowymi, festiwalami, Filmoteką Narodową, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" oraz DOC LAB POLAND.

 

Zapraszamy na czwartą już edycję DOC LAB POLAND HOT SELECTION – cyklu pokazów najciekawszych, najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i  towarzyszące mu spotkania z twórcami. Pierwsza projekcja - „Królowej ciszy” Agnieszki Zwiefki odbyła się w grudniu 2016 roku. W następnym roku pokazanych zostało sześć filmów, między innymi: „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. W 2018 roku HOT SELECTION otworzył pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Drugim prezentowanym w cyklu dokumentem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. Swoje filmy pokazywali również: Tomasz Drozdowicz - „Koncert na dwoje”, Rafał Łysak - „Miłość bezwarunkowa”, Marcin Sauter - „Urosłam kiedy spałaś” i „Żalanasz” oraz Katarzyna Trzaska - „Wieś pływających krów”. 

W tym roku w cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION oprócz „Diagnosis”, pokazane zostaną również „Dziwor” Pawła Dylusa, „Krzyżoki” Anny Gawlity, „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, „In touch” Pawła Ziemilskiego oraz „Dziś, jutro … wczoraj” Diany Kadłubowskiej i Krzysztofa Kadłubowskiego. Cykl otworzy 26 sierpnia pokaz filmu „Desert Coffee” Michaela Lypińskiego. 

 

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2019 roku w DOC LAB POLAND bierze udział w sumie 25 projektów dokumentalnych w fazie developmentu lub montażu, reprezentowanych przez zespoły składające się z reżysera i producenta. 

 

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu edycji jest ok. 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach programu odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym (co roku ponad 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także startujących w tym roku programów DOC DEVELOPMENT - intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie oraz IMPAKT-u - skierowanego do producentów będących na początku drogi zawodowej (zrealizowany maksymalnie jeden film pełnometrażowy), którzy chcą wspólnie z twórcami, przy wsparciu ekspertów, przygotowywać się do pracy nad swoimi projektami.

 

Uczestnicy DOC LAB POLAND 2018 podczas 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

 

DOC LAB POLAND jest organizowany we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig, EDN – European Documentary Network, czeskim Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym.

Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy, Vogue i TVP Kultura.

Więcej na: www.doclab.pl i fundfilm.pl

Czytany 497 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 wrzesień 2019 12:55

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama