cinema.pl Artykuły

czwartek, 29 sierpień 2019 16:53

Dziewczyna, która poszła na wojnę. WIKTORIA WOLAŃSKA w LEGIONACH!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Miłość i wojna zawsze idą w parze”. Wiktoria Wolańska wplątana w miłosny trójkąt w „Legionach”. Najbardziej spektakularna produkcja historyczna ostatnich lat w kinach od 20 września.

 

Młoda dziewczyna, która chce samodzielnie podejmować decyzje i odważnie żyć – tak w jednym zdaniu można opisać Olę, główną bohaterkę filmu „Legiony”, w którą wciela się debiutująca na dużym ekranie Wiktoria Wolańska. Ola jest agentką wywiadu wplątaną w miłosny trójkąt: o jej serce walczy ułan Tadek (Bartosz Gelner) i dezerter Józek (Sebastian Fabijański). Na etapie castingów najpóźniej został wyłoniony Tadek – „Kiedy Bartek Gelner przyszedł na casting, to z miejsca się w nim zakochałam. To wspaniale, że zagrał właśnie tego wybranka, z którym moja bohaterka idzie na wojnę” – mówi aktorka.

Ola to nowoczesna dziewczyna – zaciąga się do Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, jest agentką wywiadu, a kiedy trzeba także sanitariuszką. Nie pozostawia walki o Ojczyznę innym – sama bierze sprawy w swoje ręce, bo wierzy, że tylko w wolnej Polsce będzie mogła zrealizować swoje plany i marzenia. Postępowy charakter bohaterki podkreśla nawet jej uczesanie, które było w owym okresie najnowszym krzykiem mody. „To był czas, kiedy kobiety dopiero zaczynały ścinać włosy. Ta fryzura to dla mnie najważniejszy element kostiumu, bo właściwie stworzyła Olę” – podkreśla Wiktoria Wolańska. To radykalne i szalenie odważne cięcie wykonał jako pierwszy słynny fryzjer Antoine czyli Antoni Cierplikowski, Polak, który zdobył ogromną sławę we Francji. Po latach doczekał się nawet miana „króla fryzjerów i fryzjera królów” strzygąc takie sławy jak Bette Davis, Coco Chanel, Edith Piaf i Brigitte Bardot.

„Legiony” to filmowy debiut Wiktorii Wolańskiej, którą wcześniej można było oglądać m.in. w serialu „Na Wspólnej” czy w „Koronie królów”, a  także usłyszeć w dubbingu. 

 

Wiktoria Wolańska o filmie „Legiony”:

W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Młodzi ludzie z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. To właśnie o nich opowiadają „Legiony" – imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali. „Legiony” to najdroższa krajowa superprodukcja od czasów „Miasta 44” – zapierająca dech w piersiach opowieść o miłości, młodości, walce i zwycięstwie, zrealizowana przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, ze scenami batalistycznymi, jakich w polskiej kinematografii jeszcze nigdy nie było. Jednym słowem pełne wzruszeń i prawdziwych emocji kino przygodowe w najlepszym wydaniu.

„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Producentami filmu są Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorami scenariusza Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic i Maciej Pawlicki. Reżyseruje Dariusz Gajewski – zdobywca Złotych Lwów na FPFF w Gdyni za film „Warszawa”, zwycięzca scenariuszowego konkursu na film o Powstaniu Warszawskim.  Głównym autorem zdjęć jest Jarosław Szoda („Misja Afganistan”, „Handlarz cudów”, Strażacy”),  a sekwencji szarży pod Rokitną – Arkadiusz Tomiak („Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Zaćma”, „Karbala”, „Obława”). Realia epoki z pietyzmem odtwarzają: Magdalena Luterek-Rutkiewicz (kostiumy; „Wołyń”, „Karbala”, „Obława), Anna Dąbrowska (charakteryzacja; „Córki Dancingu”, „Wołyń”, „Mój Nikifor”), Paweł Jarzębski (scenografia; „Kamerdyner”, „Wataha”, „Czas honoru”). Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.  Zdjęcia do filmu (łącznie niemal 60 dni) rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku i zostały ukończone w kwietniu 2019. Budżet filmu wyniósł 27 milionów złotych. Zdjęcia były realizowane m.in. w Bieszczadach, Cieszynie, Tokarni, Stradowie, okolicach Krakowa, Mrągowa, Węgrowa oraz  Otwocka. Podczas realizacji filmu nie zostało skrzywdzone żadne zwierzę.

Czytany 601 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 sierpień 2019 17:36

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama